Центр адміністративного управління Стратегічними ядерними силами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Центр адміністративного управління військами стратегічних ядерних сил (скор. ЦАУВ СЯС або «Центр») — виконавчий орган Міністерства оборони України відповідальний за створення організаційно-нормативної бази ракетно-ядерного роззброєння України, вирішення юридичних та організаційних питань у галузі отримання Україною іноземної допомоги у зв’язку зі скороченням стратегічних наступальних озброєнь[1].

Історія[ред. | ред. код]

У 1991 році Україна була ядерною державою, отримавши третій після США та РФ ядерний арсенал, основу якого становили п'ять дивізій 43-ї ракетної армії колишнього СРСР. Стратегічні ядерні сили, дислоковані на території України, мали на озброєнні 130 міжконтинентальних ракет РС-18 на рідкому паливі з шістьма ядерними боєголовками кожна і 46 ракет РС-22 на твердому паливі з десятьма боєголовками кожна.Загалом, Україна мала 176 міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) і в межах 2,000—2,500 одиниць тактичної ядерної зброї[2]. Окрім того, на озброєнні Військово-повітряних сил перебувал 44 стратегічні бомбардувальники (25 Ту-95МС і 19 Ту-160), із загальним боєкомплектом 1080 крилатих ракет Х-22 та Х-55 класу «повітря – поверхня» з 412 ядерними боєголовками[3][4].

З вересня 1993 року президенти України і Росії домовилися про ліквідацію всієї ядерної зброї, що розташовувалася в Україні, підписавши Масандрівські угоди.

14 січня 1994 р. в Москві Б. Єльцин, Б. Клінтон і Л. Кравчук підписали Тристоронню заяву Президентів Росії, США і України, якою підтвердили процес деактивації стратегічних сил на території України[5].

Для виконання досягнутих домовленостей, при Міністерстві оборони України був створений керуючий орган — Центр адміністративного управління військами стратегічних ядерних сил. Який був відповідальним за управління різними військовими частинами та державними організаціями що займалися зберіганням, демонтажем, транспортуванням та утилізацією ядерної зброї та ії компонентів.

Керівники[ред. | ред. код]

  • Сердюк Олександр Йосипович — начальник Центру[6]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]