Голум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґолум
англ. Gollum
Портрет
Ґолум
Творець: Джон Рональд Руел Толкін
Твори: Гобіт, або Туди і Звідти
Братство Персня
Дві вежі
Повернення короля
Незакінчені оповідання
Стать: чоловіча
друге ім'я: Смеаґол, Трагальд
Раса: гобіт
Дата народження: 2430 л.ш.
Дата смерті: 25 березень 3019 л.ш.
Роль виконує: Енді Серкіс[1]
Графіті з зображення Ґолума на East Side Gallery Берлінської стіни.

Ґо́лум (англ. Gollum), також Смеаґол — персонаж романів Толкіна Дж. Р. Р. «Гобіт» та «Володар Перстенів». У кінотрилогії «Володар Перстенів» роль Ґолума виконав Енді Серкіс — його руху та голос були використані при створенні комп'ютерного персонажу.

Етимологія імені[ред.ред. код]

Ім'я Смеаґол походить від давн-англ. smygel — «Нора», «місце, в яке вповзають». Толкін використовував його також у слові «сміал» (давн-англ. smial), яким гобіти називали свої найбільші нори[2]. Це ім'я також пов'язано з ім'ям дракона Смоґа, яке є формою минулого часу прагерманского дієслова smugan (прагерм. «Протискуватися в дірку»).

Справжнє ім'я Смеаґола мовою вестрон — Трагальд (давн-англ. Trahald, перекладається як «риття нір», «вгвинчування вглиб»), пов'язане таким же чином з справжнім ім'ям Смоґа на мові мешканців міста Дейла — траґі (англ. Tragu).

Ім'я Ґолум могло бути взято з давньоскандинавської мови, у якій є слово gull (інша форма — goll), яке означає «золото, скарб, коштовність»[3], а у словосполученні fingr-gull також позначає «кільце».

Зовнішність та характеристики[ред.ред. код]

Ґолум колись був гобітом на ім'я Смеаґол, але через жагу володіння перснем, він вбив свого брата Деаґола, і під дією чар перстня поступово перетворився на потвору. В історії про пригоди Фродо і Сема Ґолум проведе їх у Мордор і, у спробі відібрати перстень, впаде з ним у кипляче лавою жерло вулкана Ородруїн і загине.

Ґолум описується, як істота: невеликого зросту, з великими виряченими очима, з худою шиєю та в'ялими липкими пальцями. Він пересувався на четвереньках, як павук і є кілька згадок, що шкіра у нього була чорною. У книзі «Гобіт» Ґолум сказав, що у нього всього шість зубів.

Символічно-тілесний опис Ґолума в оповіданні «Гобіт»: «Тут, глибоко під землею, край темної води жив старий Ґолум, маленьке слизьке створіння».

Однією з відмінних рис Ґолума є його манера розмовляти. Він говорить про себе у множині від першої особи і вживає модифіковані версії звичайних слів.

Під час свого життя і через вплив перстня Влади, у нього розвивалося роздвоєння особистості: Смеаґол, його «добрий» бік, смутно пам'ятає, що таке дружба і любов. Ґолум — його «поганий» бік, який був рабом перстеня і ​​вбив би будь-кого, хто спробував би забрати його. Два його боку, часто сварилися між собою, коли він розмовляв сам з собою.

Життєпис[ред.ред. код]

Ґолум народився в поселенні поблизу Ірисної Низини близько 2430 року Третьої епохи. При народженні отримав ім'я Трагальд, на мові людей це ім'я звучить як Смеаґол. Пізніше його прозвали Ґорлумом.

Приблизно у 2463 році під час риболовлі Смеаґол і його двоюрідний брат Деаґол знайшли на дні Великої Річки перстень, як з'ясувалося згодом, це був Перстень Влади. Щоб заволодіти ним, Смеаґол вбив Деаґола, але всім говорив, що отримав перстень у подарунок на день народження. Незабаром його вигнали з поселення, бо він неабияк дошкуляв сусідам, і Сеаґол сховався в надрах Імлистих гір. З роками він все більше підпадав під вплив перстня Влади.

Ґолум жив у Імлистих горах більше чотирьохсот років, харчуючись стерво та сирою рибою, яку він ловив на своєму маленькому плоту. Він їв всяку живність, навіть орків, якщо вдавалося спіймати і задушити якогось без особливої метушні. У наступні роки він виявив для себе, що йому не приємний смак їжі гобітів і ельфів.

Література[ред.ред. код]

  • Яремчук В. Монструозне тіло: образ Ґолума в «легендаріумі» Дж.Р.Р. Толкіна. Сучасні літературознавчі студії. Літературний дискурс: транскультурні виміри. Випуск 12. 2015

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Gollum at the Thain's Book
  • Gollum at the Encyclopedia of Arda
Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.