Малинський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малинський район
Malinskii rayon gerb.png
Герб
Розташування району
Район на карті регіону
Основні дані
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Регіон: Житомирська область
Код КОАТУУ: 1823400000
Утворений: 1923
Населення: 18562 (на 1.01.2018)
Площа: 1406 км²
Густота: 13.2 осіб/км²
Тел. код: +380-4133
Поштові індекси: 11610—11656
Населені пункти та ради
Районний центр: Малин
Селищні ради: 2
Сільські ради: 25
Смт: 2
Села: 101
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 11603, Житомирська обл., м. Малин, пл. Соборна, 6а, 5-38-00
Вебсторінка: Малинська районна рада,
Малинська РДА
Голова РДА: Кириченко Сергій Васильович[1]
Голова ради: Левковець Михайло Савелійович
Мапа

Commons-logo.svg Малинський район у Вікісховищі

Ма́линський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця у Житомирській області України, один з північно-східних районів області з центром у місті Малині, що стоїть на річці Ірша (притоці Тетерева) за 103 кілометри на північний схід від Житомира та за 105 кілометрів на захід від Києва. Район складається з 2-х селищних та 25-и сільських рад[2]. Населення становить 19 609 осіб (на 1.08.2013). Площа — 1406 км². Утворено 1923 року.

Значну частину — 36 відсотків — території району займають ліси з дубово-сосновими та м'яколистяними насадженнями.

Географія[ред. | ред. код]

Народицький район
Коростенський район Київська область
(Іванківський район)
Хорошівський район Радомишльський район Київська область
(Бородянський район)

Природоохоронні території[ред. | ред. код]

Унікальні об'єкти природи без статусу[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Територія, на якій розташований сучасний Малинський район, була заселена у VIIIIX століттях. Назву міста науковці пов'язують з іменем князя Мала — легендарної особи часів Київської Русі, керівника повстання древлян проти Київського князя Ігоря 945 року. Люстрація 1471 року згадує Малин як населений пункт, що належав українській шляхетській родині Немиричів. XVII століття Малин дістав Магдебурзьке право, тобто право широкої автономії в управлінні містечком.

7—10 листопада 1921 року під час Листопадового рейду через Нянівку, Березине, Іванівку, Писарівку, Пиріжки, Баранівку, Ксаверів, П'ятидуб теперішнього Малинського району проліг шлях Подільської групи (командувач Сергій Чорний) Армії Української Народної Республіки.

9—10 листопада 1921 року під час того ж Листопадового рейду через Савлуки, Ксаверів, Скурати, Кам'янку, Владівку, Йосипівку, Чоповичі, Гуту-Логанівську, Устинівку, Фортунатівку теперішнього Малинського району проліг шлях Волинської групи (командувач — Юрій Тютюнник) Армії Української Народної Республіки.

7 березня 1923 року постановою ВУЦВК «Про адміністративно-територіальний поділ Київщини» створений Малинський район Малинської округи Київської губернії. Постановою ВУЦВК «Про новий адміністративно-територіальний поділ України» від 12 квітня 1923 року був затверджений новий поділ республіки на округи та райони[3][4].

28 жовтня 1924 року постановою ВУЦВК «Про ліквідацію Малинської Округи на Київщині»[5], відповідно до якої 13 березня 1925 року постановою ВУЦВК і РНК УРСР «Про точний розподіл території зліквідованої Малинської Округи на Київщині між Київщиною й Волинню» територія Малинського району була приєднана до Коростенської округи Волинської губернії[6][4].

Після ліквідації губерній з 15 червня 1925 року (постанова ВУЦВК «Про ліквідацію губерній і перехід на трьохступеневу систему управління» від 3 червня 1925 року) та округ з 15 вересня 1930 року район переходить у безпосереднє підпорядкування столичному центру — місту Харкову. Від 4 травня 1935 року район знову в складі Коростенського округу Київської області. 22 вересня 1937 року за постановою ЦВК СРСР було відновлено систему адміністративного поділу область — район, з Київської області виокремлена частина адміністративних районів, зокрема й Малинський, які було включено до складу новоствореної Житомирської області[7].

1938 року Малин віднесено до категорії міст районного підпорядкування.

У травні 1943 року Головна Команда УПА-Північ направила відділ УПА у тримісячний рейд по тимчасово окупованих Житомирської області і західної частини Київської області Української РСР. За час рейду відділ провів 15 успішних боїв з німецькими поліцейськими частинами та групами грабіжників. Цей відділ неподалік села Устинівка, Потіївського району, 25 липня розбив німецький військовий підрозділ, який було спеціально спрямовано на розгром цього спецвідділу УПА. З німецької сторони було понад сто вбитих, поранених і полонених[8].

5 лютого 1965 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР Любарську, Малокліщівську та Маломіньківську сільради Малинського району передано до складу Овруцького району[9].

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на 2 селищні ради і 25 сільських рад, які об'єднують 103 населених пунктів та підпорядковані Малинській районній раді. Адміністративний центр — місто Малин[10].

Економіка[ред. | ред. код]

Корисні копалини[ред. | ред. код]

На території району зосереджена значна частина буто-щебеневої сировини України, на базі якої створені великі виробничі потужності. Запаси декоративно-облицювального каменю (лабрадориту, граніту, габро), що мають великий попит у нашій країні та за кордоном, практично не обмежені.

Промисловість[ред. | ред. код]

Промисловість — важлива складова господарського комплексу району. Вона спеціалізується на виробництві паперу, чавунного та сталевого литва, меблів, швейних та архітектурних виробів, будівельних матеріалів, електротехнічних виробів, цінних паперів. З 22 підприємств району — 15 знаходиться в колективній формі власності. Основу промислового потенціалу становить приватне акціонерне товариство «Малинська паперова фабрика» — одне з найбільших підприємств целюлозно-паперової промисловості України, яке спеціалізується на виробництві різних сортів електроізоляційних видів паперу та картону, інших видів технічного паперу. Машинобудівну, ливарну та металообробну галузі промисловості представляє відкрите акціонерне товариство дослідно-експериментального заводу «Малекс», яке виробляє запасні частини до сільськогосподарської техніки, нестандартизоване обладнання, чавунне та сталеве литво. Відкрите акціонерне товариство заводу «Прожектор» забезпечує виготовлення апаратури зв'язку, приладів електронної техніки. Підприємства лісової та деревообробної промисловості виробляють добротні меблі, столярні вироби, паркет. Функціонують також підприємства легкої, переробної, гірничодобувної, поліграфічної, харчової та інших галузей народного господарства.

Сільське господарство[ред. | ред. код]

Основою галузі є виробництво зерна, картоплі, м'яса, молока, льону-довгунця. Галузь об'єднує 20 колективних сільськогосподарських підприємств, 4 спільні відкриті акціонерні товариства, Поліську дослідну станцію ім. Засухіна, 2 підсобні господарства.

Транспорт[ред. | ред. код]

Завдяки вигідному географічному положенню та розгалуженій мережі автомобільних шляхів і залізниці район має зручне транспортне сполучення з Києвом, Житомиром, Львовом, Берестям, Москвою, Санкт-Петербургом, а також з різними країнами Східної та Центральної Європи, Загальна довжина автомобільних шляхів району — 479 кілометрів.

Територією району проходить міжнародна автотраса М07 (Київ — Ковель — державний кордон з Польщею на прикордонному переході «Ягодин»), яка в народі зветься «Варшавкою» та на території України збігається з європейським автомобільним шляхом E373 (Київ — Ковель — Люблін)

Зовнішньоекономічні зв'язки[ред. | ред. код]

Підприємства району підтримують торгово-економічні зв'язки з багатьма країнами світу. Найбільша питома вага експорту (80 %) припадає на країни Європи. Основною експортною продукцією є папір, картон, щебенева продукція, апаратура зв'язку, вироби з дерева. Створені і функціонують 5 спільних підприємств та підприємств з іноземними інвестиціями, їх учасниками стали зарубіжні фірми з Росії, Італії, Німеччини. Можливе ефективне вкладання капіталу у виробництво високоякісного паперу, в розвиток гірничодобувної, лісової, деревообробної, електротехнічної галузей, у машинобудування, в переробну і харчову промисловість.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Малинського району були створені 43 виборчі дільниці. Явка на виборах складала — 66,56 % (проголосували 10 305 із 15 483 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 57,96 % (5 973 виборців); Юлія Тимошенко — 18,25 % (1 881 виборців), Олег Ляшко — 10,57 % (1 089 виборців), Сергій Тігіпко — 3,33 % (343 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 0,73 %,[11]

Персоналії[ред. | ред. код]

Пам'ятки[ред. | ред. код]

 • Пам'ятки історії Малинського району
 • Пам'ятки монументального мистецтва Малинського району
 • Казанська церква (1898) у селі Будо-Вороб'ї (офіційно не є пам'яткою архітектури);
 • Миколаївська церква (1850) у селі Ворсівка;
 • Михайлівська церква (1897) у селі Старі Вороб'ї (офіційно не є пам'яткою архітектури);
 • Михайлівська церква (1898, за охоронною дошкою — 1768) у селі Українка;
 • Троїцька церква (1942) у смт Чоповичі (офіційно не є пам'яткою архітектури);
 • Залізничний вокзал станції Чоповичі, село Пристанційне (1902).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Розпорядження Президента України від 5 грудня 2019 року № 454/2019-рп «Про призначення С.Кириченка головою Малинської районної державної адміністрації Житомирської області».
 2. Малинський район — склад адміністративно-територіальної одиниці[недоступне посилання з липня 2019]
 3. 7 березня 2013 року виповнюється 90 років з часу утворення Малинського району // Малин. Все про місто
 4. а б До Київської губернії входив Малинський округ з окружним центром в м. Малин // Малин. Все про місто
 5. «Про ліквідацію Малинської Округи на Київщині» // Збірник узаконень та розпоряджень Робітничо-селянського Уряду України за 1924 рік. — Харків: Друкарня УВО ім. М. Фрунзе, 1924. — с. 890—891
 6. «Про точний розподіл території зліквідованої Малинської Округи на Київщині між Київщиною й Волинню» // Збірник узаконень та розпоряджень робітничо-селянського уряду України за 1925 рік. — Харків: Друкарня ПУ УВО ім. М. Фрунзе, 1925. — с. 213—215Архівовано 3 грудень 2013 у Wayback Machine.
 7. Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини: 1795—2006. Довідник. Офіційне видання. — Житомир, 2007. — стор. 9—10. Архів оригіналу за 4 березень 2016. Процитовано 22 листопад 2013. 
 8. Бойові дії УПА проти німецьких та радянських каральних військ. Архів оригіналу за 15 березень 2010. Процитовано 17 березень 2010. 
 9. Про внесення змін до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 4 січня 1965 року «Про внесення змін в адміністративне районування Української РСР»
 10. Адміністративно-територіальний устрій Амвросіївського району на сайті Верховної Ради України
 11. ПроКом, ТОВ НВП. Центральна виборча комісія - ІАС "Вибори Президента України". www.cvk.gov.ua. Процитовано 2016-03-17. 

Посилання[ред. | ред. код]