Берестейське воєводство (Велике князівство Литовське)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Берестейське воєводство

Coat of Arms of Bieraście Voivodeship.svg

Герб

RON województwo brzeskolitewskie map.svg

   Воєводство в Речі Посполитій (1619).

Bieraściejskaje vajavodztva. Берасьцейскае ваяводзтва.svg

   Воєводство у Литві.

Бересте́йське воєво́дство (лат. Palatinatus Brestensis, пол. Województwo brzeskie) — історична адміністративно-територіальна одиниця Великого князівства Ливтовського та Речі Посполитої. Існувало в 15661795 роках. Створене на основі земель Берестейщини, що входили до складу Троцького воєводства. Після Люблінської унії 1569 року залишилось у складі Великого князівства Литовського. Розташовувалося в центральній частині Речі Посполитої, на південному заході Литви. Головне місто — Берестя (Брест-Литовський). Очолювалося берестейськими воєводами. Сеймик воєводства збирався у Бересті. Мало представництво із 2 сенаторів у Сенаті Речі Посполитої. Складалося з 2 повітів. Станом на 1793 рік площа воєводства становила &&&&&&&&&&040600.&&&&0040 600 км². Населення в 1790 році нараховувало &&&&&&&&&0301188.&&&&00301 188 осіб. Ліквідоване 1795 року під час третього поділу Речі Посполитої. Територія воєводства увійшла до складу Слонімського намісництва Російської імперії.

Також називалося Брест-Литовським воєводством (пол. Województwo brzeskolitewskie) для розрізнення із Берестейським воєводством у складі Корони Польської.

Повіти[ред. | ред. код]

Староства[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Центр експортної торгівлі хлібом, значний культурний осередок. Берестейське братство активно виступало на оборону православ'я, займалося релігійно-благодійницькою діяльністю. У 1596 тут була прийнята Берестейська церковна унія. Населення брало активну участь у національній революції 1648—1676. На території воєводства був утворений Пинсько-Турівський полк. В 1793 році Пінський повіт увійшов до складу Російської імперії. Після 3-го поділу Речі Посполитої 1795 перестало існувати.

Воєводи[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]