Хрестовий похід на Варну

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хрестовий похід на Варну (1 січня 1443 - 19 листопада 1444) - один із значних хрестових походів середини XV століття. Хрестовий похід було оголошено 1 січня 1443. Брали участь у ньому переважно поляки та угорці (на чолі з воєводою Гуняді), які намагалися зупинити натиск турків-османів на Центральну Європу. Кульмінацією походу стала битва під Варною 10 листопада 1444, в якій сили турецького султана Мурада II наголову розбили хрестоносців.

Хрестовий похід на Варну в історії часто називають "останнім". Висловлюючись точніше, він був швидше останнім великим хрестовим походом, оскільки дрібніші, переважно острівні операції, називалися хрестовими походами й пізніше. Більше того, всі, навіть найдрібніші зіткнення західних європейців з мусульманами, стали називатися хрестовими походами аж до кінця XVII століття.

Значення[ред.ред. код]

Цей хрестовий похід турки зупинили поблизу сучасного болгарського міста Варна. Нищівна поразка при Варні змусила західних європейців на довгі століття залишити ідею реставрації європейської влади на Балканах, які стали справжньою турецькою вотчиною. Вся територія Болгарії була інтегрована в Османську імперію і потрапила під хвилю потужної турецької колонізації, а Візантійська імперія (точніше її залишки — знелюднені місто Константинополь і півострів Морея), втратили всяку надію на порятунок оскільки з усіх боків, крім моря, столиця була тепер оточена міцною смугою османських володінь, що тягнуться на сотні кілометрів. У 1453 Константинополь упав. Хоча військам хрестоносців вдавалося тимчасово стримувати наступ турків углиб Центральної Європи і вони навіть змогли здобути перемогу під Белградом у 1456, загальну розстановку сил це не змінило. У 1521 Османська імперія зайняла землі центральної Угорщини.

Посилання[ред.ред. код]