Мумі-тролі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Туве Янссон з фігурками мумі-тролів

Мумі-тролі — казкові істоти, жителі Долини мумі-тролів, герої дитячих творів Туве Янссон.

Долину мумі-тролів заселяють мумі-тролі, хропусі, мумрики, мудрики, гемулі, мюмлі, чепурулі з капарулями та інші істоти, наділені рисами і людей, і тварин. У них є «обличчя», і своїми характерами, поведінкою, вчинками, звичаями і звичками ці персонажі надзвичайно схожі на людей: вони бліднуть, червоніють, вибачаються, дякують, п'ють каву і сік, танцюють, сваряться. Але мешканці долини Мумі-тролів зовсім не люди — у багатьох з них є лапи та хвіст («Присягаюся своїм хвостом!» — улюблений вислів Мумі-троля).

Психомоторна характеристика мумі-тролів[ред. | ред. код]

Вони надзвичайно добрі та привабливі, але бувають і вередливими, і брехливими, і жадібними, іноді — надокучливими, але водночас чуйними, терплячими, товариськими. Усі вони, судячи з малюнків, схожі на живі іграшки та фігурки з дитячих малюнків. Туве Янссон, напевне, найглибше за інших поринула у світ дитини, яка, граючись, об'єднує в уяві найрізноманітніші речі, живе і неживе в єдиний світ гри-казки.

Помешкання мумі-тролів[ред. | ред. код]

Рідна домівка мумі-тролів — гостинний блакитний будиночок, який розташований у чарівній Долині Мумі. Це той жаданий і гостинний причал, де завжди радо зустрінуть мандрівника, ким би він не був, де обігріють, нагодують, зрозуміють і втішать, бо там більше за скарби цінують дружбу і любов.

У Мумі-будинку найбільше поважають індивідуальність і намагаються її побачити у кожному. Тут розуміють: будь-який троль повинен мати можливість взяти, проживаючи в Мумі-будинку, те, що найбільше відповідає його унікальним здібностям.

Мешканці мумі-будинку[ред. | ред. код]

У мумі-будинку мешкають

Мумі-троль
Загальний улюбленець. Зворушує своєю відкритістю, доброзичливістю, любов'ю до батьків та симпатією до друзів. Він із задоволенням, як і будь-яка дитина, віддається різноманітним пригодам, мандрівкам, прагне чогось нового, незвіданого, таємничого і чарівного. Інколи маленькому Мумі здається, що час уповільнюється, а думки стають великими-великими: це він росте. Загалом Мумі-троль хоробрий, але іноді боязкий. Легко заводить знайомства, чим завдає головного болю своїй мамі.
Мумі-мама
Найкраща мама у світі! Мама Мумі-троля — втілення доброти, ніжності, турботи. Завжди готова прийняти нову «порцію» друзів улюбленого сина, нагодувати, приголубити й покласти спати всю цю ораву. Вона завжди із сумкою. Що в сумці? Нічого особливого. Просто речі, які можуть терміново знадобитися. Наприклад, сухі панчохи, карамельки, ліки від шлунка… Мумі-мама була принесена морем просто в обійми Мумі-тата.
Мумі-тато
Народився за найнезвичайнішого розташування зірок і залишений у Будинку підкидьок Гемулихи. Замолоду багато подорожував, сам збудував Мумі-будинок. Він також найвідоміший письменник у Долині Мумі та на її околицях. Талановитий, вірний своїм уподобанням, дружбі, здатний на екстравагантні витівки, заохочує все незвичайне у своєму оточенні.
Чмих (Крихітне Звірятко)
Трошки жадібний, любить скиглити. Небайдужий до всього яскравого і солодкого. Знайшов незвичайний грот (правда, не зовсім сам). Син Вертя та Підливки.
Нюхмумрик
Той, хто навесні будить Мумі-дім. Кожне літо проводить у Мумі-домі, а восени іде в далекі краї. Знайомий з усіма тваринами і птахами. Вірний друг Мумі-троля, невтомний шукач пригод. У ньому вирує кров романтика і поета. Любить викурити люльку і пограти на губній гармошці. Не любить таблички з заборонами, будинки і сторожа парку. Син Мюмлі та Потішника.
Хропусь
Зовні схожий на Мумі-троля, але, як і всі хропусі, змінює свій колір залежно від настрою. Має перуку, подібну до перуки Ісаака Ньютона. Любить наводити порядок і проводити різноманітні збори. Дуже серйозний тип. Але все ж таки не розуміє, навіщо на світі існують сестри.
Хропся
Сестричка Хропуся. Кокетлива модниця: має шовковистий чубчик і золотий браслетик на ніжці. Любить прикраси і проводити багато часу перед люстерком. Може бути напрочуд серйозною.
Предок Мумі-троля
Дуже старенький. Живе у печі. Має слабкість до розшитих бісером шнурочків для пічної в'юшки.
Чупсля і Трясля
Дві маленькі вертляві подружки з великою валізою. Розмовляють не дуже зрозумілою мовою. Милі, але безтямкі. Обожнюють молоко і вміст своєї валізи.
Вітрогонка
Досить загадкова панночка. Трошечки чарівниця. Живе у купальні в оточенні мишок-невидимок. Початок весни святкує грою на шарманці.
Мара
Холодна, страхітлива і жахлива, але… самотня. Сідає на кожний вогник, щоб зігрітися, але, звичайно, гасить його.
Гемуль
В нього величезний ніс. Ходить у сукні, яка дісталася йому від тітки. Він досить занудний, любить командувати і ніколи не визнає своєї неправоти. Колекціонує поштові марки. Коли грають у схованки, завжди ховається під диваном — на більше в нього не вистачає уяви.
Мюмля
Мама Маленької Мю, її старшої сестри, Нюхмумрика та ще багатьох мюмлят.
Потішник
Тато Нюхмумрика. Привабливий і веселий шукач пригод, але дуже ледачий.
Донька Мюмлі
Дівчина серйозна і прямолінійна. Любить себе й своє розкішне волосся. Весь час розшукує молодшу сестру.
Маленька Мю
Найменша мюмля у світі. Досить єхидна й уїдлива, але не зі зла, а тому, що не бачить причини бути іншою.
Чепуруля
Чепуруля
Досить нервова дамочка. Дуже боїться комах. Постійно кудись поспішає, прибирає й готує. Терпіти не може всіх родичів, але вважає своїм обов'язком виявляти до них родинні почуття.
Капаруля
Подруга Чепурулі. Дуже вихована і врівноважена пані.
Мудрик Лавка
Маленький, але дуже серйозний. Фантазер і мрійник. Милий, але самотній.
Гафса
Усі гафси — вередливі істоти, до того ж — пліткарі. Вона жахливо готує і має жахливу вроду.
Рюмса
Дуже образлива, любить поплакати і пожалітися на свою тяжку долю. Незрівнянна трагічна актриса.
Кнютт
Маленька і дуже скромна тваринка. Однак, саме він пояснив Мумі-родині, що таке Різдво.
Щуриха Емма
Стара театральна щуриха. Допомогла родині мумі-тролів поставити п'єсу. Любить побурчати.
Маленька Гемулиха
Дуже добра, всім допомагає. В'яже теплі шкарпеточки.
Пес Юнк
Романтик. Любить вити на місяць і слухати вовче виття.
Крихітка Саломея
Відважна крихітка-маля, по вуха закохана в Гемуля.
Ондатр
Справжній філософ. Цілими днями лежить у гамаку з розумною книгою. Піклування про себе сприймає як належне. Зануда.
Дядько Панько
Йому аж 100 років. Воркотун. Любить рибалити, забувати… і, взагалі, робити все, що в такому похилому віці робити не можна.
Верть
Неуважний і лякливий. Власник величезної колекції ґудзиків. Незмінний кок пароплава «Морська серенада».
Підливка
Дружина Вертя і мама Чмиха. Дуже мила.
Фредріксон
Найкращий друг Мумі-тата. Великий винахідник. Капітан пароплава «Морська серенада», який збудував сам.
Дронт Едвард
Дуже великий дронт із дуже великими лапами. Постійно примудряється когось розчавити.
Ті-ті-уу
Маленьке звірятко, ім'я якому вигадав Нюхмумрик.
Привид
Любить усіх лякати, але, взагалі, добрий і веселий.
Гаттіфнати
Безликі і беземоційні вічні мандрівники, що заряджаються електрикою. З'являються на світ з насіння у день літнього сонцестояння. Подорожують у маленьких човниках по всьому світу. Раз на рік збираються на своєму таємному острові і дізнаються про погоду за великим барометром.
Гризлики
Маленькі й спритні. Коли в них ріжуться зубки, здатні розгризати все на своєму шляху. Обожнюють ігри, що виховують.

Парк мумі-тролів[ред. | ред. код]

У фінському місті Наанталі є Парк мумі-тролів, розташований на островах. Це класичний парк з доріжками, валунами і містками. У його створенні брала активну участь сама письменниця (можливо, вона намагалася повернути своє дитинство). Мумі-тролі хазяйнують і в місті, і на островах. Щоліта ворота Парку відчиняються і запрошують любителів казок Туве Янсон на чарівну землю Мумі-долу. Інакше і бути не може, тому що, як відомо, взимку мумі-тролі сплять. Тут панують свої закони: немає атракціонів і каруселей, бо це не зовсім розважальний комплекс, а загадковий світ милих істот, які дозволяють завітати до них в гості. Одним словом, Парк мумі-тролів — це персонажі з книг Туве Янсон, які ожили. Долиною бродять мумі-герої на зріст більші від людини. Разом з ними відвідувачі мандрують островом і безпосредньо «беруть участь у казці». Усі конкурси присвячено сюжетам із книг про мумі-тролів, тому, чим краще діти і дорослі знають зміст, тим цікавіша буде екскурсія. Перебуваючи на острові Кайло, можна також подивитися виставу в «Театрі Емми», покататися на кораблі разом з Мумі-татом, зазирнути в будиночок Гемуля і на Мумі-пошту, відвідати острів пригод і найбільшу у світі Мумі-крамничку, де продаються сувеніри й різні ласощі: тістечка і льодяники у формі мумі-троля.

Музей мумі-тролів[ред. | ред. код]

Докладніше: Музей Мумі-тролів
Домівка мумі-тролів, Парк мумі-тролів, Наанталі, Фінляндія

Долина Мумі-тролів — музей, який вперше відкрили у травні 1987 р. в Художньому музеї міста Тампере. Його колекція заснована на оригінальній творчій спадщині письменниці-художниці, творця чарівних мумі-тролів Туве Янсон. До колекції належать два Мумі-будиночки. Перший був побудований Пентті Ейстола в 1958 році. Другий, який користується великою популярністю, — п'ятиповерховий, побудований Пентті Ейстола спільно з Тууліккою Пієтіля і Туве Янссон у 1979 році для участі в Братиславській Бієнале ілюстрацій. На сьогодні музей «Долина Мумі-тролів» розташовано на підземному поверсі міської бібліотеки «Метсо», яка розташована в центрі Тампере і приваблює відвідувачів своєю архітектурною неповторністю. Невід'ємною частиною колекції Долини мумі-тролів є створені Тууліккою Пієтіля макети обстановок і казкових сцен з життя мумі-тролів, виконані за сюжетами книг. Ілюстрації і велика кількість деталей макетів захоплюють глядачів будь-якого віку, а гумор, яким пронизане тут все, не знає мовних кордонів. Світ Долини мумі-тролів, зібраний у доступну за розмірами експозицію, дає багато незабутніх вражень, захоплює навіть дорослого відвідувача.

У книжці Туве Янссон «Комета прилітає» розповідається про Крамничку з трав'яним дахом і білими стінами, навколо якої рівними рядочками ростуть різноманітні квіти. Коли її двері відчиняються, всередині калатає маленький дзвіночок. У музеї відтворено таку ж Крамничку. Її оточують різноманітні рослини, а дах вкрито потемнілою від часу міддю; відчиняються двері — чути дзвіночок. Асортимент товарів Крамнички Долини мумі-тролів складають не лише книги різними мовами та різноманітні вироби мумінів, а й інші симпатичні сувеніри, подарункові товари, і навіть речі, які не належать до «мумі-продукції», але викликають асоціації з казковим світом мумі-тролів, з Мумі-Долом або з морем.

Будинок та інший оригінальний матеріал музею Долини мумі-тролів лягли в основу мультимедійних програм «Будинок історій» та «Одвічна Долина Мумі-тролів» («Одвічний Мумі-Дол»). За допомогою мультимедійної програми «Одвічний Мумі-Дол», яка вийшла в жовтні 1997 року чотирма мовами, відвідувач може познайомитися з усіма оригінальними творами Туве Янссон. На маленькому острівці в шхерах Стур-Пеллінге існує ще один будинок Мумі-троля, який побудувала і де постійно жила письменниця. Цей самотній будинок був не притулком для уникнення від цивілізації і суспільства, а швидше місцем затишку і доброти, відкритим для кожного, так само, як було відкрите кожному серце письменниці. І дорога в Долину мумі-тролів — країну дружби, любові, уваги до ближнього, — відкрита для всіх, особливо тих, хто мріє про тепло та ласку.

Переклади мумі-серій[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]