Жмудське князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта литовських князівств.
Жмудське князівство
Князівствоудільне князівство
Жмудь Flag
1219 – 1236 (1795) Велике Князівство Литовське

Герб of Жмудське князівство

Герб

Столиця Кернаве
Мови Старожмудська
Релігії Язичництво християнство
Форма правління Абсолютна монархія
Князь
 - ? (легендарний князь) Рингольд
Історія
 - Засновано 1219
 - Ліквідовано 1236 (1795)
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Жмудське князівство

Жмудське князівство, або Жемайтійське князівство (лат. Ducatus Samogitiae; лит. Žemaičių seniūnija, пол. Księstwo żmudzkie) — у 12191795 роках балтське удільне князівство на території Жмуді (Жемайтії). Утворене жемайтійськими племенами на території сучасної Литви. Після об'єднання з Литвою (сучасна Білорусь) створило Велике Князівство Литовське і Жемайтійське. Розташовувалося у північно-західній частині сучасної Литви. Прилягала до Балтійського моря. Входило до складу Великого князівства Литовського після 1236, є одним із засновників ВКЛ (поряд із Литвою та Руссю). Основне населення — жмудини. У 1419-1441 рр. існувало в формі Жмудського староства. Великий князь литовський мав одночасно й титул князя жмудського; фактичним правителем провінції, призначеним з волі великого князя, був головний жмудський староста. На півночі межувало Курляндією, на заході — з Прусією, на сході й півдні — з власне Литвою. Після закінчення Лівонської війни і до 1795 року, кордони Жемайтійського князівства були чітко визначені й не змінювались. Перестало існувати після захоплення Російською імперією. Сьогодні Жемайтія є одним з кількох етнографічних регіонів і не визначена як окрема адміністративна одиниця.

Існування Жмудського князівства саме з назвою "Жмудь" не визнає литовська теорія походження ВКЛ, оскільки вона вважає основою ВКЛ Литовське (Лєтувське) князівство з легендарним князем Рингольдом, назву якого остаточно не з'ясовано. Натомість білоруська теорія визнає існування цього князівства як незалежного, яке згодом об'єдналося зі справжньою Литвою; також ця теорія іноді визнає те, що Міндовговичі могли бути жмудами за національністю.

Жмудські старости

[ред. | ред. код]

Князі

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Гудавичюс Э. История Литвы. Т.1: С древнейших времен до 1569 года. — М., 2005. — С. 236 (рос.)
  • А.Бумблаускас, А.Ейдинтас, А.Кулакаускас, М.Тамошайтис. Історія Литви кожному. — К.: «Балтія-Друк», 2018. — сс. 38-46.