Тинктури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Основні елементи герба

Тинкту́ри, Геральди́чні кольо́ри (англ. tinctures, лат. tinctura; ісп. esmalte, фр. couleur) — кольори, що використовуються у геральдиці. Поділяються на метали, хутра і фініфті (емалі). У класичній геральдиці використовуються сім кольорів: два метали і п'ять емалей, та два хутра. Спочатку було тільки чотири кольори — червоний, синій, чорний і білий, але потім з'явилися додаткові кольори: зелений, жовтий і пурпуровий. Жовтий і білий, спочатку незалежні від золота і срібла кольори, пізніше стали замінювати ці два метали, і як самостійні вже не використовувалися.

Таблиця

[ред. | ред. код]
Тинктури (без хутр)
Клас Метали Емалі Відтінки
Назва Срібло
Argent
Золото
Or
Червінь
Gules
Чернь
Sable
Лазур
Azure
Зелень
Vert
Пурпур
Purpure
Багрянець
Murrey
Кров
Sanguine
Брунатний
Tenné
Кольори срібний
білий
золотий
жовтий
червоний чорний синій зелений пурпуровий багряний криваво-червоний коричневий
Монохромна графіка Штрихування
Скорочення ar. o. gu. s., sa. as., bl., b. vt., v. purp., pu., p. m.
Символи Небесні тіла Місяць, ☾ Сонце, ☉ Марс, ♂ Сатурн, ♄ Юпітер, ♃ Венера, ♀ Меркурій, ☿ хвіст дракона хвіст дракона голова дракона
Камінь перли топаз рубін діамант сапфір смарагд аметист онікс онікс гіацинт

Історія

[ред. | ред. код]

Згідно з трактатом «L'Arbre де Батай», часів французького короля Карла V (XIV ст.), спочатку в геральдиці використовувалися лише чотири кольори: червоний, синій, білий і чорний. Незабаром додалися зелений, жовтий (золотий), і пурпуровий, а в англійських гербах, крім того, з'явився помаранчевий. У зв'язку з поширенням звичаю прикрашування щитів золотом і сріблом, близько 1400 року був затверджений поділ тинктур на благородні метали і фініфті. Білий і жовтий кольори, що замінювали метали, як самостійні кольори більше не використовувалися. Вивчення частоти використання кольорів і металів у Франції показало, що коли в середньовіччі домінував червоний колір, то починаючи з XIII століття, відбувалося стабільне зростання у вжитку на гербах синього кольору, який в XVII столітті став переважати за рахунок застосування його в гербах простолюдинів (хоча в гербах знаті залишився домінувати червоний). Сьогодні синій колір є найпоширенішим в європейській геральдиці, залишаючи інші тинктури далеко позаду (хоча в Стародавньому Римі він вважався «варварським», а в епоху царювання Карла Великого жоден з представників знаті не дозволив би собі з'явитися прилюдно в одязі синього кольору, так як він зазвичай призначався для буднів). Синій колір став сприйматися як вишуканий тільки за часів Людовика Святого. Найрідкіснішим кольором в геральдиці (з основних) в усі часи був зелений.

Метали

[ред. | ред. код]

В класичній геральдиці використовуються лише два метали — золото та срібло.

Золото (Or) — король металів, символізує знатність, могутність і багатство, а також чесноти: силу, вірність, чистоту, справедливість, милосердя і упокорювання. Графічно позначається точками, усіяними по полю. Замінює собою жовтий колір.
Срібло (Argent)— символізує благородство, відвертість, а також чистоту, невинність і правдивість. Графічно зображається пустим полем. Замінює собою білий колір.

Проте в геральдиці деяких країн, наприклад Польщі, присутній ще один метал — сталь.

Емалі

[ред. | ред. код]

Класичні емалі

[ред. | ред. код]

В класичній геральдиці спершу використовували лише синій, чорний та червоний кольори, які потім доповнили зеленим та пурпуровим.

Лазур (Azure) або Синій — символізує великодушність, чесність, вірність і бездоганність, або просто небо. Графічно позначається горизонталними лініями. Отримувався при змішуванні кобальту і ультрамарину.
Червінь (Gules) або Червоний — символізує хоробрість, мужність, любов, а також кров, пролиту в боротьбі. Графічно позначається вертикальними лініями. Отримувався при змішуванні сурику і кіноварі.
Зелень (Vert) або Зелений — символізує надію, достаток, свободу і радість, але може і просто означати луг трав. Графічно позначається діагональними лініями справа наліво. Отримувався при змішуванні хрому і рослинної зелені.
Чернь (Sable) або Чорний — символ обережності, мудрості, постійності у випробуваннях, а також печалі і трауру, смутку. Графічно позначається перетином горизонтальних і вертикальних ліній. Наносився паленою слоновою кісткою.
Пурпур (Purpure) або Пурпуровий — символізує благочестя, помірність, щедрість і верховне панування. Графічно позначається діагональними лініями зліва направо. Отримувався при змішуванні карміну і рожевого лаку. Пурпур рідко застосовувався у геральдиці — це пов'язано з тим, що натуральну пурпурову фарбу добували з двох різних видів молюсків у Середземному морі. Один давав темний, фіолетовий відтінок, а інший — так званий вогненно-червоний.

Західноєвропейські додаткові емалі

[ред. | ред. код]

У західноєвропейській (переважно в англійській) геральдиці присутні також декілька рідкісних тинктур, що використовуються з 1600 року: Orange, Tenne, Murrey та Sanguine. Пізніше до них долучилися ще Bleu-celeste (блакитний), Brunatre (брунатний), Cendree (попелястий) та Rose (рожевий).

Оранжевий (Orange) або Помаранчевий позначається вертикальними пунктирними лініями. Може ототожнюватися з рудувато-брунатним. Притаманний англійській геральдиці.
Брунатний (Brunatre/Tenne) або Коричневий позначається перетином діагональних ліній з права з вертикальними лініями. Зустрічається в польській геральдиці (пол. brunatny).
Часто ототожнюється з рудувато-брунатним (Tenne/Orange-tawny), який позначається перетином діагональних ліній з ліва з горизонтальними лініями або діагональних ліній з права з вертикальними лініями.
Багряний (Murrey) позначається перетином правих і лівих діагональних ліній.
Кривавий (Sanguine) позначається перетином горизонтальних ліній з діагональними лініями з права. Може ототожнюватися з багряним.

Ці тинктури не належать ні до емалей, ні до металів, ні до хутра і класифікуються як відтінки, т.зв. «натуральні кольори». У геральдиці, коли мова йде про фігуру, пофарбовану таким кольором, завжди застосовується термін «натуральне забарвлення». У класичній геральдиці діяв принцип, згідно з яким замість натуральних кольорів підбиралися схожі до них за характером геральдичні тинктури (наприклад, олені і собаки зображувалися чорними або червоними, леви — золотими або червоними, людське тіло — срібним або червоним). В сучасній українській геральдиці вони не використовуються.

Хутра

[ред. | ред. код]

Існує два традиційних геральдичних хутра: горностаєве і біляче. Традиція використовувати в геральдиці хутра походить, ймовірно, від давнього звичаю оббивати щити хутром тварин.

Горностаєве хутро умовно зображується у вигляді чорних хрестиків (цяточок), розширених до низу, на срібному полі, чи більш натуралістично: чорними хвостиками на срібному полі з текстурою хутра. Горностаєвий хутро буває чотирьох видів: «ermine» — біла область з чорними цятками, «горностай», — чорна область з білими цятками (противогорностаєве), «erminois» — золота область з чорними цятками. Є також і хутро «pean» (шкіра) — зображуване чорною областю з золотими цятками.
Біляче хутро умовно зображується білими і блакитними шоломоподібними фігурами, розташованими поперемінно (це пояснюється особливістю забарвлення білки, хутро якої є сіро-блакитне на спині і біле на череві, так що, коли шкурки зшивалися, темне хутро чергувалося з білим). Біляче хутро, як і горностаєве, може бути протибілячим. Різновид білячого хутра, що зустрічається тільки в англійській геральдиці — «potent», яке зображується не щитоподібними, а Т-подібними почерговими фігурами.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Friedrich-Karl zu Hohenlohe-Waldenburg. Das heraldische Pelzwerk. Stuttgart, 1867.
  • Gert Oswald. Lexikon der Heraldik. Bibliographisches Institut, 1984.
  • Слейтер С. Геральдика. Иллюстрированная энциклопедия / пер. с англ. И. Жилинской. — 2-е изд. — М.: ЭКСМО, 2005. — 264 c. ISBN 5-699-13484-0
  • Фрайер С., Фергюсон Д. Геральдика. Гербы — Символы — Фигуры / пер. с англ. М. Б. Борисова. М.: АСТ: Астрель, — 2009. — 208 с. ISBN 978-5-17-061418-9

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Тинктури