Ставка Верховного Головнокомандувача (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ставка Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України
Flag of the President of Ukraine.svg
We are working to make the whole world friends of Ukraine - address by President Volodymyr Zelenskyy. (51951260039).jpg
Посаду обіймає
Володимир Зеленський

від 20 травня 2019
Статус Президент України
Абревіатура СВГ ЗСУ
Член ЗСУ
Резиденція Будівля Офісу Президента України
Місце м. Київ
Термін каденції постійно діюча
Створення 2017
Вебсайт Офіційний сайт

Ставка Верховного Головнокомандувача Збройних сил України (СВГ) – це надзвичайний орган найвищого військового керівництва України, який у період реальної війни-агресії здійснює стратегічне управління Збройними силами України та іншими військовими формуваннями держави. Робочим органом є Генеральний штаб Збройних сил України.

Повноваження[ред. | ред. код]

Також вона може вносити зміни й уточнення до структури та організації Збройних Сил, здійснювати планування кампаній і стратегічних операцій, ставити завдання угрупуванням військ, розпоряджатись наявними резервами тощо.

Законодавчий статус[ред. | ред. код]

Визначено статтею 7 Закону України «Про Збройні Сили України».

Закон визначає, що «в особливий період керівництво Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями Президент України може здійснювати через Ставку Верховного Головнокомандувача, робочим органом якої є Генеральний штаб Збройних Сил України»[1].

Також повноваження Ставки визначає стаття 8 Закону України «Про оборону України».[2]

Історія[ред. | ред. код]

Легалізована на підставі Указу Президента України від 10 жовтня 2017 року № 313/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 вересня 2017 року „Про Ставку Верховного Головнокомандувача“».[3]

7 лютого 2018 року в Генеральному штабі ЗС України було проведено командно-штабне тренування з організації роботи Генерального штабу як робочого органу Ставки Верховного Головнокомандувача. У ході навчання відпрацьовано питання вироблення проєктів рішень з питань оборони держави. Мета тренувань — вивчення спроможностей Генерального штабу Збройних Сил України виконувати завдання як робочого органу Ставки Верховного Головнокомандувача в ході стратегічного планування застосування Збройних Сил України та інших військових формувань і правоохоронних органів, при передачі функцій безпосереднього управління військами (силами) до Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України.

У ході тренування відпрацювали питання щодо організації планування, мобільності та ефективності застосування Збройних Сил України, інших складових Сил оборони, визначення потреб на застосування Сил оборони у разі відсічі агресії та здійснення стратегічного керівництва Збройними Силами України.

За результатами проведення командно-штабних тренувань підготовлено пропозиції щодо вдосконалення структури, організації та порядку діяльності Робочого органу Ставки Верховного головнокомандувача з послідовним приведенням його структурних підрозділів у відповідність із J-структурою штабів країн-членів НАТО.[4]

24 лютого 2022 року у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України, що загрожує її державній незалежності та територіальній цілісності, для забезпечення стратегічного керівництва Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами Президент України Володимир Зеленський на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України утворив Ставку Верховного Головнокомандувача та затвердив її персональний склад. Також було припинено діяльність Воєнного кабінету Ради національної безпеки і оборони України.[5]

16 серпня 2022 року Президент України В.Зеленський вніс зміни до персонального складу Ставки (вивів І.Баканова, Г.Галагана, Ю.Галушкіна; увів до складу В.Малюка, І.Танцюру, В.Хоренка).[6]

17 листопада 2022 року Президент України В.Зеленський вніс зміни до персонального складу Ставки (увів до складу О.Кубракова, Р.Машовця).[7]

Персональний склад Ставки Верховного Головнокомандувача[ред. | ред. код]

(за станом на 19 грудня 2022 року)

Голова Ставки Верховного Головнокомандувача

Координатор Ставки Верховного Головнокомандувача

Члени Ставки Верховного Головнокомандувача

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Закон України «Про Збройні Сили України» на сайті Верховної Ради України. Архів оригіналу за 26 березня 2018. Процитовано 26 березня 2018. 
  2. Закон України «Про оборону України». Архів оригіналу за 28 листопада 2018. Процитовано 28 листопада 2018. 
  3. Указ Президента України від 10 жовтня 2017 року №313/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 вересня 2017 року «Про Ставку Верховного Головнокомандувача». http://www.president.gov.ua/. Адміністрація Президента України. 10 жовтня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 11 жовтня 2017. 
  4. У Генеральному штабі ЗС України проведено командно-штабні тренування з робочим органом Ставки Верховного Головнокомандувача. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 7 лютого 2018. Архів оригіналу за 8 лютого 2018. Процитовано 7 лютого 2018. 
  5. Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 72/2022 «Про утворення Ставки Верховного Головнокомандувача»
  6. Указ Президента України від 16 серпня 2022 року № 581/2022 «Про зміни у складі Ставки Верховного Головнокомандувача»
  7. Указ Президента України від 17 листопада 2022 року № 790/2022 «Про зміни у складі Ставки Верховного Головнокомандувача»

Посилання[ред. | ред. код]