Будапештський меморандум
Будапештський меморандум | |
---|---|
Тип | міжнародний |
Підписано | 5 грудня 1994 |
Місце | Будапешт |
Чинність | від моменту підписання |
Підписанти | Л. Кучма, Б. Єльцин, Дж. Мейджор, Б. Клінтон |
Сторони |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Зберігається | Уряд України[1] |
Мови | англійська, російська, українська |
![]() | |
![]() |
Мемора́ндум про гара́нтії безпе́ки у зв'язку́ з приєдна́нням Украї́ни до Догово́ру про нерозповсю́дження я́дерної збро́ї (англ. Memorandum on Security Assurances in connection with Ukraine's accession to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons) — міжнародна угода[1], укладена 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великою Британією та США про гарантії Україні у зв'язку з набуттям нею неядерного статусу. Того самого дня Україна приєдналась до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї[2].
Одночасно були підписані аналогічні меморандуми щодо гарантій безпеки Білорусі та Казахстану. Ці дві країни приєднались до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї дещо раніше[2].
Держави-підписанти[ред. | ред. код]
Пізніше приєдналися:
- Франція із застереженнями
- Китайська Народна Республіка із застереженнями.
Зобов'язання[ред. | ред. код]
Згідно з Меморандумом США, РФ і Велика Британія зобов'язалися:
- поважати незалежність, суверенітет та кордони України;
- утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України; ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;
- утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги;
- домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою акту агресії чи об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;
- не застосовувати ядерну зброю як проти України так і проти інших держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, крім випадку нападу на них самих, їхні та підопічні території, збройні сили, їхніх союзників;
- проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.
Текст меморандуму (скорочено)[ред. | ред. код]

…Вітаючи приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як держави, що не володіє ядерною зброєю, беручи до уваги зобов'язання України ліквідувати всю ядерну зброю, що знаходиться на її території, у визначений період часу, відзначаючи зміни в галузі безпеки в усьому світі, включаючи закінчення холодної війни, що створили умови для глибоких скорочень ядерних сил, підтверджують таке:
1. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного Акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.
2. …підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.
3. …підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного Акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримувати будь-які переваги.
4. …підтверджують їх зобов'язання домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі, якщо Україна стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.
5. …підтверджують щодо України їх зобов'язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасника Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них самих, їхні території чи їхні підопічні території, їхні збройні сили або їхніх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю.
6. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки та Україна будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань.
Цей меморандум набуває чинності з моменту підписання. Підписано у чотирьох рівно автентичних примірниках українською, англійською та російською мовами.
(підписи) Л. Кучма, Б. Єльцин, Дж. Мейджор, Б. Клінтон
Розбіжності в розумінні змісту та значення[ред. | ред. код]
Через те, що в англійському та українському текстах меморандуму існує різниця: тоді як в українському варіанті назва звучить як «Меморандум про гарантії безпеки…», в англійському — «Memorandum on Security Assurances» (тобто «безпекові запевнення»), а «запевнення» не несе конкретного змісту, то Будапештський меморандум не має жодного механізму гарантування безпеки[3].
З іншого боку, документ містить вислів «Підписано у чотирьох рівно автентичних примірниках українською, англійською та російською мовами». Підписи президента США і прем'єр-міністра Великої Британії стоять не лише під англійським текстом, а й українським та російським, де записано відповідно «гарантії» та «гарантии»[4].
![]() |
Коли ми вже виробили остаточний текст, виникло питання щодо "запевнень" ("assurances") чи "гарантій" ("guarantees"). Ми наполягали на тому, що мають бути "гарантії". Врешті-решт погодилися, що в англійському тексті будуть "запевнення", а в українському й російському — "гарантії". Беручи до уваги фразу в кінці меморандуму, що текст складений у чотирьох примірниках і всі вони автентичні, ми можемо говорити про те, що наш варіант із використанням слова "гарантії" юридично правильний. | ![]() |
— Борис Тарасюк, заступник Міністра закордонних справ України (1992–1994), [5] |
Цей документ не підлягає ратифікації, водночас він є повноцінним міжнародним договором[6].
Тема використання Будапештського меморандуму як інструменту зовнішньої політики, час від часу порушується українськими політичними діячами[7][8].
Порушення і виконання Будапештського меморандуму[ред. | ред. код]
Українська сторона розглядала варіант вимоги термінових консультацій, передбачених шостою статтею Будапештського меморандуму, під час конфлікту щодо острова Тузла (2003) та першої україно-російської «газової війни» (2006). Водночас Олександр Чалий вважає, що посилання України на цей документ позиціює її як позаблокову нейтральну державу (напротивагу офіційному курсу на членство в НАТО)[5].
20 лютого 2014 року Росія почала анексію Криму[9][10][11][12]. Наступними днями російські війська і спецназ почали наступ у Криму[13]. 1 березня 2014 року президент Російської Федерації Володимир Путін на тлі «Кримської кризи» отримав у Ради Федерації (верхньої палати парламенту) дозвіл на введення військ до України, обґрунтувавши це «екстраординарною ситуацією, що склалася в Україні, загрозою життю громадян Російської Федерації, наших земляків, особового складу військового контингенту Збройних сил Російської Федерації»[14].
Український парламент попросив підписантів Меморандуму підтвердити свою прихильність принципам, закріпленим у політичній угоді, та провести консультації з Україною для зменшення напруженості[15]. 2 березня 2014 року Верховна Рада України на закритому засіданні ухвалила звернення до парламентів держав-гарантів безпеки України згідно з Будапештським меморандумом і до міжнародних організацій[16].
Вже 5 березня США ініціювали проведення в Парижі консультації з країнами-учасницями Будапештського меморандуму. На зустріч з'явилися держсекретар США Джон Керрі, міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг, в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця, але не представник держави-агресора Росії[17][18]. Пізніше Російська Федерація відмовилася від таких консультацій[19].
Після «референдуму» 16 березня 2014, проведеного в Криму та Севастополі всупереч українському законодавству[20][21], Росія розпочала офіційний процес прийняття Криму до свого складу. Цей процес увінчався підписанням договору «про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим і утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів»[22], що був ратифікований Державною думою Росії 21 березня 2014 року[23], а 11 квітня 2014 Крим і Севастополь були включені до переліку суб'єктів РФ у Конституції Росії[24][25][26].
Після анексії Криму Росією, США, Канада, Велика Британія разом з іншими країнами заявили, що участь Росії є порушенням її зобов'язань перед Україною відповідно до Будапештського меморандуму[27][28][29][30][31]. У той же час, президент Російської Федерації Володимир Путін відповів на питання про порушення Будапештського меморандуму, описуючи поточну ситуацію: «в Україні виникла нова держава, але з цією державою і щодо цієї держави ми не підписали жодних обов'язкових документів»[32].
Інцидент у Керченській протоці[ред. | ред. код]
27 листопада 2018 року МЗС України звернулося до країн-підписантів Будапештського меморандуму з вимогою провести термінові консультації для забезпечення повного дотримання зобов'язань та негайного припинення агресії РФ проти України[33].
Під час загострення перед вторгненням у 2022 році[ред. | ред. код]
Офіційна позиція США, підтверджена під час кризи 2022 року: Росія порушила свої зобов'язання щодо Будапештського меморандуму, в рамках якого вона, зокрема, зобов'язалася «поважати незалежність та суверенітет та існуючі кордони України» та «утримуватися від загрози силою та від її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України»[34].
21 лютого 2022 року МЗС України направило державам-членам Ради безпеки ООН запит на основі Будапештського меморандуму з вимогою негайного проведення консультацій. Цьому передувала промова Володимира Зеленського на Мюнхенській конференції з безпеки, в якій Президент заявив, що Україна вчетверте і востаннє ініціює проведення консультацій у рамках меморандуму, і якщо вони знову не відбудуться або за їх результатами не буде конкретних рішень щодо гарантування безпеки, то Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року [щодо відмови від ядерної зброї] «поставлені під сумнів»[35].
Міністр Дмитро Кулеба роз'яснив позицію держави в тому сенсі, що відмова Росії не має бути підставою для непроведення консультацій [як раніше]. «Ці гарантії безпеки надавалися Україні в 1994 році не від групи країн, а кожною країною індивідуально, і ці гарантії були об'єднані в одному документі»[36].
Оголошуючи про визнання ОРДЛО того ж дня (21 лютого), Володимир Путін побіжно та маніпулятивно послався на промову Зеленського в Мюнхені, заявивши, що Україна нібито може отримати ядерну зброю, а Росія не може не реагувати на це[37].
Повномасштабне вторгнення[ред. | ред. код]
Після початку великої війни колишній американський посол в Україні Стівен Пайфер висловив думку, що Америка фактично виконує зобов'язання зі свого боку, але дії Москви позбавили договір майбутнього і показують потребу військових гарантій безпеки для України[38].
Позиція Китаю[ред. | ред. код]
Існують такі документи, заяви та інші публікації від імені уряду або за авторством офіційних осіб, що стосуються гарантій безпеки з боку Китаю:[39]
- Заява Уряду КНР про надання Україні гарантій безпеки, від 4 грудня 1994 року.
- Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Китайською Народною Республікою, від 5 грудня 2013 року.[40][41]
- Спільна декларація України і Китайської Народної Республіки про подальше поглиблення відносин стратегічного партнерства, від 5 грудня 2013 року.[42][43]
- Стаття «Китай не зможе стояти осторонь, якщо Путін застосує ядерну зброю проти України» у газеті Financial Times від 27 жовтня 2022 року. Автор — колишній полковник Народної визвольної армії КНР та діючий старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки в Університеті Цінхуа Чжоу Бо.[44][45]
У договорі та декларації 2013 року згадується заява Уряду КНР 1994 року про надання Україні гарантій безпеки, згідно з якою Китайська Сторона зобов'язується за жодних умов не застосовувати ядерну зброю і не погрожувати її застосуванням проти України як держави, що не володіє ядерною зброєю. Додатково у Декларації проголошується, що КНР підтверджує надані у Заяві гарантії безпеки, у разі що якщо Україна стане жертвою агресії із застосуванням ядерної зброї або погроз здійснення такої агресії.[42][43]
У статті 2022 року, яка була опублікована після ядерних погроз Путіна, згадується декларація 2013 року та надані у ній урядом КНР гарантії ядерної безпеки, у разі загроз з боку третіх країн. Також там сказано, що Китай буде вмовляти Росію, «яка вже заплямувала свою репутацію», утриматись від необачних кроків. У разі ж якщо Росія застосує ядерну зброю, то «китайська відповідь вийде далеко за межі питань і занепокоєнь». Серед іншого у статті присутні звинувачення на адресу США та заклики до пошуку компромісу.[44][45]
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Договори з Україною |
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б Меморандум зареєстрований у Секретаріаті Організації Об'єднаних Націй за номером 52241 [1] [Архівовано 4 січня 2022 у Wayback Machine.] [2] [Архівовано 21 жовтня 2020 у Wayback Machine.]
- ↑ а б Архівована копія. Архів оригіналу за 26 листопада 2020. Процитовано 10 лютого 2022.
- ↑ Шантаж із ядерною зброєю: що стоїть за Зе-питанням про Будапештський меморандум. ЄП. 19.10.2020. Архів оригіналу за 20 жовтня 2020. Процитовано 19.10.2020.
- ↑ Жовніренко, Павло. Апологія Будапештського меморандуму. Газета "День". Архів оригіналу за 4 лютого 2021.
- ↑ а б Мавпа з гранатами: як Україна з "Верхньої Вольти з ракетами" перетворилася на країну без ракет. УП. 03.12.2021. Процитовано 05.12.2021.
- ↑ Ігор Лоссовський. Міжнародно-правовий статус Будапештського меморандуму: договір, обов'язковий для виконання всіма його сторонами. Архів оригіналу за 20 жовтня 2020. Процитовано 19 жовтня 2020.
- ↑ Чарівна паличка Будапештського меморандума. Детектор медіа. 23.03.2019. Архів оригіналу за 22 жовтня 2020. Процитовано 19.10.2020.
- ↑ Будапештський меморандум: що насправді обіцяли Україні. Deutsche Welle. 18.10.2020. Процитовано 19.10.2020.
- ↑ Cathcart, Will (25 квітня 2014). Putin's Crimean Medal of Honor, Forged Before the War Even Began. The Daily Beast (англ.). Процитовано 3 February 2022.
- ↑ В России учредили медаль За возвращение Крыма. korrespondent.net (рос.). Процитовано 3 February 2022.
- ↑ The Russian Invasion of the Crimean Peninsula 2014–2015. Johns Hopkins University. Процитовано 24 вересня 2021.
- ↑ 10 facts you should know about russian military aggression against Ukraine. Ukraine government. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 вересня 2021.
- ↑ Armed men seize two airports in Ukraine's Crimea, Russia denies involvement. Yahoo News. 28 лютого 2014. Процитовано 14 вересня 2014.
- ↑ Путін попросив у сенаторів дозволу на введення військ у Крим. Архів оригіналу за 4 березня 2014. Процитовано 4 березня 2014.
- ↑ Ukrainian parliament appeals to Budapest Memorandum signatories. Interfax Ukraine. 28 лютого 2014. Архів оригіналу за 4 березня 2014. Процитовано 1 березня 2014.
- ↑ Рада просить підписантів Будапештського меморандуму про захист (документ). LB.ua. 2 березня 2014. Процитовано 21 листопада 2023.
- ↑ У Парижі проведуть консультації з виконання гарантій безпеки України. LB.ua. 5 березня 2014. Процитовано 21 листопада 2023.
- ↑ Представник РФ проігнорував консультації з питання України, - Керрі. LB.ua. 5 березня 2014. Процитовано 21 листопада 2023.
- ↑ Росія не хоче консультацій в рамках Будапештського меморандуму. УП. 01.09.2014. Архів оригіналу за 22 жовтня 2020. Процитовано 19.10.2020.
- ↑ ЦВК наголошує, що місцевий референдум в Криму неможливий [Архівовано 22 вересня 2018 у Wayback Machine.] — Українська правда (3 березня 2014)
- ↑ Мінюст дав оцінку рішенням про референдуми у Криму та Донецьку: нелегітимні. Архів оригіналу за 13 березня 2014. Процитовано 11 квітня 2014.
- ↑ s:Договор о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов
- ↑ Присоединение Крыма полностью вступило в силу после ратификации. Архів оригіналу за 22 березня 2014. Процитовано 11 квітня 2014.
- ↑ Республика Крым и Севастополь включены в перечень субъектов РФ в Конституции России. // ИТАР-ТАСС. 11 квітня 2014. Архів оригіналу за 24 жовтня 2014. Процитовано 11 квітня 2014.
- ↑ Конституция Российской Федерации [Архівовано 13 квітня 2014 у Wayback Machine.] // Официальный интернет-портал правовой информации, 11.04.2014
- ↑ Опубликована Конституция Российской Федерации [Архівовано 13 квітня 2014 у Wayback Machine.] // Официальный интернет-портал правовой информации, 11.04.2014
- ↑ Readout of President Obama's Call with President Putin (пресреліз). The White House. 1 березня 2014. Архів оригіналу за 31 березня 2014. Процитовано 26 березня 2014.
- ↑ Editorial Board (28 лютого 2014). Condemnation isn't enough for Russian actions in Crimea. Washington Post. Архів оригіналу за 27 листопада 2018. Процитовано 19 жовтня 2020.
- ↑ That, Corinne Ton; Commisso, Christina (22 березня 2014). In Kyiv, Harper calls for 'complete reversal' of Crimea annexation. CTV News. Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 19 жовтня 2020.
- ↑ Stevenson, Chris; Williams, Oscar (1 березня 2014). Ukraine crisis: David Cameron joins Angela Merkel in expressing anxiety and warns that 'the world is watching'. The Independent. Архів оригіналу за 25 вересня 2015. Процитовано 19 жовтня 2020.
- ↑ Fisher, Matthew (24 березня 2014). Russia suspended from G8 over annexation of Crimea, Group of Seven nations says. National Post. Процитовано 27 лютого 2017.
- ↑ Putin at a press conference, 4 March 2014 (in Russian). YouTube. 4 березня 2014. Архів оригіналу за 27 листопада 2016. Процитовано 15 грудня 2016.
- ↑ Україна скликає зустріч ядерних держав. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 5 грудня 2018. Архів оригіналу за 5 грудня 2018. Процитовано 5 грудня 2018.
- ↑ Los documentos confidenciales sobre Ucrania: EE UU y la OTAN ofrecieron a Putin acuerdos de desarme. El Pais. 02.02.2022. Архів оригіналу за 2 лютого 2022. Процитовано 02.02.2022.
- ↑ Україна офіційно звернулась за консультаціями за Будапештським меморандумом. УП. 21.02.2022. Архів оригіналу за 21 лютого 2022. Процитовано 22.02.2022.
- ↑ Кулеба пояснив слова Зеленського щодо Будапештського меморандуму. УП. 20.02.2022. Архів оригіналу за 20 лютого 2022. Процитовано 22.02.2022.
- ↑ Путін: Україна може отримати ядерну зброю, ми не можемо не реагувати. Суспільне. 21.02.2022. Архів оригіналу за 21 лютого 2022. Процитовано 22.02.2022.
- ↑ «США дотримуються Будапештського меморандуму, але Росія порвала його», каже колишній американський посол в Україні. Voice of America (укр.). 8 грудня 2022. Процитовано 21 листопада 2023.
- ↑ https://china.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/184-dogovirno-pravova-baza-mizh-ukrajinoju-ta-kitajem Договірно-правова база між Україною та Китаєм
- ↑ http://consultant.parus.ua/?doc=0930RADC5C
- ↑ https://web.archive.org/web/20220814105826/http://consultant.parus.ua/?doc=0930RADC5C
- ↑ а б http://kz.china-embassy.gov.cn/rus/gyzg/zgyw/201312/t20131206_1364474.htm
- ↑ а б https://web.archive.org/web/20221029114447/http://kz.china-embassy.gov.cn/rus/gyzg/zgyw/201312/t20131206_1364474.htm
- ↑ а б FT: Китай не зможе стояти осторонь, якщо Путін застосує ядерну зброю проти України. Дзеркало тижня. 27 жовтня 2022. Архів оригіналу за 12 листопада 2022. Процитовано 3 листопада 2023.
- ↑ а б https://web.archive.org/web/20221027174240/https://zn.ua/ukr/WORLD/ft-kitaj-ne-zmozhe-stojati-ostoron-jakshcho-putin-zastosuje-jadernu-zbroju-proti-ukrajini.html
Література[ред. | ред. код]
- Головченко, В. І. Меморандум про гарантії безпеки України 1994 // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / ред. кол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К. : Знання України, 2004. — Т. 2 : М — Я. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.
- Константинов, В. Ю. Позитивні гарантії безпеки // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / ред. кол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К. : Знання України, 2004.
- Мартинов А. Ю. Будапештський меморандум 1994 // Енциклопедія історії України: Додатковий том. Кн. 1: А–Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова редкол.) та ін. НАН України. Інститут історії України. — К.: «Наукова думка», 2021. — С. 71—72. — 773 с. — ISBN 978-966-00-1858-7.
Посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Вікіцитати містять висловлювання від або про: Будапештський меморандум |
- Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї [Архівовано 21 жовтня 2020 у Wayback Machine.] (укр.)
- Memorandum on Security Assurances in connection with Ukraine's accession to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons [Архівовано 10 жовтня 2020 у Wayback Machine.] (англ.)
- Звернення Президентів України до країн-підписантів Будапештського мем…. 15 лютого 2022. Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 15 лютого 2022.
- Мавпа з гранатами: як Україна з «Верхньої Вольти з ракетами» перетворилася на країну без ракет // Українська правда. — 2021. — 3 грудня.
- Будапештський меморандум: як Україна здала ядерну зброю заради гарантій безпеки? // www.dniprotoday.com. — 2022. — 24 квітня.
- Меморандум уповільненої дії. Як Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на незабаром забуті гарантії безпеки // nv.ua. — 2021. — 29 січня.
|
|