Кристалографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кристалографія (рос. кристаллография, англ. crystallography; нім. Kristallkunde f, Kristallographie f) — наука про кристали, їх будову та властивості, а також процеси їх утворення. Вона пов'язана з мінералогією, фізикою твердого тіла та хімією.

Історія[ред.ред. код]

Як окрема наука кристалографія зародилася в середині XVII століття. В Україні дослідження з кристалографії проводять Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М. П. Семененка НАН України, кафедри університетів (Київського, Львівського та ін.).

Основні розділи кристалографії[ред.ред. код]

Основні розділи кристалографії — геометрична кристалографія (симетрія, структура і морфологія кристалів), кристалогенез (утворення й ріст кристалів), фізична кристалографія (фізичні властивості кристалів), кристалохімія й прикладна кристалографія (методи й апаратура для вирощування кристалів і використання їх у техніці). Розвивається новий напрям — космічна кристалографія.

Найважливіші методи дослідження у кристалографії[ред.ред. код]

Найважливіші з методів дослідження кристалографії: гоніометричний, хімічний, фізичний та ін. До традиційних методів структурної кристалографії належать: рентгеноструктурний аналіз, електронографія, нейтронографія, ІЧ-спектроскопія, оптична колориметрія, електронний і ядерний магнітний резонанс та ін. Основи математичного апарата кристалографії — теорія груп симетрії кристалів і тензорне обчислення.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Аншелес О.М. Начала Кристаллографии. Л.: изд-во АН СССР, 1952. - 276 с. (рос.)
  • Вайнштейн Б.К. Современная кристаллография. Т.1. Симметрия кристаллов. Методы структурной кристаллографии. - М.: Наука, 1979. - 384 с. (рос.)
  • Егоров-Тисьменко Ю.К., Литвинская Г.П., Загальская Ю.Г. Кристаллография. - М.: изд-во МГУ, 1992. - 288 с. (рос.)
  • Костов И. Кристаллография / пер. с болг. - М.: Мир, 1965. - 528 с. (рос.)
  • Мала гірнича енциклопедія : в 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Донецьк : Донбас, 2004. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Попов Г.М., Шафрановский И.И. Кристаллография. - М.: Высшая школа, 1972. - 352 с. (рос.)


Геологія Це незавершена стаття з геології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.