Ілля Муромець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ілля Муромець (Чобіток)
Iliya muromets reconstruction02.jpg
Ілля Муромець (реконструкція по методу Михайла Герасимова)
Преподобний Печерський
Помер 1204 (?)
Канонізований 1643
У лику Преподобний
День пам'яті 1 січня

Ілля́ Му́ромець, або Ілля́ Му́ровець, або Ілля Моравець — чернець і святий Києво-Печерської Лаври, чия дійсна постать має відлуння в однойменнім казковім образі з давньоруських народних пісень, записаних в середині XIX ст., а також в образі силача з українських народних казок на ім'я Чобіток.

Життя[ред.ред. код]

Місце народження достеменно невідоме. Припускають що це місто Моровійськ (нині село Морівськ Козелецького району Чернігівської області Україна)[1], або селище Карачаров під Муромом (Російська Федерація).

Згідно з билинами — до 30 років не міг ходити (що підтвердили дослідження мощів святого), потім став воїном і за п'ять годин прибув до Києва у дружину до князя Володимира I. Ця подія чітко свідчить на користь малої батьківщини героя в селищі Морівськ. Поборов Солов'я Розбійника біля Чернігова і здійснив багато інших подвигів, всю здобуту у походах здобич роздавав бідним, сім'ї не мав, на старість став монахом у Києво-Печерській Лаврі, де нині перебувають його мощі. В одній з битв відбивався чоботом від ворогів, за що отримав прізвисько Чобіток.

За свідченням Еріха Лясоти (1594 р.) славний герой чи як його в Києві називають Богатир, про якого складені численні легенди — Ілля Муромець похоронений в каплиці поза Св. Софією (можливо поза центральною частиною церкви), його саркофаг зруйновано, але саркофаг його побратима в тій самій каплиці зберігся, а в Києво — Печерській лаврі був похований Богатир Чобітько, про якого легенда з чоботом. В билинах старих видань 19 ст. Іллю Муромця називають старим козаком, в новіших виданнях слова «козак» вже немає.

Проголошений святим у 1643 році. Життя Іллі Муромця-Чобітка відносять до XII століття. Дослідники датують його мощі XI-XII століттям. Припускають, що святий загинув при взятті Києва князем Рюриком II у 1204 році, яке супроводжувалося розгромом Печерського монастиря половцями, що були союзниками Рюрика.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Видання

Дослідження

Примітки[ред.ред. код]

  1. Упродовж 70—80-х років XIX ст. дослідники: О. Міллер, А. Веселовський, М. Дашкевич, М.Халанський — досить регулярно, але обережно висловлювались на користь первинності форм типу Муровлин, Муровець, то після заміток В. Каллаша, ціла плеяда дослідників рішуче переходить на бік визнання «в-форм» давнішими і, відповідно, південної прив'язки витоків билинного Іллі Муровця (Муромця). (Див. До питання про походження імені билинного героя Іллі Муромця (історико — географічний аспект))(PDF)
  2. Дмитро Калинчук : Загадка Іллі Муромця// Український тиждень [1]

Посилання[ред.ред. код]