Маття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чай матя поруч з японськими солодощами ваґасі.
Тістечко з чаю матя і бобів адзукі.

Маття (яп. 抹茶, まっちゃ, МФА[matːɕa], «порошковий чай») — різновид японського пропареного зеленого чаю, розтовченого у порошок розміром 1-3 мкм. Назва іноді читається, як маччя[1], мача або матча.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Матя використовується під час японської чайної церемонії для приготування чаю, а також у японській кулінарії для приготування японських солодощів ваґасі, лікерів або морозива. Вона має гіркуватий присмак і духмяний запах.

Техніка і спосіб приготування матя були завезені до Японії наприкінці 12 століття з Китаю японським ченцем Ейсаєм. Починаючи з 14 століття китайці перестали використовувати цей вид чаю, проте японці продовжували його споживати. На основі матя в Японії оформилась своєрідна культуру чаювання, відома як «чайна церемонія». До 18 століття ця культура залишалася елітарною. недоступною широкому загалу.

Чай матя готують шляхом додаванням окропу до чайного порошку і збивання його бамбуковим віничком. Залежно від типу листя, з якого приготована матя, і пропорції окропу до порошку, напій поділяють на 2 види: густий чай[2] має темно-зелений, місцями чорнуватий, колір і гірко-солодкуватий смак, а рідкий чай[3] має яскравий світло-зелений колір і гірко-в'язкий смак.

Найвідомішими центрами виготовлення матя в Японії є міста Удзі та Дзьойо у префектурі Кіото, та місто Нісіо у префектурі Айті.

Примітки[ред.ред. код]

  1. h[ttp://www.uajc.kpi.ua/uk/video-galereya/13-napolnenie/zaplanovani-zakhodi.html?start=100]
  2. яп. 濃茶, койтя
  3. яп. 薄茶, усутя

Джерела та література[ред.ред. код]

  • 茶の湯入門 : 美しい作法が身につく / 小西宗和著. 東京: 高橋書店 , 2005.

Посилання[ред.ред. код]


Чай Це незавершена стаття про чай.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.