Рекреаційна математика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рекреаційна математика або математичне дозвілля — це загальний термін для математичних занять, якими займаються з метою дозвілля (включно з самостійного навчання та розвагами), а не для виключно науково-прикладного професійного застосування; однак рекреаційна математика не є виключно сферою аматорів. Вона часто включає математичні головоломки та ігри.

Значна кількість тем у цій галузі не потребує знання вищої математики, а тому вона часто приваблює дітей та дорослих, що не мають математичної освіти, розвиваючи в них подальшу зацікавленість предметом.[1]

Теми[ред. | ред. код]

Найвідомішими темами рекреаційної математики є магічні квадрати, фрактали, логічні головоломки та математичні шахові задачі. Однак, ця галузь математики також включає естетику та культуру математики, дивні або цікаві історії та математичні збіги, особисте життя математиків.

Математичні ігри[ред. | ред. код]

Докладніше: Математичні ігри

Математичні ігри — це багатокористувацькі ігри, чиї правила, стратегії та результати можуть вивчатись та пояснюватись з використанням математики. Гравцям не обов'язково прямо використовувати математику для цих ігор. Наприклад, манкала — це математична гра, оскільки математики вивчають її з використанням теорії комбінаторних ігор, однак для гри в неї знання математики не потрібні.

Математичні головоломки[ред. | ред. код]

Математичні головоломки — це головоломки, для розв'язання яких потрібно використовувати математику. Вони мають певні правила, як і багатокористувацькі ігри, однак математичні головоломки як правило не мають характеру змагання між двома або більше гравцями. Натомість, для розв'язання такої головоломки, гравець повинен знайти розв'язок, що задовольняє певні умови.

Логічні головоломки є найбільш поширеним видом математичних головоломок. Гра життя та фрактали також вважаються математичними головоломками, хоча «гравець» задає в них тільки початкові параметри.

Оскільки математичні головоломки часто включають або вимагають рис або мислення, схожих на ігрові, їх також деколи включають до математичних ігор.

Інші види[ред. | ред. код]

Інші цікавинки для нетривіального математичного інтересу включають:

Приклади[ред. | ред. код]

У популярній культурі[ред. | ред. код]

Персоналії[ред. | ред. код]

Відомі люди, які займалися/-ються та поширювали/-ють рекреаційну математику:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kulkarni, D. Enjoying Math: Learning Problem Solving With KenKen Puzzles [Архівовано 1 серпня 2013 у Wayback Machine.], a textbook for teaching with KenKen Puzzles.
  2. Kaleidoskop der Mathematik. Deutscher Verlag der Wiss., Berlin 1959


Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]