Minecraft

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Minecraft
Логотип гри
Розробник Mojang
4J Studios (Версія для консолі[1])
Видавець Mojang
Microsoft Studios (Xbox 360, Xbox One)
Локалізатор Mojang
Геймдизайнер Маркус "Notch" Перссон (2009–2011)
Дженс "Jeb" Берґенстен
Програміст Йенс Берґенстен[d]
Композитор Daniel Rosenfeld[d]
Частина серії «Minecraft»
Наступна гра серії Minecraft: Story Mode
Дата випуску Alpha версія
10 травня 2009
ПК (Java)
18 листопада 2011
Android
7 жовтня 2011
iOS
17 листопада 2011
Xbox 360
9 травня 2012[2]
Raspberry Pi
11 лютого 2013
PlayStation 3
18 грудня 2013
Wii U
17 грудня 2015
Ліцензія пропрієтарна ліцензія[d]
Версія 1,13 (Windows)
1.6,1 (Android, iOS, Windows 10)
TU58 (Xbox 360)
1.60 (PlayStation 3)
CU26 (Xbox One)
1.57 (Playstation 4, PS VITA)
Українська локалізація Наявна
Жанр(и) відкритий світ, рольова гра, пісочниця
Віковий
рейтинг

ESRB: E10+ — Everyone 10+

PEGI: 7+
Платформа
Рушій гри Java
Режим гри Однокористувацька гра, багатокористувацька гра
Носій Java-апплет
Керування Комп'ютерна миша, клавіатура, сенсорне керування (Android і iOS), Ігровий контролер (Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One, PlayStation 4)
Сайт minecraft.net
CMNS: Minecraft на Вікісховищі

Minecraft (від англ. mine craft — досл. «шахтарське ремесло») — незалежна відеогра (інді-гра) 2009 року жанру «пісочниця» у відкритому світі з виглядом від першої/третьої особи. Гра започаткувала однойменну серію ігор, для всіх творів якої характерний мінімалістичний кубічний дизайн.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Гравець у Minecraft має змогу створити будь-який об'єкт, шляхом його складання з блоків. Блоки мають різні властивості та можуть добуватися і виготовлятися. Сам гравець має в грі втілення у вигляді чоловічка, як і все, складеного з кубиків. Він повинен подорожувати світом аби знайти потрібні блоки і завершити задум.

Режими гри[ред. | ред. код]

У Minecraft є п'ять режимів гри: Творчість (англ. Creative), Виживання (англ. Survival), Пригода (англ. Adventure), Хардкор (англ. Hardcore) і Спостерігач (англ. Spectator).

Творчість. Це єдиний доступний режим у класичних версіях Minecraft і основний для гри. Також він доступний у бета-версії після оновлення Adventure Update. В цьому режимі гравці отримують нескінченну кількість будь-якого виду блоків для будівництва. Їхній персонаж не може померти (виняток — падіння в порожнечу, простір, який обмежує ігровий світ або за допомогою спеціальної команди /kill), а з версії Minecraft 1.0 release можна літати, двічі натиснувши на клавішу стрибка (зазвичай Пробіл). Монстри в цьому режимі не завдають ніякої шкоди. Також будь-які блоки знищуються з одного удару, причому не важливо, що в даний момент у гравця в руках (за винятком меча, яким неможливо нічого знищити в Творчості). Завдяки цьому гравці можуть створювати величезні будівлі: замки, дороги, фонтани — але будівництвом можливості не обмежені, існує і особливий вид мистецтва — піксель-арт — створення двовимірних картинок з різнокольорових блоків, зазвичай з вовняних, а з версії 1.7 з глиняних. В творчому режимі також можна легко створювати редстоун схеми а також «карти».

Виживання. Гравець повинен подорожувати і шукати потрібні блоки, боротися з мобами, вести господарство, майструвати інструменти. Тут персонаж має інвентар, поділений на комірки, шкали здоров'я, голоду і досвіду. В разі вичерпання здоров'я гравцеві пропонується відродити персонажа.

Пригода. Режим, заснований на настільних рольових іграх. Тут немає змоги руйнувати чи встановлювати блоки, але можна подорожувати і взаємодіяти з предметами і мобами.

Хардкор. Подібний на Виживання за винятком того, що діє найважча складність, а коли здоров'я персонажа вичерпається, він не може відродитися. Після загибелі персонажа гравцеві пропонується одразу видалити всю свою працю і почати заново, або оглянути світ.

Спостерігач. В цьому режимі гравці можуть літати як у Творчості, але мають здатність пролітати через блоки і дивитись від особи будь-якого гравця або істоти. Однак, гравці не можуть встановлювати й знищувати блоки. В цьому режимі, як і Творчості, можна померти, лише залетівши за межі світу або набравши спеціальну команду /kill. Режим польоту неможливо вимкнути. При польоті через тверді блоки видно найближчі порожнини в товщі блоків.

Типи світів[ред. | ред. код]

У грі існує шість типів світів.

 • Звичайний: тип світу, який імітує земну поверхню, є перепади висот, підземелля, руди, скелі, гори, різні водойми, біоми, тощо.
 • Суперплаский: рівна поверхня, що складається з землі. Вона знаходиться на достатньо невеликій висоті і зі значним освітленням, через що у величезній кількості спавняться істоти кріпери та села, для яких теж потрібна пласка поверхня. Також, після нових оновлень з'явилися шаблони для генерації Суперплаского світу (новий шаблон Порожнеча з'явився в версії 1.9).
 • Великі біоми: тип світу, доданий в снапшоті 12w19a (до 1.3.1). Відрізняється від типу світу «Звичайний» тим, що біоми збільшені в розмірі.
 • Підвищений: від звичайного типу відрізняється наявністю надзвичайно високих гір, що ускладнює пересування і виживання в грі.
 • Користувацький: гравець має можливість самотужки налаштувати світ. З'явився у версії 1.8.
 • Режим налагодження: автоматично вмикається режим спостереження. Генеруються всі можливі у грі блоки. Використовуються для перевірки текстур.

Виміри[ред. | ред. код]

У грі існує 3 виміри: Звичайний світ, Нижній світ та Край.

 • Звичайний світ — світ, в якому з самого початку гри перебуває персонаж гравця. Там знаходиться багато цінних руд, росте багато рослин, є зміни погоди. Нижній кордон світу закритий прошарком корінної породи (бедрок, адмініум) — породи, яку неможливо проламати.
 • Нижній світ — світ, який ще називають підсвітом. Ще одна назва - Незер (англ. Nether). При розробці Маркус персон не хотів релігійних відсилок, тому назвав світ саме нижнім а не пеклом. Складаєтся цей світ в основному з незериту (англ. Netherrack) Щоб потрапити до нього, гравцеві потрібно побудувати портал з обсидіану й активувати його запальничкою (англ. Flint and Steel). Весь Тільки там спавняться такі моби як вурдалак (гаст), зомбі-свинолюд (свинозомбі), іфрит (блейз), скелет-висушувач та скелет. Завдяки Нижньому світу можна отримати пісок душ та череп скелета-висушувача. Це — інгредієнти для створення одного з босів — Висушувача. Із копалин також є світлокамінь (англ. glowstone), гравій і кварц.
 • Енд (Кінець) — найменший світ. Там проживають всього 4 види мобів — ендермени, ендер-лусківниці (З'явилися у версії 1.8), шалкер та ендер-дракон. Дракон лише один і це — найважливіший бос у грі. Після його вбивства з'являються титри, або так звана «Поема Краю» (після них гра не завершується, а гравець просто телепортується до звичайного світу). Також тут існують фортеці та «летючий корабель» (Майнкрафт Ваніль) у якому гравець може відшукати ресурси.

Моби[ред. | ред. код]

З мобів гравці можуть добувати різні ресурси. Їх поділяють на 5 видів: дружелюбні, ворожі, нейтральні, домашні та створювані. На відміну від більшості ігор, де моби незалежні від гравця, тут всі моби існують лише в певному радіусі від нього (в мережевій грі від усіх гравців), тому, якщо гравець відійде від ворожого чи нейтрального моба занадто далеко, той зникне (якщо він не у закритому об'єкті). Це зроблено для поліпшення продуктивності гри — процесор не навантажується непотрібними гравцям обчисленнями. Навколо гравця (на деякій відстані від нього) періодично випадково генеруються (спавняться) нові моби. Ворожі моби (зомбі, скелети тощо) та нейтральні (Мандрівники Краю тощо) генеруються в малоосвітлених або неосвітлених місцях. Дружелюбні моби (свині, корови тощо) генеруються залежно від біома та зазвичай одноразово.

До двох груп одразу відносяться: павуки (вдень — нейтральні, вночі — ворожі) та залізні големи (вони можуть створюватися як гравцем, так і селянами). Якщо гравець створив залізного голема, то голем не нападе на творця ні за яких умов, а якщо ж голема створили селяни, то при спробі гравця вдарити селянина чи самого голема, він буде оборонятись.

 • до дружелюбних мобів належать: корови, вівці, свині, курки, папуги, кальмари, селяни, кажани, грибні корови, черепахи та різні види риб. Вони не нападають, навіть якщо їх атакувати.
 • до нейтральних мобів належать: свинозомбі, печерні та звичайні павуки (при денному світлі, у темних місцях вони ворожі), Мандрівники Краю та білі ведмеді (крім дитинчат),дельфіни та лами. Стають ворожими, якщо на них напасти (свинозомбі, білі ведмеді тощо) чи подивитись не через прозорий об'єкт або без гарбуза на голові (Мандрівники Краю чи залізний голем).
 • до ворожих мобів належать: зомбі, скелети, скелети-наїзники, скелети-візери, візери, примари, павуки (вдень у темних місцях і вночі), кріпери, ґасти, слимаки, лавокуби, лусківниці, ендер-лусківниці, блейзи, відьми, зомбі-селяни (створюються, коли селянина заражає зомбі, можна вилікувати, а також спауном), шалкери (доданий у снапшоті 15w31a), поборники, бісики, утопленики, риба фугу та фантоми. Вони завжди нападають на гравця, як лише помітять його. У творчому режимі всі ворожі моби стають пасивними, крім ендер-дракона та візера.
 • до домашніх мобів належать: коти (сіамські, руді, чорні), собаки, папуги, та коні (віслюки, мули), лами. Собаки б'ються з усіма мобами, крім кріперів, які намагаються підірвати гравця, натомість коти можуть лише відлякувати кріперів.
 • до створюваних мобів належать: залізні големи, сніговики, та візер.

Біоми[ред. | ред. код]

Біом — сукупність екосистем однієї природно-кліматичної зони. Біоми в реальному житті мають свої географічні та кліматичні умови, своїх рослин та тварин-ендеміків; найчастіше вони називаються екосистемами.

У Minecraft біоми — це природні зони, на які світ Minecraft було поділено після оновлення Halloween Update. Біоми — це окремі зони ландшафту з різним рельєфом, рослинами та блоками, складовими ландшафту. До цього оновлення користувач міг задати карті, що створюється, певні особливості, наприклад — сніжна або трав'яна карта, однак з появою біомів все це було об'єднано.

Світи, створені до оновлення, ніяк не зміняться — вони набудуть вигляду «звичайного» біома. Але якщо вийти за межі дослідженої зони, то можна виявити біоми, які будуть випадково генеруватися. З версії 1.3 став доступним новий режим генерації карти — Великі біоми. Тут вони більші в розмірі і карта виглядає більш природно, проте досі пустеля спокійно може знаходитися поряд із тундрою. Також з‘явилась можливість «оптимізувати світ». При оптимізації світ можна використовувати на новіших версіях.

Саундтрек[ред. | ред. код]

Незалежний музикант Даніель Розенфельд(C418) випустив офіційний саундтрек для гри Minecraft-Volume Alpha 4 березня 2011 року[3].

Розробка[ред. | ред. код]

Minecraft розвинула низку ідей браузерної гри Infiniminer, зокрема графіку[4]. Початково написана на Java шведським програмістом Маркусом Перссоном («Notch»), Minecraft надалі розвивається його компанією Mojang, заснованою за рахунок прибутків від гри. Альфа-версія була випущена 17 травня 2009,[5], бета версія — 20 грудня 2010.[6] Офіційні випуски гри для iOS[7], Android і повна версія для ПК були представлені 18 листопада 2011 на конференції фанатів MineCon 2011, яка відбулася в Лас-Вегасі. Minecraft — будівельна пісочниця у відкритому світі з елементами рольової гри (зіллєваріння, досвід, боси). В ній гравець може збудувати будь-які будівлі чи механізми та виготовити різні предмети, які допоможуть у процесі гри.

15 вересня 2014 року було оголошено про купівлю компанії Mojang корпорацією Microsoft за приблизно 2,5 мільярдів доларів США. Внаслідок цієї події, Microsoft стає власником усієї інтелектуальної власності Mojang, включно з грою Minecraft.

В серпні 2016 року випущена версія Minecraft для окулярів віртуальної реальності Oculus Rift.[8]

Відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
1UP.comA+ (PC)[16]
Edge9/10 (PC)[17]
Eurogamer10/10 (PC)[18]
9/10 (Xbox 360)[19]
Game Informer9.25/10 (PC)[27]
8.75/10 (Xbox 360)[28]
GameSpot8.5/10 (PC)[20]
7.0/10 (Xbox 360)[21]
GameSpy5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg (PC)[22]
IGN9.0/10 (PC)[23]
7.5/10 (Mobile)[24]
8.5/10 (Xbox 360)[25]
9.5/10 (PS3)[26]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankings92.79% (PC)[9]
83.54 % (Xbox 360)[10]
53.33 % (Pocket Edition)[11]
Metacritic93/100 (PC)[12]
86/100 (PS3)[13]
82/100 (Xbox 360)[14]
53/100 (Pocket Edition)[15]

Загалом критики високо оцінили Minecraft. Гра отримала високу оцінку за свободу, яку гравці можуть проявити в творчості, а також неважкий rеймплей.[29][30][31]

Станом на січень 2018 року продажі гри склали 144 млн копій при 74 млн активних користувачів[32].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Шаблон:Cite 213214242144web
 2. Manneh, Carl (2011-03-07). Minecraft is coming to Xbox. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-01-15. 
 3. Minecraft — Volume Alpha (en). c418.bandcamp.com. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2011-12-13. 
 4. Zachtronics | Infiniminer. www.zachtronics.com (en-US). Процитовано 2017-01-23. 
 5. Minecraft (alpha). Forums.tigsource.com. 2009-05-17. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-01-28. 
 6. Dec 11 2010 Tweet (2010-12-20). Minecraft Beta: December 20, 2010 : The Word of Notch. Notch.tumblr.com. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-01-28. 
 7. Daniel Kaplan (2011-11-18). Minecraft — Pocket Edition on iOS!. Mojang.com. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2012-01-28. 
 8. VR-версія Minecraft для Oculus Rift вийде наступного тижня. www.computerrex.com. 15 серпня 2016. 
 9. Minecraft for PC. GameRankings. CBS Interactive. Процитовано June 7, 2012. 
 10. Minecraft: Xbox 360 Edition. GameRankings. CBS Interactive. Процитовано September 2, 2013. 
 11. Minecraft: Pocket Edition. Gamerankings. CBS Interactive. Процитовано September 2, 2013. 
 12. Minecraft Critic Reviews for PC. Metacritic. CBS Interactive. Процитовано May 1, 2012. 
 13. Minecraft: PlayStation 3 Edition for PlayStation 3. Metacritic. CBS Interactive. Процитовано February 19, 2014. 
 14. Minecraft: Xbox 360 Edition for PC. Metacritic. CBS Interactive. Процитовано May 1, 2012. 
 15. Minecraft: Pocket Edition. Metacritic. CBS Interactive. Процитовано March 8, 2013. 
 16. Minecraft PC Reviews. 1UP.com. Архів оригіналу за February 22, 2013. Процитовано December 18, 2011. 
 17. Minecraft review. Edge. Future plc. November 28, 2011. Процитовано June 7, 2012. 
 18. Meer, Alec (November 18, 2011). Minecraft Review • Reviews •. Eurogamer. Eurogamer Network. Процитовано December 18, 2011. 
 19. Meer, Alec (November 18, 2011). Minecraft: Xbox 360 Edition Review. Eurogamer. Eurogamer Network. Процитовано December 18, 2011. 
 20. Meunier, Nathan (May 10, 2009). Minecraft Review. GameSpot. CBS Interactive. Процитовано December 18, 2011. 
 21. Meunier, Nathan (May 10, 2009). Minecraft: Xbox 360 Edition. GameSpot. CBS Interactive. Процитовано December 18, 2011. 
 22. GameSpy: Minecraft Review — Page 1. GameSpy. Glu Mobile. Архів оригіналу за February 22, 2013. Процитовано December 18, 2011. 
 23. Gallegos, Anthony. Minecraft Review — PC Review at IGN. IGN. Процитовано December 18, 2011. 
 24. Albert, Brian (13 February 2014). Minecraft: Pocket Edition Review. IGN. IGN Entertainment. Процитовано 28 February 2014. 
 25. Gallegos, Anthony. Minecraft (Xbox 360 Edition). IGN. Процитовано December 18, 2011. 
 26. Albert, Brian. Minecraft PlayStation 3 Review - IGN. IGN. Процитовано January 30, 2014. 
 27. Biessener, Adam (November 22, 2011). More Toy Than Game, But That's Okay − Minecraft − PC. Game Informer. GameStop. Процитовано September 25, 2012. 
 28. Cork, Jeff (May 9, 2012). Minecraft Xbox 360 Edition. Game Informer. GameStop. Процитовано January 2, 2013. 
 29. Rossignol, Jim. Building-block World. PC Gamer UK (Future plc) (204). 
 30. Hindes, Daniel. Trouble Down Mine. PC PowerPlay (Nextmedia) (169). 
 31. Reinhart, Brandon (July 28, 2010). Is that an Equalizer in your pocket?. Valve Corporation. Процитовано July 28, 2010. 
 32. Minecraft crosses 144 million sales and 74 million monthly active players | On MSFT. On MSFT (en). 2018-01-22. Процитовано 2018-01-23. 

Посилання[ред. | ред. код]