Вікка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Це пентакль, носиться як підвіска, зображує пентаграму, або ж п'ятикутна зірка, яка використовується як символ Вікка багатьма прихильниками.

Вікка́ — це неоязичницький духовний шлях, заснований на вшануванні природи, поширений у різних країнах по всьому світі. В Україні представництвом вікка є ковен (спільнота) — «Благословенні Тіні» під супроводом журналістки-релігієзнавця Фіалкори Микитенко.

Історія та традиції[ред.ред. код]

Вікка є стародавньою містичною традицією, що була відновлена і популяризована 1954 року Джеральдом Гарднером. Традиція, яку він відродив є осучасненою версією старої релігії чаклунства, яке існувало в секреті сотні років, в основному походить від древніх язичницьких містерій Старої Європи.

Нинішня Вікка отримала назву «Жива релігійна традиція», вона зберегла традиції ще з доінквізиційних часів. Магія — це природний атрибут вікка, вона дуже тісно пов'язана зі сприйняття світу і життям наших пращурів. Магія віккан — це не тільки обряди, ритуали і заклинання. В сучасній Вікка є набір традицій які мають незначні та все ж відмінності в вірі, ритуалах, і практиці. Багато традицій Вікка залишаються закритими і вимагають, щоб члени були ініційовані.

Вікка не є догматичною релігією. В ній немає жорсткої ортодоксальності віри і методів практики. Є основні поняття і основа традиції та все одно вони досить вільно розвиваються з часом. Більшість знань з вікка відкриті. Як прийнято вважати посвяченими в Гарднерінську традицію, Вікка — це різноманітність чаклунства (відьомства), заснованого на релігійних і чаклунських поняттях. Багато віккан, хоч і не всі, називають себе язичниками. Загалом часто представники вікки одночасно зрівнюють для себе поняття віккан, язичник, відьма. Вікка вірить у жіноче божественне начало на додаток, а іноді і замість, до поширеного зображення Бога в чоловічому образі.

Божества Вікка сприймаються як втілення життєвої сили в природі. Богиня і Бог бачаться як певна основа світу і цей баланс бачиться в природі. Вони іноді відображаються в символічній формі як Сонце і Місяць, і від її місячних асоціацій Богиня стає Потрійною Богинею з аспектами «Дівчини», «Матері» і «Старої». Деякі віккани сприймають Богиню, як вагітну берегиню, коли вона містить і замислює в собі бога. Бог — ознака життя і натхнення в її межах, одночасно її чоловік-коханець і її дитина. Це відбивається в традиційній структурі зібрань ковена. У деяких традиціях виключно феміністичний світогляд, наприклад у Діанічній Вікка, де Богиня бачиться як повнота світу, і Богу іноді взагалі не поклоняються.

Проекція Богині і Бога частіш за все проявляється в тілах Жриці і Жреця. Це є основною метою ритуалу Опускання Місяця (або Опускання Сонця), за допомогою чого до Богині звертаються, щоб вона спустилася в тіло Жриці (або Бог в Жреця), щоб проводити божественні магічні містерії. Чотири класичні елементи — ключова особливість світогляду віккан. Більшість форм виражає в собі якийсь з чотирьох елементів — Земля, Повітря, Вогонь і Вода — або декілька в комбінації. Також присутній п'ятий, що є квінтесенцією, яка поєднує елемент під назвою Дух (ефір, що також зветься Акаша). Символічно п'ять елементів відображають в вигляді Пентаграми (символ Вікка).


Деякі заповіді Вікка[ред.ред. код]

Надаються посилаючи на опубліковану Джеральдом Гарнднером «Книгу Тіней». (Gardner Gerald B Witchcraft Today. — London: Rider and Company, 1954)

• "Твори вільно свою волю, якщо це нікому не шкодить".

• "Завжди пам'ятайте, що ви - Діти Богів. Тому не робіть такого, що б могло зганьбити їх".

• "Пам'ятайте, що Мистецтво Вікка - божественне таїнство і може бути застосовано при необхідності, але не з марнославства. Нас можуть спокушати, кажучи: «У вас немає ніякої сили. Здійсніть магію у нас на очах, і ми повіримо »- так вони прагнуть змусити нас зрадити наше Мистецтво перед ними. Не піддавайтесь цим хитрощам, бо Мистецтво святе, і повинно використатись лише за необхідності".

• "Закон був створений і наказаний (Ardane) здавна. Закон створений для пізнання і для допомоги Мудрим (Wicca) в їх бідах. Мудрі повинні надавати належне шанування богам і їхній волі, бо воля ця - на благо Мудрих, так само як шанування Мудрими богів - на благо богам. Бо боги люблять Мудрих".

• "Необхідно, щоб Круг Зібрання, який є храмом богів, був належним чином підготовлений, щоб він був гідний присутності богів. І Мудрі нехай будуть належним чином підготовлені та очищені, щоб увійти в присутність Богів. З любов'ю і повагою в серці хай вони піднімають силу зі своїх тіл і направляють її Богам, як учили здавна. Бо лише так людина може стати причетним до Богів, бо Боги не можуть допомогти людині без участі самої людини".

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]