Іґґдрасиль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іґдрассиль

Іґґдрасиль (також Іґґдразил, швед. Yggdrasills, Yggdrasil, ще використовуються назви Мімамейд та Лерад) у скандинавській міфолоґії, це «Світове дерево», велетенське дерево, що, як вважалось, об'єднує та підтримує усі дев'ять світів скандинавської космології. Часто припускають що це ясен, тлумачення що є загальноприйнятим сьогодні у Скандинавії. Інша версія стверджує: у минулому вважалось, що Іґдрассиль це тис, що збігається з його описом в Едді як вічнозеленого. Асґард, Альфхейм та Ванахейм спочивають на гілках Іґґдрасиль. Його стовбур це вісь світу, що проходить через центр Мідґарду, навколо якого розташований Йотунхейм, під яким лежить Нідавеллір або Свартальхейм. Три корені простягаються вниз до Хельхейм, Ніфльхейм та Муспельхейм, але лишень у першому світі розташоване джерело із якого поливають Іґґдрасиль.

Етимологія[ред.ред. код]

Найпоширеніше тлумачення походження назви Іґґдрасиль, це виведення його із двох слів: ygg «жахливий» та drasil «скакун», «кінь». Yggr вживається як епітет Одіна, що дає нам значення «скакун Одіна», посилання на дев'ять ночей що їх Одін провів висячи на дереві принесеним в жертву самому собі щоб винайти руни. Шибеницю в скандинавській поезії називають «кінь повішених». Інше тлумачення це «жахливий кінь», при цьому асоціації із Одіном є вторинними. Третя інтерпретація, дещо спірна, це «тис-колонна», що асоціює дерево із Eihwaz руною ᛇ. У староскандинавській мові Іґґдрасиль також називають Мімамейдр.

Іґґдрасиль в «Едді»[ред.ред. код]

Під одним із коренів (Асґард) знаходиться священне джерело Урд, де живуть три Норни, над якими навіть боги не мають влади, та котрі щодня поливають дерево із правічного джерела, завдяки чому Іґґдрасиль є вічнозеленим. Під коренем Мідґарду знаходиться джерело Міміра.

Вісником на дереві (і таким чином між світами) є білка Рататоск. На верхівці крони сидить велетенський орел із соколом на чолі, що створює своїми могутніми крилами вітри у світах. Корінь Іґґдрасиль в Ніфльхейм гризе дракон Нідхьоґґ. Коза Хейдрун живе у кроні Іґдрассилю та поїдає його листя. Чотири олені поїдають кору дерева, серед них Двалін.

Іґґдрасиль є центральним елементом переказу про Раґнарьок, кінець світу. Тільки двоє людей переживуть Раґнарьок, Ліф та Ліфтразір, вони заховаються в лісі Ходміміра, де меч Суртра безсилий.

Див. також[ред.ред. код]