Герб Фінляндії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Фінляндії
Coat of arms of Finland.svg
Деталі
Носій Фінляндія
Затверджений 1978

Герб Фінляндії — коронований золотий лев на червленому полі, права передня лапа замінена рукою в обладунку, що тримає срібний меч із золотим держаком. Лев зневажає задніми лапами срібну шаблю сарацина з золотим держаком. Щит усіяний дев'ятьма срібними трояндами. Офіційно використовується тільки з 1978, хоча з'явився вперше близько 1580 року. Лев — стародавній скандинавський символ влади та могутності, символ лицарства (рука) і шабля сарацина — причетність до загальної культури християнської Європи в боротьбі з мусульманами.

Історія герба[ред. | ред. код]

Коли шведський король Юган III отримав титул «Великого герцога Фінляндії та Карелії», що скоротився до «Великого герцога Фінляндії» у 1577-му (або незабаром після цього), лев почав тісно асоціюватися з Фінляндією. У 1581 році король затвердив великогерцогський герб, що утворився з гербів Фолькунгів та Карелії: у результаті один із мечів потрапив до передньої лапи лева, а інший опинився під задніми лапами.

Герб Фінляндії в складі Російскої імперії[ред. | ред. код]

Герб Великого князівства Фінляндського в складі Російської імперії, де фінський геральдичний щит поміщений на грудях російського орла

Герб Фінляндії залишився колишнім. 26 жовтня 1809 року він був офіційно затверджений як герб Великого князівства: «Щит має червоне поле, укрите срібними розетами, у якому намальований золотий лев із золотою короною на голові, що стоїть на срібній шаблі, яку підтримує лівою лапою, а в правій тримає срібний меч, піднятий угору». Під час реформи герба́, 8 грудня 1856 року було затверджено титульний герб Великого князя Фінляндського для імператора. Лева стали малювати таким, що опирається на саблю одною лапою. Щит вінчала так звана «фінляндська корона», спеціально вигадана для цього герба. Фіни ж цю корону не визнали й замінили її великогерцогською. Існував і повний варіант герба, на якому фінський щит (під короною) розміщувався на грудях російского двоголового орла. В 1886 році було прийнято діючий варіант герба Фінляндії, з короною на щиті, яка є відповідником княжій німецькій.

Проект великого герба[ред. | ред. код]

Незатверджений проект великого герба 1936 року

Деякий час після затверждення герб Фінляндії був предметом дискусій стосовно заміни малюнку лева на ведмедя, який займав важливе місце в національному фольклорі та культурі. Ведмідь також був символом Північної Фінляндії. За деякими припущеннями, саме рись, а не лев розміщений на гербі́ Фінляндії.

Супротивники цієї пропозиції звертали увагу на те, що ведмідь історично вважався символом Росії. У 1936 для врегулювання питання пропонувалося навіть прийняти два ге́рби: малий і великий, при цьому зображення лева мало лишитися на обох ге́рбах, але на великому з'являлися два ведмеді-щитотримачі, які стояли на хвойних гілках із девізом «vapaa, vankka, vakaa» (вільна, міцна, стійка). Таким чином ведмедя долучали до національної геральдики без нехтування традиційним левом, але проект не було затверджено й надалі він не розвивався.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]