Білоруський Гельсінський комітет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білоруський Гельсінський комітет
Беларускі Хельсінкскі камітэт.png
Тип правозахисна організаціяd
Засновано 1995
Країна Flag of Belarus.svg Білорусь
Керівник Гулак Олег Миколайович і Tatsyana Protskad
Вебсайт belhelcom.org

Білоруський Гельсінський комітет (БХК) — це незалежна, некомерційна, правозахисна неурядова організація, створена для здійснення гуманітарної діяльності в Білорусі. БГК працює на основі самоврядування та об'єднує громадян Білорусі на основі спільних інтересів. У своїй діяльності комітет незалежний від державних та економічних органів, політичних та громадських організацій — відносини з ними ґрунтуються на партнерстві, діалозі та співпраці.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування БГК стало реакцією на диктатуру в Білорусі того часу, а каталізатором процесу його повстання стало зневаження національного біло-червоно-білого прапора. Засновниками Білоруського Гельсінського комітету стали відомі громадські, політичні та культурні діячі країни: Василь Биков (перший голова наглядового сейму БГК), Ригор Барадулін, Радим Гарецький, Світлана Алексієвич, Генадзь Бураукін, Юрій Хадика[be-x-old] та Карлос Шерман. Першим головою асоціації була Тетяна Протько[pl]. З 2008 року організацію очолює Олег Гулак.

У травні 1999 року Міністерство юстиції Білорусі направило попередження БГК за участь їх представників у «альтернативних» президентських виборах, оголошених Центральною виборчою комісією під керівництвом Віктора Гончара.

Діяльність БГК[ред. | ред. код]

Діяльність БГК включає:

  • виявлення порушень прав людини;
  • юридична допомога конкретним людям (БГК щорічно отримує до 2000 скарг);
  • регулярні семінари та тренінги з прав людини для молодіжних активістів та юристів;
  • видання спеціальної літератури;
  • різні заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до проблем порушення прав людини в Білорусі;
  • аналіз законодавства та вироблення пропозицій щодо його вдосконалення: вже підготовлені пропозиції щодо Кримінального кодексу, трудового законодавства, законів про ЗМІ, виборах, а також Конституції Білорусі.

На практиці члени БГК брали участь у роботі місій Гельсінської федерації та, зокрема, вивчали ситуацію з правами людини в Придністров'ї (Молдова), Північному Кавказі (РФ), Таджикистані, Узбекистані та Україні. Крім того, представники БГК брали участь у багатьох «звичайних» та «резонансних» справах — захищали:

Фінансовий аспект БГК[ред. | ред. код]

БГК повинен був сплатити до бюджету понад 205 млн. білоруських рублів податків та пені за те, що 2002—2003 було використано гранти Європейської комісії, які, згідно з міжнародними угодами Білорусі, надавались у режимі без оподаткування.

Вважаючи рішення інспекції Міністерства з податків та зборів незаконним, БГК оскаржив його в суді. Національні суди усіх інстанцій вирішили, що правозахисники не повинні покривати нічого в бюджеті.

Однак, напередодні президентських виборів 2006 року, за якими спостерігав БГК, рішення господарських судів переглядалися Президією Найвищого господарського суду[be]. Інспекція Міністерства з податків та зборів описала та вилучила майно БГК на суму 255 тис. руб. Рахунки організації були заарештовані.

Однак 2006 року через відсутність злочину Департамент фінансових розслідувань Комітету державного контролю закрив кримінальну справу за ухилення від сплати податків проти посадових осіб БГК.

Міжнародна діяльність БГК[ред. | ред. код]

1998 року БГК нагороджений премією Європейського Союзу та США за внесок у розвиток громадянського суспільства.

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]