Київська єпархія УПЦ (МП)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Київська єпархія

Dormition Cathedral 2018 G1.jpg
Успенська Києво-Печерська лавра
Основні дані
Церква УПЦ МП
Заснована 891
Юрисдикція Київська область
Єпархіальний центр Київ
Кафедральний собор Трапезний храм в ім'я преподобних Антонія і Феодосія Печерських Києво-Печерської лаври
Успенський собор Києво-Печерської лаври
Благочинь 15 (в Києві)
Парафій 217 + 168(в Києві)
Сайт mitropolia.kiev.ua
Правлячий архієрей

Київський і всієї України

Онуфрій (Березовський)
Вікарні архієреї
митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел (Лебідь)
митрополит Почаївський Володимир (Мороз)
архієпископ Бучанський Пантелеімон (Бащук)
архієпископ Яготинський Серафим (Дем'янів)
архієпископ Городоцький Олександр (Нестерчук)
архієпископ Обухівський Іона (Черепанов)
архієпископ Путивльський Антоній (Кріпак)
архієпископ Фастівський Даміан (Давидов)
UOC MP - Kyiv Diocese.svg
CMNS: Київська єпархія УПЦ у Вікісховищі
d

Київська єпархія — єпархія УПЦ московського патріархату. Об'єднує парафії і монастирі на території Бородянського, Васильківського, Іванківського, Києво-Святошинського, Макарівського, Обухівського, Поліського, Фастівського районів Київської області та зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Кафедральний собор — трапезний храм, присвячений преподобним Антонію і Феодосію Печерським Києво-Печерської лаври. З 2010 ведеться будівництво Свято-Воскресенського кафедрального собору[1].

Правлячим єпископом є глава УПЦ МП митрополит Онуфрій Березовський. Згідно з рішенням УПЦ МП 25 вересня 2013 р. утворено Бориспільську єпархію, виділивши її зі складу Київської.

Керуючим Бориспільською єпархією з титулом Бориспільський і Броварський призначено митрополита Бориспільського Антонія, звільнивши його з посади вікарія Київської Митрополії.

До Бориспільської єпархії відійшли Баришівський, Бориспільський, Броварський, Вишгородський, Згурівський, Переяслав-Хмельницький та Яготинський райони Київської обл.

Історія[ред. | ред. код]

Історія сучасної Київської єпархії бере початок від Київської митрополії у складі Константинопольського патріархату. Київська єпархія (або митрополія) вперше згадується в 891 році під 60-м номером у списку кафедр, підвідомчих патріарху Константинопольському, і 61-м номером у статуті імператора Лева (886—911 р.). Про заснування Київської єпархії, як кафедри митрополита області — Київської митрополії — до складу якої входив ряд єпархій, знову говориться у зв'язку з Хрещенням Русі при святому великому князі Володимирі у 988 році.

Після татарського розгрому Києва резиденція митрополита всієї Русі була перенесена 1299 року до Володимира-на-Клязьмі, а в 1325 році в Москву. При цьому глави митрополії продовжували титулуватися Київськими і всієї Русі, в Києві ж залишився вікарний єпископ.

З першої половини XIV століття в українських і литовських землях стали поставлятися свої митрополити, на противагу тим, що перебували в Москві. В 1458 році, митрополія остаточно розділилася надвоє: Київську на південному заході і Московську на північному сході.

У 1595 році Київська митрополія, за умовами Берестейської унії, була перетворена в Греко-Католицьку Київську митрополію.

У 1620 році православна митрополича кафедра була відновлена ​​Константинопольською церквою в Києві.

У 1685—1686 році Київська єпархія, разом з усією Київською митрополією, була переведена зі складу Константинопольського Патріархату до складу Московського.

За указом царя Петра I Київські митрополити на початку XVIII століття стали іменуватися архієпископами. Так тривало до середини того століття, коли за указом імператриці Єлисавети Петрівни їм було знову подаровано митрополичий титул.

В XVIIXVIII століттях Київська єпархія складалася з двох частин на правому і лівому берегах Дніпра, в межах, які згодом відійшли до Чернігівської і Полтавської губерній. Більша частина єпархії називалася власне «Київською єпархією», а менша — «Закордонною».

У віданні Київського митрополита в XVIII столітті перебувала Варшавська капеланія в межах Польщі.

З 1918 року рішенням Помісного собору Російської Православної Церкви (1917—1918) Київські архієреї знову стають головами не тільки своєї єпархії, а й автономної церкви в межах України. Після її ліквідації за указом патріарха Тихона був встановлений Український екзархат.

Правлячі архієреї Київської єпархії[ред. | ред. код]

Архієрейський Собор РПЦ 25-27 жовтня 1990 року знову заснував самокеровану УПЦ МП з правами широкої автономії, у складі якої Київська єпархія є настоятельською і керується безпосередньо митрополитом Київським і всієї України.

Київська єпархія[ред. | ред. код]

Вікаріатства[ред. | ред. код]

Станом на 2018 рік в єпархії було 11 вікаріатств[3]:

Київ[ред. | ред. код]

 • Південне
 • Південно-Східне
 • Північне
 • Східне
 • Центральне: Київська область:
 • Бородянське
 • Васильківське
 • Вишневське
 • Ірпінське
 • Макарівське
 • Обухівське

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]