Сильмариліон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва Сильмариліон
Silmarillion Ukr.png
Видання «Астролябії» 2008 року
Автор Дж. Р. Р. Толкін
(Підготував до видання Крістофер Толкін)
Назва мовою оригіналу The Silmarillion
Переклад Айве (уривки), Катерина Оніщук
Країна Велика Британія
Мова англійська
Жанр фентезі
Видавництво George Allen & Unwin
Публікація 1977 рік
Публікація
українською мовою
2000 (уривки), 2008

Сильмариліон (англ. The Silmarillion) — збірка міфічних творів Дж. Р. Р. Толкіна, яку було видано посмертно його сином Крістофером Толкіном у 1977 році. У ній розповідається про створення Ілуватаром Айнурів, Еа, Арди й Дітей Ілуватара (ельфів і людей). Події, що розгортаються в збірці "Сильмариліон" передують подіям трилогії "Володар перснів".

Структура книги[ред.ред. код]

Крістофер Толкін, який підготувавав до видання «Сильмариліон», написав про структуру книги у Передньому слові до першого видання наступне:[1]

«Книга, хоч і названа для годиться «Сильмариліон», складається не лише з «Квенти Сильмариліон», тобто власне «Сильмариліона», а ще й з чотирьох коротких творів. Уміщені на початку «Айнуліанде» та «Валаквента» безпосередньо пов'язані зі «Сильмариліоном», а от прикінцеві історії «Акаллабет» і «Про Перстені Влади» є цілком окремими та незалежними. Їх включено до цієї книги відповідно до чітко висловнених прагнень батька, і завдяки цьому сконструйовано цілісну історичну картину створеного ним світу: від Музики айнурів, із якої цей світ постав, до відплиття персненосців із Гаваней Мітлонду наприкінці Третьої Епохи».

1. Айнуліанде (Музика Айнурів)
Айнуліндале - перша частина "Сильмарилліону", це історія про створення світу, яке відбулося з допомогою Музики, створюваної Еру Ілуватаром і Айнур. Оформлено як переказ про створення Арди, що належить перу ельфа Руміла з Тіріона, створений в Першу епоху.
Створення світу описується як втілення музичних тем, запропонованих Ілуватаром Айнур. Всього було три теми: Перша тема створила Еа, Мелькор, внісши свою тему, яка дисонувала з іншими, породив зло в світі; Друга визначила обриси Арди і виправила дисонанс, внесений Мелькором в Першу тему, одночасно увібравши його в себе, але Мелькор знову став робити по-своєму; в Третій темі Айнур участі не брали - в цій темі Ілуватар особисто створив Дітей Ілуватара і визначив їх долю .
Після кінця світу прозвучить Друга Музика Айнур, у виконанні якої візьмуть участь люди. Вона буде ще більш велика, ніж Перша, але навіть самі Айнур не знають, що це буде за музика.


2. Валаквента
Валаквента - друга частина "Сильмарилліону» , тут містяться описи валар, Майар і Ворога (Мелькора). Відрізняється відсутністю сюжету: «Валаквента» - не історія, а швидше збірник характеристик основних божественних істот Еа: Валар, Майар і Ворогів. Так, у тексті перераховуються Валар «в порядку їх могутності», описуються їхні родинні зв'язки і «божественні функції», перераховуються і характеризуються Майар, в тому числі Меліа і маги.

3. Квента Сильмариліон (Історія Сильмарилів)
Ця частина названа в честь чудесних дорогоцінних каменів, які ввібрали в себе світло Древ Валар - Сильмарилів, створених Феанором і викрадених Мелькором. У цій же книзі описана і вся історія Першої епохи Середзем'я.
Поділена на наступні частини:

I. Про початок часів

II. Про Ауле і Яванну

III. Про прихід ельфів і поневолення Мелькора

IV. Про Тінґола і Меліан

V. Про Елдамар і принців елдаліе

VI. Про Феанора та звільнення Мелкора

VII. Про Сильмарили і нолдорські заворушення

VIII. Про Затьмарення Валінору

IX. Про вихід нолдорів

X. Про синдарів

XI. Про Сонце та Місяць і Втаємничення Валінору

XII. Про людей

XIII. Про повернення нолдорів

XIV. Про Белеріанд і його землі

XV. Про нолдорів Белеріанду

XVI. Про Маеґліна

XVII. Про прихід людей на Захід

XVIII. Про сплюндрування Белеріанду і загибель Фінґолфіна

XIX. Про Берена і Лутіен

XX. Про П'яту Битву: Нірнает-Арноедіад

XXI. Про Туріна Турамбара

XXII. Про знищення Доріату

XXIII. Про Туора і загибель Ґондоліна

XXIV. Про морську подорож Еаренділа і Війну Гніву

4. Акаллабет (Повалення Нуменору)
Акаллабет - четверта частина книги "Сильмариллион", повість про заснування та загибель острівної держави Нуменор, чиї жителі, підпавши під вплив Саурона, вирішили силою взяти Аман, аби отримати безсмертя.

5. Про Перстені Влади і Третю Епоху
У цій частині описується історія появи в Середзем'я Перснів Влади, стисло переказуються події, описані у «Володарі перснів».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Толкін Джон Рональд Руел. Сильмариліон / Перекл. з англ. Катерина Оніщук. — Львів: Астролябія, 2008. — 388+XVIII с.


Арда Це незавершена стаття про твори Дж. Р. Р. Толкіна.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.