Системна упередженість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Системна упередженість, системні відхилення (англ. systemic bias, institutional bias[1]) — властива процесу тенденція підтримувати одну зі сторін, віддавати переваги окремим результатам. Термін є неологізмом і належить до соціальних (людських) систем, схоже явище в технічних системах називається систематичною похибкою.

На відміну від випадкових помилок, у разі систематичної упередженості необ'єктивність допускається на користь однієї зі сторін.

Наприклад, можна припустити, що при організації конкурсу поетів найкращими кандидатами в журі будуть переможці цього конкурсу минулих років. Але в такому разі члени журі можуть свідомо чи несвідомо керуватися не тільки своєю оцінкою поетичної майстерності конкурсантів, а й приналежністю конкурсантів до їх кола, такими критеріями, як чи поділяють конкурсанти з ними спільні цінності, чи мають схожі погляди на поезію чи загальнополітичні питання, члени журі можуть брати до уваги релігію, колір шкіри, місце народження поетів-конкурсантів, що в підсумку може призвести до упередженості у виборі переможця поетичного конкурсу.

У деяких країнах діють програми, спрямовані на подолання систематичної упередженості — так, у США діє програма «Affirmative action» («Позитивна дія»), яку можна визначити як «компенсаційну, або позитивну, дискримінацію»[2][3], відповідно до якої традиційно дискриміновані (наприклад за расовими, гендерними ознаками) групи отримують переваги при прийомі на роботу. В Індії діють програми «Scheduled castes» і «Scheduled tribes», що встановлюють квоти представників різних каст і племен в органах державної влади.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Переклад англійського терміна «systemic bias» не є усталеним в українській літературі. Можливі також варіанти перекладу «системний ухил», «систематичні упередження», «системні спотворення», «систематична необ'єктивність»
  2. 20action & st_translate = 1 «Стаття affirmative action»[недоступне посилання з липень 2019] у словнику «Лінгво»
  3. c / m.exe? a = phr & s = Affirmative% 20action & l1 = 1 & l2 = 2 «Стаття affirmative action» у словнику «Мультитран»

Посилання[ред. | ред. код]