Герб Фінляндії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Фінляндії
Coat of arms of Finland.svg
Деталі
Носій Фінляндія
Затверджений 1978

Герб Фінляндії — коронований золотий лев в червленому полі, права передня лапа замінена рукою в обладунку, що тримає срібний меч із золотою рукояттю. Лев зневажає задніми лапами срібну шаблю сарацина із золотою рукояттю. Щит усіяний 9 срібними трояндами. Офіційно використовується тільки з 1978, хоча з'явився вперше близько 1580 року. Лев — стародавній скандинавський символ влади і могутності, символ лицарства (рука) і шабля сарацина — причетність до загальної культури християнської Європи в боротьбі з мусульманами.

Герб Великого князівства Фінляндського, в складі Російської імперії де фінський геральдичний щит поміщений на грудях російського орла

Історія гербу[ред. | ред. код]

Герб появився в 1581 році, коли шведський король Юхан III затвердив герб Фінляндського князівства — автономної області Шведського королівства.

Герб Фінляндії у складі Російской імперії[ред. | ред. код]

Герб Великого князівства Фінляндського, де фінський гербовий щит поміщений на грудях російского імперського орла

Герб Фінляндії залишився колишнім. 26 жовтня 1809 року він був офіційно затверджений як герб Великого князівства: "Щит має червоне поле, вкрите срібнрмм розетами, в якому намальований золотий лев с золотою короною на голові , чкий стоїть на срібній саблі, яку підтримує лівою лапою, а в правій тримає срібний меч, піднятий уверх ". В ході гербовох реформи, 8 грудня 1856 року був затверджений титульний герб Великого князя Фінляндського для імператора. Лева стали малювати тільки одноб ногою оаираючись на саблю. Щит вінчала так названа "фінляндська корона", спеціально видумана для цього гербу. Самі фіни цю корону не визнали, замінили їх великогерцогською. Існував і повний варіант гербу, на якому фінський щит (під короноб) розміщувався на грудях російского двоголового орла. В 1886 році був принятий діючий варіант гербу Фінляндії, з вінчаючою щит короною, яка є відповідний княжій німецькій .

Проект великого гербу[ред. | ред. код]

Незатверджений проект великого герба 1936 року

Деякий час після затверждення герб Фінляндії був предметом дискусій відносно заміни малюнку лева на малюнок медведя, який займав важливе місце в національному фольклорі і культурі, до того ж медвідь аже був символом Північної Фінляндії. По деяким версіям, саме рись, а не лев розміщений на гербі Фінляндії.

Противники цієї пропозиції звертали увагу на те, що медвідь історично вважався символом Росії. В 1936 для урегулювання цього питання ппропонувалося навіть приняти два герби: малий і великий, при цьому зображення лева повино було лишитися в двох гербах, але в великий герб включались два медведі-щитодержателі, які стояли на основі з хвойних гілок і з девізом «vapaa, vankka, vakaa» (вільна, міцна, стійка). Такий варіант давав медведю місце в національний геральдиці, не виключаючи традиційного лева, але цей проект не був затверджений і в подальшому не отримав розвитку.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]