Мусіни-Пушкіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:49, 11 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сімейство Мусіних-Пушкіних напередодні війни. Фотографія Карла Булли(1913 рік)

Мусін-Пушкін - графський та дворянський рід.

Походження та історія роду

Походить, за оповідями стародавніх родословців, від Семиградського вихідця знатного прусського роду в XII ст. Радші (в різних літописах ім'я згадується як Ратша, Рачша , Рачьтша, Рача) [1]. Його нащадок в десятому коліні Михайло Тимофійович Пушкін, на прізвисько Муса, був (в XV ст.) родоначальником Мусіних-Пушкіних. У першій половині XVII ст. деякі Мусіни-Пушкіни були воєводами в невеликих містах. Лише наприкінці XVII століття рід Мусіних-Пушкіних піднявся в особі Івана Олексійовича Мусіна-Пушкіна, який був родоначальником першої графської гілки Мусіних-Пушкіних, згаслої в 1836 в особі обер-шенка графа Василя Валентиновича Мусіна-Пушкіна, одруженого з останньою графинею Брюс і який прийняв прізвище Мусін-Пушкін-Брюс.

Олексій Семенович Мусін-Пушкін († в 1817) був при Катерині II посланником в Лондоні та Стокгольмі; в 1779 він отримав графський титул Римської імперії; потомства у нього не було.

Граф Олександр Іванович Мусін-Пушкін (народився в 1827 ), онук графа Олексія Івановича - генерал-ад'ютант, генерал від кавалерії, командував військами одеського військового округу.

Рід Мусіних-Пушкіних не перервався до наших днів. В наш час[коли?] його представники проживають в Ярославській області, а також в США, Англії, Франції, Бельгії, в Африці і Австралії.[2]

Рід Мусіних-Пушкіних внесений до V і VI частини родовідних книг Катеринославської, Казанської, Московської, Київської, Костромської, Новгородської, Оренбурзької, Санкт-Петербурзької, Тверській, Тульської та Ярославської губерній (гербовник, IV, 22 і I, 17).[3]

Опис герба

Щит розділений на чотири частини. У першій і четвертій частині в срібному полі зображені по одному одноглавому орлу блакитного кольору з розпростертими крилами, які тримають у правій лапі меч, а в лівій - глобус. У другій частині в срібному ж полі зображена князівська корона. У третій частині в золотому полі рука, одягнена в червоне з оголеним мечем. Над щитом шолом і над ним золота графська корона, з якої виставлена ​​рука, одягнена в червоне з оголеним мечем. Намет на щиті блакитний з підкладкою срібного кольору.[4][5]

Відомі представники роду Мусіних-Пушкіних

Граф Валентин Платонович Мусін-Пушкін

Найголовніші дослідження А. І. Мусіна-Пушкіна: «Историческое исследование о местоположении древнего российского Тмутараканского княжения» (СПб., 1794); «Историческое замечание о начале и местоположении древнего российского, так называемого Холопья-города» (М., 1800); «Примечания на древние славянские месяцесловы» (в «Трудах Моск. Общ. Ист. и Др. Рос.»). Ср. Срезневский, «М. Пушкинский сборник» (СПб., 1893); «Вестник Европы» за 1813 г., ч. 72, № 21 и 22 («Записки для биографии графа А. И. Мусина-Пушкина»); «Записки и Труды Московского Общества Истории и Древней России» (1824, ч. II); «История Московского Общества Истории и Древней России», Н. Попова (М., 1884); «Библиографические Записки» (1859); «Дневник Храповицкого», изд. Барсукова; «Материалы для истории Академии художеств», П. Н. Петрова (ч. I); «Русское Обозрение» (1894, № 4).

Граф Олександр Олексійович Мусін-Пушкін (1810-і)
  • Граф Олександр Олексійович (1788-1813) - син Олексія Івановича, убитий в чині майора в битві під Люнебургом. Його «Щоденник», численні його вірші, переклади та історичні дослідження згоріли в Москві під час пожежі 1812 року; уцілів тільки надрукований переклад «Речи Флавиана патриарха Антиохийского к греческому императору Феодосию »(Москва, 1804 і 1813, з біографією перекладача в передмові) і збереглися звістки про його похвальні слова царям Іоанну Олексійовичу та Олексію Михайловичу, про кілька проповідей російською та французькою мовами.
  • Граф Михайло Миколайович (1795-1862) - навчався в Казанському університеті, брав участь у походах 1812-1814 років. З 1829 по 1845 роки був попечителем казанського навчального округу; особливо дбав про викладання східних мов; східний факультет Казанського університету вважався при ньому розсадником російських орієнталістів. Знову було введено викладання мов: монгольської, у зв'язку з історією монголів, китайської, санскриту, вірменської і маньчжурської і значно посилено викладання арабської, перської та турецько-татарської мов. Навчання східним мовам було запроваджено і в Казанської першій гімназії. З 1845 по 1856 М. Н. Мусін-Пушкін був попечителем Санкт-Петербурзького округу, де з його ім'ям пов'язують заснування в Санкт-Петербурзькому університеті факультету східних мов, переведеного з Казані. З 1849 М. Н. Мусін-Пушкін був сенатором. Як людину і начальника, М. Н. Мусіна-Пушкіна звичайно зображують вкрай суворим, запальним, честолюбним, але в той же час добрим і прямим.

Примітки

  1. В. К. Лукомський. Архівні матеріали про родоначальника Пушкіних - Радшу.
  2. «Мусины-Пушкины сплачиваются», газета «Труд», № 164 за 2 сентября 2000 года.
  3. а б Енциклопедичний Словник Ф. А. Брокгауза та І. А . Ефрона. У 86 томах з ілюстраціями і додатковими матеріалами, С.-Петербург, 1890-1907
  4. [[Лакієр Олександр Борисович|О Б. Лакієр]]. Російська геральдика. Архів оригіналу за 15 січня 2007. Процитовано 30 жовтня 2011. {{cite web}}: Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
  5. Загальний гербовник дворянських родів Всеросійської Імперії
  6. Дім згорілих скарбів

Див. також

Посилання