Будапештський меморандум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будапештський меморандум
Будапештський меморандум.jpg
Підписання Будапештського меморандуму
Тип: міжнародний
Підписано: 5 грудня 1994
Місце: Будапешт
Чинність: від моменту підписання (документи такого типу вимагають не тільки підпису а й ратифікації яка так і не була проведена)
Умови: взамін відмови від ядерного статусу України гарантований суверенітет України від Росії, США, Великої Британії
Втрата чинності: у 2014 році офіційно піднято питання денонсації через військову агресію Росії[1][2]
Підписано: Л. Кучмою, Б. Єльциним, Дж. Мейджором, Б. Клінтоном
Сторони: Україна Україна
Росія Росія
Велика Британія Велика Британія
США США
Мови: англійська, російська, українська
Вікіджерела: s:Будапештський меморандум

Мемора́ндум про гара́нтії безпе́ки у зв'язку́ з приєдна́нням Украї́ни до Догово́ру про нерозповсю́дження я́дерної збро́ї — міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України. Угода містить пункти, що надають гарантії суверенітету та безпеки Україні. Зазначений меморандум є юридичним актом:

 • набрав чинності з моменту підписання відповідно до тексту цього документу;
 • сам текст згаданого документа 1994 року не передбачає ратифікації;
 • а процедура ратифікації міжнародних угод була встановлена Росією в 1995 році, пізніше укладання меморандуму.

Тому вказана угода є обов'язковою до виконання від 5 грудня 1994 р. всіма сторонами, всіма учасниками меморандуму без винятку. В 1995 році Генеральна Асамблея ООН прийняла меморандум як офіційний документ[3].

Виконання[ред. | ред. код]

Історія України
Малий герб України
 
ХронологіяБитви в історіїІсторія культури
Категорія КатегоріяІнші країни

Держави-гаранти[ред. | ред. код]

Першопідписанти:

Пізніше доєднані:

Зобов'язання[ред. | ред. код]

Згідно з Меморандумом США, РФ і Велика Британія зобов'язалися:

 • поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;
 • утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності/політичної незалежності України; ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти неї, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;
 • утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, отримати будь-які переваги;
 • домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою акту агресії чи об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;
 • не застосовувати ядерну зброю проти України, крім випадку нападу на них самих, їхні та підопічні території, збройні сили, їхніх союзників;
 • проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.

Текст меморандуму (скорочено)[ред. | ред. код]

…Вітаючи приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як держави, що не володіє ядерною зброєю, враховуючи зобов'язання України про видалення всіх ядерних озброєнь з її території у встановлені терміни, відзначаючи зміни у світі в галузі безпеки, у тому числі закінчення «холодної війни», що створили умови для глибоких скорочень ядерних сил, підтверджують наступне:

1. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України.

2. …підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.

3. …підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином забезпечити собі переваги будь-якого роду.

4. …підтверджують їх зобов'язання домагатися негайних дій Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі якщо Україна стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.

5. …підтверджують щодо України їх зобов'язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасника Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них, їх території або залежні території, їх збройні сили або їх союзників з боку такої держави разом з державою, яка володіє ядерною зброєю або пов'язаним з ним союзною угодою.

6. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки і Україна будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.

Цей Меморандум буде застосовним з моменту підписання. Підписано у чотирьох примірниках, які мають однакову силу англійською, російською та українською мовами.

м. Будапешт, 5 грудня 1994

(підписи) Л. Кучма, Б. Єльцин, Дж. Мейджор, Б. Клінтон

Критика[ред. | ред. код]

У серпні 2009 р. Тернопільська облрада вимагала розірвати Будапештський меморандум[4]

У вересні 2009 р. екссекретар Ради національної безпеки і оборони України Володимир Горбулін і доктор політичних наук Олександр Литвиненко наголосили, що Україні варто скликати міжнародну конференцію для підготовки договору про гарантії безпеки та заміни Будапештського меморандуму, залучити до конференції держави, які гарантували Україні безпеку у 1994 р., й інших ключових геополітичних гравців[5].

Ратифікацію Будапештського меморандуму (надання йому політико-правового документа) країнами-учасницями підтримує Володимир Литвин[6], за його перегляд виступає Віктор Ющенко[7].

23 липня 2014 р. у парламенті країни зареєстровано проєкт постанови про заяву Верховної Ради України щодо відновлення Україною статусу ядерної держави. Документ зареєстрували народні депутати від ВО «Свобода» Олексій Фурман, Маркіян Лопачак, Олексій Кайда, Руслан Марцінків, Анатолій Вітів, Олег Осуховський та Ігор Сабій[8].

Порушення Будапештського меморандуму[ред. | ред. код]

1 березня 2014 року президент Росії Володимир Путін на тлі «Кримської кризи» отримав у Ради Федерації (верхньої палати парламенту) дозвіл на введення військ до України, обґрунтувавши це «екстраординарною ситуацією, що склалася в Україні, загрозою життю громадян Російської Федерації, наших співвітчизників, особового складу військового контингенту Збройних сил Російської Федерації»[9]. Станом на 2 березня про введення військ не було заявлено офіційно, але є інформація про численні захоплення військових об'єктів озброєними людьми без розпізнавальних знаків; українська влада вважає, що вони є військовослужбовцями Збройних сил РФ[10].

Після «референдуму» 16 березня 2014, проведеного в Криму та Севастополі всупереч українському законодавству[11][12], в ході якого на більшості виборчих бюлетенів було засвідчено вибір за входження Криму до Росії, остання розпочала офіційний процес прийняття Криму до свого складу. Цей процес увінчався підписанням договору «про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим і утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів»[13], що був ратифікований державною думою Росії 21 березня 2014 року[14], а 11 квітня 2014 Республіка Крим і місто федерального значення Севастополь були включені до переліку суб'єктів РФ у Конституції Росії[15][16][17].

17 грудня 2015 року на щорічній пресконференції Володимир Путін визнав наявність російських військовиків, що виконують військові завдання на території Донбасу: «Ми ніколи не казали, що там немає людей, котрі займаються рішенням певних питань там, в тому числі і у військовій сфері, але це не значить, що там присутні регулярні російські війська. Відчуйте різницю.»

Інцидент у Керченській протоці[ред. | ред. код]

27 листопада 2018 року МЗС України звернулося до країн-підписантів Будапештського меморандуму з вимогою провести термінові консультації для забезпечення повного дотримання зобов'язань та негайного припинення агресії РФ проти України[18].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Нарушение Россией Будапештского меморандума будет означать его фактическую денонсацию и позволит Украине восстановить свой ядерный статус (рос.)
 2. Кличко вимагає оголосити загальну мобілізацію та денонсацію «харківських угод»
 3. Смешко: Под обращением к Генассамблее ООН с просьбой считать Будапештский меморандум официальным документом стоит подпись Лаврова (рос.)
 4. Тернопільська облрада вимагає розірвати Будапештський меморандум
 5. Експерти: Будапештський меморандум 1994-го слід переписати
 6. Литвин хоче, щоб Будапештський меморандум був ратифікований країнами-учасницями. Архів оригіналу за 27 лютий 2014. Процитовано 25 серпень 2013. 
 7. Ющенко готовий повернути Україні ядерний статус
 8. У Раді зареєстрували законопроект про початок відновлення ядерного статусу України
 9. Путін попросив у сенаторів дозволу на введення військ у Крим
 10. Погранслужба Украины заявила о захвате штабов в Крыму (рос.)
 11. ЦВК наголошує, що місцевий референдум в Криму неможливий — Українська правда (3 березня 2014)
 12. Мінюст дав оцінку рішенням про референдуми у Криму та Донецьку: нелегітимні
 13. s:Договор о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов
 14. Присоединение Крыма полностью вступило в силу после ратификации. Архів оригіналу за 22 березень 2014. Процитовано 11 квітень 2014. 
 15. Республика Крым и Севастополь включены в перечень субъектов РФ в Конституции России. // ИТАР-ТАСС. 2014-04-11. Процитовано 2014-04-11. 
 16. Конституция Российской Федерации Архівовано 13 квітень 2014 у Wayback Machine. // Официальный интернет-портал правовой информации, 11.04.2014
 17. Опубликована Конституция Российской Федерации Архівовано 13 квітень 2014 у Wayback Machine. // Официальный интернет-портал правовой информации, 11.04.2014
 18. Україна скликає зустріч ядерних держав. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-12-05. Процитовано 5 грудня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]