Східняни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Східняни, або істерлінги (англ. Еasterlings), — у легендаріумі Дж. Р. Р. Толкіна низка народів людей, що воювали на боці Морґота і Саурона. Східняни описуються як кремезні смагляві (деякі мали шкіру кольору землі) люди низького зросту, мали міцні сягнисті руки; волосся та очі — темні[1].

Перша епоха[ред. | ред. код]

Східняни з'явились у Белеріанді після поразки ельдарів і аданів у Дагор — Браголлах (Битві Раптового Полум'я). Ватажками новоприбулих були Бор і Улфанг. Бор (в перекладі з квен. означає «Вірний») мав трьох синів Борласа, Борлаха та Бортада. Він та його народ вірно служили синам Феанора Маезросу і Маглору. Улфанг Чорний також мав трьох синів Улфаста, Улварта і Улдора згодом нареченого проклятим. Цей вождь та його народ пішли під прапор іншого сина Феанора Карантіра, але потайки вони вже були слугами Моргота. Східняни оселились у Східному Белеріанді. Адани не любили східнян і рідко зустрічалися з ними, оскільки після поразки народ Беора був розсіяний по всьому краю, народ Гадора жив у своєму краї в Дор -Ломіні і рідко виходив за його межі, так само як і народ Галет у Бретілі .

У «Дітях Гуріна» сказано, що Гурін — вождь народу Гадора говорив своєму синові Туріну про те, що новоприбулі люди нічим не кращі від орків[2].

Під час п'ятої битви названої Нірнаед — Аноедіад (Битва Незліченних Сліз), що відбулась у випаленій пустелі Анфаугліт Улфанг та його сини зрадили ельдарів і напали на війська Маезроса. Однак, їм не довелось отримати нагороду від Моргота, бо Маглор убив Улфанга, а сини Бора вбили Улфаста і Улварта. Тоді загін Улдора атакував військо Маезроса разом з орками, варгами та Отцем Драконів Глаурунгом Урулокі. Затиснуті з трьох боків сини Феанора були змушені прориватись і відступати до Бескиду Долмед на сході. Проте в битві Маглор встиг убити Улдора. В цій битві загинули Бор та його сини, а також усі хто був у їхньому війську. Більше народ Бора у «Квенті Сильмаріон» не згадується.

Моргот обманув східнян Улфанга, обіцяючи їм великі володіння, а натомість зачинив їх у Гітлумі, де вони взяли в рабство жінок та дітей з народу Гадора. Вони відібрали в них землю і майно. Східнянин Брода взяв за дружину сестру Гуріна Аерін. Згодом Брода пограбував маєток дружини Гуріна Морвен та забрав її челядь (господиня в той час з дочкою вже покинула край). Через багато років Брода був убитий сином Гуріна Туріном, що повернувся на батьківщину в пошуках матері та сестри.

У час Війни Гніву майже всі східняни билися на боці Моргота. Переважна більшість з них загинули, а вцілілі втекли у двох напрямках: на південь, де, змішавшись з місцевими людьми, дали початок народам Гараду та на схід за Рунне море, де заселили землі Рун.

Друга епоха[ред. | ред. код]

З появою на сході Саурона, вожді східнян стали вірно служити йому, вважаючи богом. Серед них найвидатнішим був Кгамул, що отримав один з Дев' яти Перснів і став правою рукою ангмарського Короля — Чаклуна.

Саурон навчив східнян багатьом ремеслам, зокрема будувати міста та кувати залізну зброю. Втім, його влада була втіленням тиранії і базувалась на страху і примусі.

Під час Війни Останнього Союзу східняни бились на боці Саурона в битві на полях Дагорладу.

Третя епоха[ред. | ред. код]

Протягом Третьої епохи відбувається вторгнення декількох хвиль східнян.

Конфедерація племен Людей Возів[ред. | ред. код]

Люди Возів або візники (англ. Wainriders) — конфедерація кочових племен об'єднаних ненавистю до Гондору, згуртованих волею Саурона. У 1856 р. вторглись у землі Рованіону, захопивши гондорські володіння на лівому березі Андуіна (крім Ітіліену) та землі населені народами королівства (або колишнього королівства) Рованіон, перебивши або перетворивши на рабів місцеве населення. У бою з ними загинули король Гондору Намаркіл ІІ та вождь північних рованіонців Мархарі.

У 1899 р. король Калімехтар і Мархіві син Мархарі завдають поразки візникам у битві на рівнинах Дагорладу.

У 1944 р. люди возів уклали угоду з гарадрімами та вар' ягами Кханду (з якими вони до того ворогували) і напали на Гондор з обох боків. У битві з ними загинули король Ондогер та його сини Артамір і Фарамір, східняни та гарадрими прорвались в Ітілієн. Але Еарніл, що командував Південним гарнізоном, розбив армію Гараду, і прорвавшись на північ, напав на візників коли ті бенкетували твердо впевнені, що Гондор пав і лишається тільки зібрати здобич. Еарніл захопив табір, спалив вози і змусив кочовиків тікати, причому, більшість їх загинули у Мертвих Болотах. Після цього конфедерація племен розпалася[3].

Балхоти[ред. | ред. код]

Балхоти (синд. Balchoth — жорстокий народ) — племена кочовиків східнян (можливо нащадки візників). У 2510 р. разом з орками напали на гондорську провінцію Каленардон і розорили її. Оточили військо намісника Кіріона і ледве не розгромили його. Однак були розгромлені і повністю знищені військами еотеодів на чолі з Еорлом Юним[4].

Вар' яги Кханду[ред. | ред. код]

Вар' яги Кханду — народ, що брав участь у нападі на Гондор у 1944 р. разом з візниками та гарадримами, а також брав участь у битві на Пеленорських полях в 3019 р. Про них відомо дуже мало. Назва взята автором від одного з найменувань середньовічних вікінгів.

«Східняни з сокирами»[ред. | ред. код]

«Східняни з сокирами», що бились у Війні Персня проти військ Гондору, швидше за все належали до різних народів. Ці східняни були більше схожими на гномів ніж на людей — низькі коренасті чоловіки з бойовими сокирами[5].

Адаптації[ред. | ред. код]

У кінотрилогії «Володар Перснів» східняни показані схематично. Їх можна побачити, коли вони йдуть колонами коли Фродо і Сем підійшли до Мораннона у фільмі «Дві вежі» і коротко у декількох сценах з «Повернення короля» (їх можна побачити у вигляді піхоти та кінноти серед війська Мордора, що проникло в Мінас — Тіріт). Гендальф не згадує східнян, коли говорить Піппіну про людей союзників Саурона (хоча вони були згадані під час розмови з Фараміром при звірянні з картою). На екрані східняни носять лускуваті лати, що часто закривають середину грудей і весь живіт, з нагрудником, що прикриває шию, а також схожий на круглий казанок шолом з трьома плюмажами і забралом та захисні накладки на плечі й руки. Озброєні вони алебардами з гаком нижче сокири, ятаганами та бронзовими овальними щитами. Їх лати розписані літерами, що схожі на суміш тенгвар з перською в'яззю. Одяг їх складався з блідо — фіолетовоїголовної хустки, туніки, шаровар, спідниці до колін, червоних рукавичок та чорної пов' язки, що прикривала обличчя.

У ранній художній концепції східняни носили тюрбани й виглядали зовсім по — арабському, але Пітер Джексон наполіг, щоб очевидні уявлення культур реального світу не фігурували у фільмі[6].

У фільмі «Дві вежі» східняни несли червоні штандарти з зображенням чорного змія. У книзі ця емблема приписується гарадрім, однак і у фільмі «Повернення короля», прапори з цим зображенням і Оком Саурона прикрашають мумакіл.

Впливи[ред. | ред. код]

Стосовно терміна «східнянин» можна відзначити, що Толкін лиш розширив використання слова, яке вживалося в Англії з давніх часів для позначення людини, що живе в країні розташованій на схід від іншої[7].

У своїх мандрівках англійські посли XVI ст. приходили у відчай від «східнян» — купців з узбережжя Балтійського моря, котрі декілька разів «залишали собі» кораблі інших країн в морі[8].

У класичній часто перевидаваній праці, «Головні мореплавання, мандрівки, торгівельні шляхи та відкриття англійської нації» 1589 року англієць Річард Хаклюйт детально описує «східнян»:

« Східна країна володіє величезними землями, у ній є багато великих і малих міст, і в кожному з них є свій король. Через це між ними йдуть постійні усобиці й роздори. Серед східнян не вариться ніякого пива, однак п' ється багато меду. Багаті люди п' ють звично кобиляче молоко, а бідняки та раби — мед.
«

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Толкін, Дж. Р. Р (2008). Сильмариліон (укр.). Львів: "Астролябія". с. 156 – 157. ISBN 978 -966 - 8657 - 24 - 5. 
  2. Толкин, Дж. Р. Р. (2008). Дети Хурина (рос.). Москва: "АСТ". 
  3. Толкин, Дж. Р. Р. (1991). Властелин Колец - Ч. 3.Возвращение короля - Приложение 1. Гондор и наследники Анариона (рос.). Санкт - Петербург: "Северо - Запад". с. 362. ISBN 5 - 8352 - 0031 - 5. 
  4. Толкин, Дж. Р. Р. (1991). Властелин Колец - Ч. 3. Возвращение короля - Приложение1. Наместники (рос.). Санкт - Петербург: "Северо - Запад". с. 367 – 368. ISBN 5 - 8352 - 0031 - 5. 
  5. Толкин, Дж. Р. Р. (1991). Властелин Колец - Ч.3. Возвращение короля - Кн. 5. Глава 4. Осада города (рос.). Санкт - Петербург: " Северо - Запад". ISBN 5 - 8352 - 0031 - 5. 
  6. ' Desingn Galleries: Easterlings,' The Two Towers Extended Edition: DVD, Dick 3. (англ.). 
  7. Webster `s Revised Unabridged Dictionairy C & Merriam Co. 1913 (англ.). 
  8. Henry VIII (1533/ 1882). Lettres and Papers, Foreign and Domestic 6 pp. 449 - 466.  (англ.)
  9. Haklut, Richarg (Reprint 2004). Principal Navigations, Voyages, Traffiques And Discoveries Of the Englich Nation.1. Kessinger Publishing p. 53.