Дуда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Білоруська дуда)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дуда
Дуда (коза) в Закарпатському музеї музичних інструментів
Дуда (коза) в Закарпатському музеї музичних інструментів
Дуда (коза) в Закарпатському музеї музичних інструментів
КласифікаціяЯзичкові духові музичні інструменти, Аерофон
Подібні інструментиВолинка,
Ірландська волинка,
Шотландська волинка,
Биз,
Шювир,
Тулум,
Тулуп-зурна
CMNS: Дуда у Вікісховищі

Дуда́, ґа́йда[1] (коза, козиця, баран, міх, дутка)) — архаїчний народний музичний духовий інструмент, різновид волинки, що є міхом із козячої, баранячої або телячої шкіри з вставленими у нього трубкою для нагнітання повітря, басовими трубками і трубкою з отворами (як у сопілки), на якій грають мелодію.

Зі злупленої з тварини шкіри роблять мішок, вивертаючи шкіру вовною усередину. У цей мішок вставляються трубки, одна для надування повітря (сисак), інші для утворення звуку.

Дуда добре відома в Україні і Карпато-Балканському ареалі. Волинка під такою назвою знана на теренах Болгарії, Македонії, Сербії, Хорватії, Албанії та Словаччини. Така назва зафіксована і в Україні. Інколи дуду називають «коза» чи «баран». Більшість синонімів залежать від того, зі шкіри якої тварини вичинено міх.[2]

Дуда виконувала функцію супровідного інструменту при виконанні епосу у західних землях України, а також входила до оркестру Запорізького війська, а тепер звучить на святах у гуцулів. Інструмент оздоблюють китицями, металевими брязкальцями інколи прикрашають.

Згадки про цей інструмент зустрічаємо в українських народних піснях:

Діду мій, дударику,
Ти ж було, селом ідеш,
Ти ж, було, в дуду граєш,
Тепер тебе немає,
Твоя дуда гуляє,
І пищики зосталися,
Казна кому досталися[3].

Білоруська дуда

[ред. | ред. код]
Традиційна білоруська дуда лепельского типу (2009 рік)

Білоруська дуда — білоруський традиційний архаїчний духовий музичний інструмент, який був поширений у Білорусі з давнини до початку 20 століття. Збережені зразки його знаходяться у музеях Литви та Росії. На території Білорусі вони є в двох музеях: Лепельському краєзнавчому музеї та Гродненському археологічному музеї.

Білоруська дуда може бути двох типів. Дуда лепельського типу — типовий інструмент циліндричної форми. Корпус її робився з дерева (клен, яблуня, вишня), мав 6-8 ігрових отворів, під які вирізали спеціальні заглиблення для пальців виконавця. Корпус вироблявся за допомогою пропалюванням металевим прутом, так само пропалювали отвори. З верхнього торця монтують пищик з очерету. Має постійний діаметр внутрішнього каналу (близько 6-8 см). Міх шили з шкури телиці або кози. Унікальним елементом білоруської дуди є наявність розтрубів-рожків. Їх форма унікальна та більше ніде не зустрічається. Міх гродненської дуди зроблено з медичної кисневої подушки, обшитої шкірою. Його форма некласична — ромбоподібна. Очевидно, міх було зроблено значно пізніше від дерев'яних частин.[4][5]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Тлумачення / значення слова "ҐАЙДА" | Словник української мови. Словник Грінченка. hrinchenko.com (ua) . Архів оригіналу за 26 листопада 2018. Процитовано 25 листопада 2018.
  2. | Українські народні музичні інструменти Л. М. Черкаський
  3. М. Леонтович. Вибрані хорові твори, К., 1949, стор. 3.
  4. Білоруська дуда в журналі «Советское искусство» № 7 за 1939 р. [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
  5. Білоруська дуда в контексті європейських аналогів

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]