Економіка Білорусі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Економіка Білорусі

Динаміка змін ВВП Білорусі, 1995–2008 рр.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Білорусь — індустріально-аграрна країна. Основні галузі економіки: тракторна, металообробна, машинобудівна, торфорозробна, велосипедна, виробництво добрив, телевізійна. Осн. транспорт — залізничний, автомобільний, річковий. Повітряний транспорт розвинений відносно слабко; найбільший аеропорт країни знаходиться поблизу Мінська.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A., 2001]: ВВП — $ 22,5 млрд Темп зростання ВВП — 8,3%. ВВП на душу населення — $2198. Прямі іноземні інвестиції — $ 31,4 млн Імпорт (г.ч. рідке паливо, природний газ, промислова сировина, текстиль, цукор) — $ 15,8 млрд (г.ч. Росія — 53%; Україна — 11%; Німеччина — 8%; Польща — 3%; Литва — 2%). Експорт (г.ч. продукція машинобудування, хімікати, продовольство) — $ 13,9 млрд (г.ч. Росія — 65,5%; Україна — 5,8%; Польща — 2,5%; Литва — 2,2%).

Промисловість і сільське господарство[ред.ред. код]

У структурі ВВП у 2001 р промисловість становить 27,7%; сільське господарство — 8,9%; транспорт і телекомунікації — 11,3%; торгівля і послуги — 9,7%. Мінськ — найбільший промисловий центр Білорусі. Тут випускається 1/4 всієї промислової продукції країни. Іншими великими промисловими центрами є Гомель (сільськогосподарське устаткування й кабелі), Могильов (електроніка і штучне волокно), Бобруйськ (шини), Брест (електроніка, вовняні тканини і споживчі товари тривалого користування), Гродно (продукція хімічної промисловості, текстиль), Полоцьк (штучне волокно і продукти нафтохімії). Видобуток калійних солей здійснюється на Поліссі.

Енергетика[ред.ред. код]

На початку XXI ст. Білорусь має труднощі з енергозабезпеченням. Білоруський уряд звернувся до Росії за допомогою, пропонуючи концесії в промисловості і військовій сфері в обмін на постачання дешевої нафти і природного газу. На період до 2010 р. паливно-енергетичному комплексу Білорусі необхідні інвестиції в розмірі понад 7 млрд дол. З цієї суми 3,9 млрд дол. необхідно направити в електроенергетику, 1,7 млрд — на забезпечення країни природним газом, 1,6 млрд дол. — на постачання нафтопродуктів і 2,8 млрд дол. — на розвиток нетрадиційних джерел енергії.

Див. Білорусько-російський газовий конфлікт 2010 року

Сучасні тенденції[ред.ред. код]

В останні роки в республіці спостерігається стійке економічне зростання: ріст ВВП у 1999 р. — 3%, у 2000 р. — 6%. З метою проведення валютної стабілізації в 2000 році був установлений єдиний курс на всіх сегментах валютного ринку.

За даними Мінстату ріст ВВП Білорусі в 2006 р. досяг 9,9%, інфляція склала 6,6%, зростання промислового виробництва 11,3%[4], ріст інвестицій в основний капітал — 31,4%[5]. ВВП на душу населення (по паритету купівельної спроможності) склав 7800 доларів[6], що є одним з найкращих показників на території колишнього Радянського Союзу. Експерти пов'язують зростання економіки в першу чергу з дешевою вартістю російських енергоносіїв для Білорусі, які, після останньої російсько-білоруської газової війни 2006 року, значно піднялися.

Білорусь входить до єдиного митного простору з Росією.

У Республіці Білорусь створені 4 вільні економічні зони (ВЕЗ «Мінськ», ВЕЗ «Брест», ВЕЗ «Вітебськ», ВЕЗ «Гомель-Ратон») з ліберальними умовами господарювання у вигляді податкових пільг: звільнення від податку на прибуток на 5 років, фіксований перелік податків, податок на прибуток і доходи — 15% (по країні — 25%), податок на додану вартість — 10% (по країні — 20%); пільгового митного режиму: мито і заходи економічної політики не поширюються на товари, що ввозяться на територію зони з-за кордону; при вивозі продукції власного виробництва резидентів ВЕЗ за межі Республіки Білорусь мито та митні платежі не стягуються, також не встановлюються квоти і не вводиться ліцензування. Після розширення Європейського союзу ВЕЗ «Брест» розташована безпосередньо на кордоні ЄС.

У 2005 р. товарообіг Білорусі з Україною становив $1801,7 млн і порівняно з 2004 р., збільшився на 66,1%; експорт Білорусі в Україну торік сягнув $907,8 млн. (збільшився на 68,2%), імпорт — $893,9 млн. (зріс на 64,0%). Очікується, що у 2006 р. товарообіг між Україною і Білоруссю перевищить $2 млрд. Загальний обсяг зовнішньої торгівлі Республіки Білорусь у 2005 р. склав $32,7 млрд, при цьому майже 6% у його структурі припадає на Україну.

Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]