Банк Фінляндії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Банк Фінляндії
Suomen Pankki Helsinki.jpg
Штаб-квартира Гельсінкі, Фінляндія Фінляндія
Дата заснування 1 березня 1812
Президент
(голова)
Ерккі Ліїканен
Країна Flag of Finland.svg Фінляндія
Веб-сайт www.suomenpankki.fi
Валюта євро
CMNS: Банк Фінляндії на Вікісховищі

Банк Фінляндії (фін. Suomen Pankki, швед. Finlands Bank) — центральний банк Фінляндської Республіки, входить до Європейську систему центральних банків. Четвертий з найстаріших центральних банків світу. Банк випускав і регулював фінляндську марку до 1999 року, коли її змінила загальноєвропейська валюта євро.

Історія[ред. | ред. код]

Банк Фінляндії був заснований імператором Олександром I 1 березня 1812 року в Турку, столиці Великого князівства Фінляндського. Трохи більше ніж через місяць, 12 квітня, столицею був оголошений провінційний Гельсингфорс. Місто почали реконструювати і відбудовувати і в 1819 році перевели туди всі основні установи, в тому числі і Банк Фінляндії.

У період з 1840-х по 1890-ті роки Банк Фінляндії пройшов найважливіші етапи на шляху перетворення в центральний банк. Так в 1840 році була проведена реформа Банку Фінляндії. В 1860 році, за указом імператора Олександра II, на території Великого Князівства Фінляндського була введена власна валюта — фінляндська марка, що містила чверть російського рубля. Через п'ять років, в 1865 році, вона була відокремлена від рубля, і прив'язана до міжнародного срібного стандарту, а пізніше, в 1877, до золотого.

Глава[ред. | ред. код]

Термін повноважень генерального директора центробанку Фінляндії — 7 років. Призначення генерального директора Банку Фінляндії затверджується президентом країни.

Функції[ред. | ред. код]

Банк Фінляндії виконує чотири основні функції:

  1. проводить грошову-кредитну політику і веде розслідування;
  2. виконуе бвнківські операції;
  3. здійснює загальний контроль за стійкістю фінансової системи;
  4. підтримує обіговий оберт грошей в країні.[1].

На основі закону 2008 року опро антитеррористичною діяльності і противодії коррупції, банк може цікавитися ступені політичного впливу клієнтів.[2].

Головна будівля банку[ред. | ред. код]

Проект будівлі був розроблений німецьким архітектором Людвігом Бонштедтом. Будівля була побудована в 1882 році. Додаткове крило будівлі побудовано в 1960-ті роки.

Перед будівлею банку знаходиться пам'ятник міністру фінансів і ідеологу фінського національного руху Йогану Снелльману, відкритий в 1923 році. На п'єдесталі можна побачити сліди від бомбардування 1944 року.

Див також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Банк Финляндии (ru). Архів оригіналу за 24 вересень 2015. Процитовано 2 березень 2018. 
  2. «Вы участвовали в политических демонстрациях?» - вопрос банка вызвал недоумение // Сайт телерадіокомпанії Yleisradio Oy. Служба новин Yle. — 18 лютого 2014.п

Посилання[ред. | ред. код]