Нова пошта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нова пошта
Нова пошта
Тип поштова організація
Галузь логістика
Спеціалізація пошта, логістика, кур'єрська доставка посилок і вантажів
Гасло Легкість доставки для життя та бізнесу
Засновано 13 лютого 2001[1]
Засновник(и) Вячеслав Климов, Володимир Поперешнюк, Інна Поперешнюк
Штаб-квартира 03131, Київ, Столичне шосе, 103 (головний офіс)
Територія діяльності Україна та світ (8 500 відділень та понад 13 600 поштоматів в Україні — на серпень 2022), міжнародна доставка у 200 країн світу.
Ключові особи Олександр Бульба (CEO)
Послуги експрес-доставка документів, вантажів і посилок для фізичних осіб та бізнесу по Україні та світу
Власник(и) Вячеслав Климов, Володимир Поперешнюк[2]
Співробітники 30 000 співробітників +10 000 працівників парнерів-франчайзі
Дочірні компанії Нова пошта, НоваПей, Нова пошта Глобал та Nova Poshta Moldova[3]
novaposhta.ua(укр.)
CMNS: Нова пошта у Вікісховищі

«Нова пошта» — українська міжнародна група компаній з логістики, лідер експрес-доставки за обсягами доставлених посилок в Україні[4][5][6]. Компанія надає бізнесу і приватним особам повний спектр логістичних та пов'язаних з ними послуг. Заснована у 2001 році у м. Полтаві.

Добовий рекорд кількості поштових відправлень «Нової пошти» був зафіксований в грудні 2021, коли їх кількість за добу склала — 1,8 млн[4]. За даними Нової пошти за 6 місяців 2022 року компанія доставила 113 млн посилок та вантажів[7].

«Нова пошта» є також лідером в Україні за швидкістю доставки — до 24 годин між великими містами та до 48 годин між районними центрами.

Станом на серпень 2022 компанія має найбільшу в Україні мережу, яка налічує 8500 відділень та 13600 поштоматів по всій країні.

В першій половині 2022 року, «Нова пошта» започаткувала нову послугу — 3PL контрактну логістику та розширила кількість складів у рамках послуги фулфілменту. Відкрито склади у п'яти містах України: поблизу Києва, у Львові, Вінниці, Кропивницькому та Дніпрі[8].

За 2021 рік компанія доставила 372 млн посилок та вантажів. За 6 місяців 2022 року компанія доставила 113 млн посилок та вантажів[9].

«Нова пошта» є одним із найбільших в Україні роботодавців, станом на квітень 2022 року в компанії працювало понад 30000 осіб[10] +10 000 осіб працюють у партнерських відділеннях.

«Нова пошта» входить до ТОП-20 найбільших платників податків в Україні. За 2021 рік ця група компаній перерахувала до бюджетів усіх рівнів країни 6,4 млрд гривень податків і зборів, а за 6 місяців 2022 року — 2,9 млрд грн.

Інфраструктура[ред. | ред. код]

«Нова пошта» має потужну сортувальну інфраструктуру у містах-мільйонниках та обласних центрах країни — наразі працюють 110 сортувальних терміналів та депо. Термінали оснащені автоматизованим обладнанням та можуть сортувати від 8,5 тис. до 50 тис. посилок на годину. Найбільші з них у Києві, Львові, Хмельницькому, Харкові та Дніпрі[8].

Крім того, третина терміналів Нової пошти вже використовує роботів для сортування дрібних посилок та вантажів[11].

Влітку 2021 року компанія доставила посилки безпілотником з Києва у Харків, подолавши відстань у 480 км[12]. У листопаді того ж року Нова пошта здійснила друге тестове безпілотне доставлення посилок з Києва до Львова на безпілотному літальному апараті, який подолав відстань у 500 км. Під час цього польоту використовувався безпілотник, що має вертикальний зліт, завдяки чому він здійснив успішний виліт з київського термінала компанії й приземлився на територію львівського термінала.[джерело?]

13600 поштоматів по всій Україні встановлені у під'їздах житлових будинків, біля магазинів, на заправках тощо[13]. Через поштомат Нової пошти можливо не лише отримувати, а й відправляти посилки та документи. Станом на вересень 2022 року послуга доступна вже у 6 областях України: Київській, Львівській, Одеській, Вінницькій, Дніпропетровській та Полтавській. Відправити посилку з поштомату можливо по всій країні як у відділення, так і в інший поштомат або на адресу отримувача.

У жовтні 2021 року, «Нова пошта» зареєструвала власну авіакомпанію «Supernova Airlines», яку планувала використовувати для перевезення міжнародних вантажів[14].

До війни «Нова Пошта» хотіла взяти в лізинг Boeing 737-800, В757 чи Airbus A321. Плани довелось переглянути через російське вторгнення в Україну. Натомість компанія взяла в лізинг два літаки АН-26 1978-го та 1982-го років[15].

Фактичний перший політ було виконано в травні 2023 року за маршрутом Рига-Жешув-Рига. Для виконання рейсу Supernova Airlines взяли в оренду разом з екіпажем двомоторного турбогвинтового літака ATR 72 у латвійської авіакомпанії RAF-Avia[16][17].

У 2022 році, з метою уникнення плутанини, пов'язаної з однаковими назвами міст та вулиць та для прискорення оформлення відправлень, компанія створила свою власну систему цифрових адрес відділень та поштоматів. Це унікальний номер, який складається із спеціального коду населеного пункту та номера відділення або поштомата у ньому[18].

Вихід на європейський ринок[ред. | ред. код]

7 жовтня 2022 року «Нова пошта» відкрила своє перше відділення у м. Варшаві (Польща) за адресою: м. Варшава, вул. Мечіньска (пол. Męcińska), 18[19][20][21].

Станом на січень 2023 року, компанія вийшла на ринок Польщі під брендом Nova Post та відкрила 30 власних відділень у 18 найбільших польських містах: Краків, Люблін, Гданськ, Вроцлав, Познань, Лодзь та Ряшів. Мета — надати можливість українцям відправляти та отримувати посилки так само легко і зручно, як і вдома. Згідно планів, до кінця 2023 року у країні буде працювати понад 50 відділень Nova Post[22].

У лютому 2023 року запрацювала «Нова пошта» у Литві — Nova Post Lietuva. Перше відділення відкрилось у Вільнюсі. Далі на черзі — вихід «Нової пошти» на ринки Естонії, Латвії, Румунії, Чехії, Німеччини[23].

20 березня 2023 року «Нова пошта» відкрила перше відділення в м. Вільнюсі (Литва)[24].

Група компаній та послуги[ред. | ред. код]

Відділення у Мелітополі
Відділення у Чернігові

«Нова пошта»[25] — це група компаній, до якої входять українські та зарубіжні компанії — Нова пошта, НоваПей, Нова пошта Глобал, New Post Poland та New Post Moldova.

«Новапей» — небанківська фінансова установа, яка розвиває власну міжнародну платіжну систему NovaPay. Компанія є лідером ринку внутрішніх грошових переказів з долею у 46 %.[джерело?]

«Нова пошта Глобал» надає послуги з міжнародної експрес-доставки до понад 200 країн та територій світу. Заснована у 2015 році. Компанія пропонує послуги імпорту та експорту будь-якого об'єму літаками, вантажівками та морем[26]. За 2021 рік компанія доставила українцям 9,3 млн міжнародних посилок та вантажів, це на 32 % більше, ніж у 2020 році. Нова пошта Глобал розвиває сервіс міжнародних онлайн-покупок — NP Shopping. Так українці можуть купувати речі на закордонних сайтах інтернет-магазинів, які не мають прямої доставки в Україну. Для замовлення використовується місцева адреса складу Нової пошти Глобал. Для замовлення через сервіс NP Shopping уже доступні онлайн-магазини із семи країн: США, Туреччина, Велика Британія, Німеччина, Польща, Франція та Іспанія. У квітні 2022 році Нова пошта Глобал запровадила нову послугу «Речі з дому закордон», щоб допомогти 6 млн українцям, які евакуювалися в Європу, отримати власні речі з дому. Ця послуга дозволяє відправити посилку у 25 країн Європи зі знижками від 30 % до 75 %. З перших днів війни Нова пошта Глобал почала доставляти міжнародну гуманітарну допомогу із усього світу: США, Франції, Німеччини, Туреччини, Польщі, Литви тощо. Щодня 80-100 20-тонних автівок доставляли продукти харчування, ліки, одяг та взуття, засоби гігієни.

«New Post Moldova» — лідер ринку експрес-доставки Молдови серед приватних компаній. Компанія доставляє у будь-який куточок Молдови за допомогою кур'єрів та розвиває мережу відділень та поштоматів по країні. Вже працює 19 відділень та 150 поштоматів.[джерело?]

Збої в роботі[ред. | ред. код]

17 травня 2023 року, орієнтовно близько 20:00 (за київським часом), в роботі «Нової пошти» стався масштабний збій, який відчули користувачі по всій Україні. Проблеми спостерігаються в роботі мобільного додатка. Окрім того, неможливо було отримати доступ до офіційного сайту сервісу. Були також проблеми з тим, щоб отримати, сплатити чи надіслати посилки[27].

Соціальна відповідальність[ред. | ред. код]

Кожен рік компанія реалізує проєкти у сфері охорони здоров'я, освіти, екології, підтримує 10 з 17 Цілей сталого розвитку Організації Об'єднаних Націй[28][29].

«Гуманітарна пошта України» — флагманський соціальний проєкт компанії, запущений у 2014 році. У рамках проєкту «Нова пошта» допомагає волонтерським організаціям безкоштовно доставляти допомогу військовим у зону дій. У рамках програми 116 волонтерських організацій, яким за 2020 рік компанія доправила понад 1720 тонн відправлень. За 7 років «Нова пошта» доставила до зони АТО сотні тисяч посилок вагою 19 тисяч тонн — це вага 380 танків[30].

«Нова пошта марафон», «Нова пошта напівмарафон», «Марафон для всіх» — проєкти Нової пошти з підтримки бігового руху, бігові змагання у різних містах України. За 7 років компанія провела 58 напівмарафонів і марафонів, у яких взяли участь 70 тисяч осіб з усієї України та з-за кордону (Білорусі, США, Молдови, Канади та інших країн). Найменшому учаснику було 4 роки, а найстаршому — 73. У червні 2020 року відбувся наймасовіший онлайн-марафон, що увійшов до Національного реєстру рекордів України: 5 забігів, понад 5000 учасників з 24 областей України. У «Марафоні для всіх» кожен охочий міг подолати дистанцію за того, хто мріє про медаль марафонця, але не може бігати через вік, хворобу або інші життєві обставини[31].

«Найважчий забіг» — проведений у жовтні 2021 року — це дистанція в 10 км, яку військовий ветеран АТО Леонід Остальцев подолав з додатковою вагою 30 кілограмів, що дорівнює вазі стандартного комплекту амуніції українського військового. Забіг такого формату провели, щоб привернути увагу до важкості марафону, який військові долають уже понад 7 років на сході України та нагадати українцям про війну, яка триває тут і зараз.[джерело?]

«НП_Маніфест» — оголошений у березні 2020 року в перші дні пандемії COVID-19. За 2 роки компанія інвестувала 58 млн грн на закупівлю кисневого та іншого медичного обладнання для допомоги лікарям. Лікарням передані ШВЛ, 600 кисневих концентраторів, 270 кисневих подушок, 7,5 тис. літрів антисептика, 151 тис. масок, 6,5 тис. захисних костюмів, 87 тис. рукавичок та багато іншого. Допомогу отримали 51 лікарня у 19 областях України, а також благодійні фонди Києва, Одеси та Львова, які адресно обслуговують хворих.[джерело?]

«Школа бізнесу» Нової пошти — надає власникам малого та середнього бізнесу ключові знання для розвитку власної справи. За 5 років навчання у школі пройшли понад 2500 підприємців.[джерело?]

«До Ба Ді» — розпочатий у 2020 році разом із партнерами проєкт допомоги людям старшого віку з невеликих міст та селищ з безплатної доставки продуктових наборів. За 2 роки було доставлено 85 400 продуктових наборів для самотніх та соціально незахищених людей похилого віку по всій Україні[32].

З початком широкомасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році, «Нова пошта» запустила напрямок — Humanitarian Nova Poshta, у рамках якого компанія власним коштом доставляє вантажі тим, хто перебуває у скруті та потребує допомоги. За 6 місяців повномасштабної війни доставили 81 тис. посилок із гуманітарною допомогою коштом Нової пошти. Також збільшили кількість українських фондів та волонтерських організацій, яким допомагаємо доставляти гуманітарні вантажі до 350.

З перших днів війни включилася у допомогу країні, створила та допомагає евакуювати бізнес у відносно безпечні регіони країни — зі сходу на захід. Також «Нова пошта» разом із Дія. Бізнес започаткувала та впровадила програму евакуації бізнесу з гарячих регіонів і спокійні міста країни і щотижня перевозить нові компанії.

11 серпня 2022 року у Києві стартував «Ультрамарафон вдячності». Рятувальник ДСНС України Володимир Сковородка пробіг 850 кілометрів від Києва до Варшави, щоб подякувати польському народу за підтримку України під час війни та зібрати кошти на закупівлю сучасного обладнання для розмінування водойм в Україні. Адже Україна наразі — одна із найзамінованіших територій світу, більше третини її території. Ультрамарафон тривав 14 днів і 24 серпня 2022 року Володимир Сковородка фінішував у столиці Польщі. Маршрут пролягав через 5 українських і 5 польських міст: Київ ― Житомир ― Рівне ― Луцьк ― Ковель ― Хелм ― Люблін ― Гарволін ― Вйонзовна ― Варшава. Проєкт організували Нова пошта, благодійний фонд «Українські вогнеборці» та ГУ ДСНС України[33].

Критика[ред. | ред. код]

Журналіст-розслідувач Євген Плінський, який досліджував схеми роботи брендів «Розетка» і «Нова пошта», назвав їх головними майданчиками тіньового ринку продажів в Україні[34]. При купівлі накладеним платежем через «Нову пошту» продавець отримує гроші післяплатою від фізичної особи без видачі чеку і сплати податків[35].

У 2021 році «Нова пошта» отримала штраф у розмірі 325 млн за відмову компенсувати клієнту вартість розбитого акваріуму[36]. У листопаді 2021 року клієнти компанії скаржилися, що їм надходять помилкові повідомлення про прибуття посилок до відділення[37]. У грудні 2021 року клієнт отримав пошкоджену пошкоджену коробку та виявив, що вміст посилки було викрадено[38]. У тому ж місяці до компанії надходили масові скарги про не отримання новорічних посилок, бо ті "застряли" в інших країнах[39].

У січні 2022 року у Сновську Чернігівської області чоловік відправив покупцю комп'ютер: системний блок та монітор. Отримувач у відділенні свого міста виявив, що запчастини із системного блоку зникли[40].

У травні 2022 року на відділені у Броварах клієнтка замість мішку отримала добриво — вермикуліт[41].

Відзнаки[ред. | ред. код]

  • За версією MPP Consulting «Нова пошта», станом на травень 2021 року, входить до ТОП-3 найдорожчих брендів України[42].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://novaposhta.ua/ru/istoriya_kompanii
  2. Власники та бенеціфіціари компанії ТОВ «НОВА ПОШТА». opendatabot.ua (укр.). Процитовано 20 грудня 2022. 
  3. «Нова Пошта» сьогодні. Архів оригіналу за 13 квітня 2020. Процитовано 28 травня 2016. 
  4. а б Євгенія Підгайна (7 лютого 2022). «Нова Пошта» у цифрах: близько 20,5 млрд грн обороту, понад 200 роботів і два Boeing 757. Mind.ua. Процитовано 20 вересня 2022. 
  5. Світлана Симоненко (23 вересня 2021). Нова пошта запрошує співробітників. «ФАКТИ». Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 14 листопада 2021. 
  6. Дар'я Самборська (6 грудня 2021). Топ-50 кращих компаній 2021 року. Рейтинг компаній від журналу "Влада та гроші". DSnews.ua. Процитовано 20 вересня 2022. 
  7. Нова Пошта сьогодні. «Нова Пошта». Процитовано 28 вересня 2022. 
  8. а б Нова пошта відкрила термінал у Дніпрі. НВ. 4 лютого 2022. Процитовано 29 серпня 2022. 
  9. Дмитро Уляницький (25 липня 2022). Як буде працювати Нова Пошта в Польщі. Forbes. Процитовано 29 серпня 2022. 
  10. Денис Кацило (26 квітня 2022). У «Нової Пошти» у перші дні війни залишилось тільки 2% доставок. Як відновлюється компанія? Інтервʼю з співзасновником Вʼячеславом Климовим. Forbes.ua. Процитовано 23 листопада 2022. 
  11. "Нова пошта" впроваджує роботів для сортування посилок. Інтерфакс. 29 листопада 2021. Процитовано 30 вересня 2022. 
  12. Вперше в Україні пошту доставили безпілотником (укр.). BBC News Україна. 29 липня 2021. Архів оригіналу за 8 листопада 2021. Процитовано 6 листопада 2021. 
  13. Доставки зі знижкою: Нова пошта оголосила нову акцію на жовтень. informator.ua. Процитовано 30 вересня 2022. 
  14. Авіакомпанія "Нової пошти" розпочне польоти у квітні 2022 року. Економічна правда. 27 грудня 2021. Процитовано 30 вересня 2022. 
  15. «Нова Пошта» летить в ЄС. Оператор запускає власну авіакомпанію з авіапарком радянських АН і збирається «відкрити» ще чотири нові країни. 
  16. Авіакомпанія “Нової пошти” розпочала перевезення посилок. 
  17. "Нова пошта" обзавелась літаком. 24.05.2023, 00:00
  18. Сергій Кулеш (12 липня 2022). "Нова пошта" почала тестувати власну систему цифрових адрес для відділень та поштоматів. ITC.ua. Процитовано 30 вересня 2022. 
  19. https://www.epravda.com.ua/news/2022/10/7/692373/ Економічна правда: "Нова пошта" відкрила перше закордонне відділення
  20. Turaieva, Irina (10 жовтня 2022). Nova Poshta otwiera pierwszy oddział w Polsce. Ukrainian in Poland (пол.). Процитовано 10 жовтня 2022. 
  21. Нова пошта відкрила перше відділення в Польщі. Як ним скористатися – uamedia.eu – інформація для українців за кордоном. uamedia.eu (укр.). Процитовано 10 жовтня 2022. 
  22. Олег Орел, Денис Кацило (30 січня 2023). «Нова Пошта» летить в ЄС. Оператор запускає власну авіакомпанію з авіапарком радянських АН і збирається «відкрити» ще чотири нові країни. Forbes UA. 
  23. Історія Компанії. 
  24. Олексій Павлиш (20 березня 2023). "Нова пошта" відкрила перше відділення у Вільнюсі. Економічна правда. 
  25. Структура власності компанії ТОВ "НОВА ПОШТА" КОД ЄДРПОУ 31316718 — Опендатабот. opendatabot.ua (укр.). Процитовано 16 жовтня 2022. 
  26. "Нова пошта Інтернешнл" змінила назву на "Нова пошта Глобал". Інтерфакс. 23 квітня 2020. Архів оригіналу за 19 червня 2020. 
  27. У роботі "Нової пошти" стався масштабний збій: на що скаржаться користувачі. // Автор: Геннадій Лубенець. 17.05.2023, 21:04
  28. Нова Пошта. Спільнота СВБ. Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 14 листопада 2021. 
  29. Sustainable development report (англійською). Нова пошта. Архів оригіналу за 14 листопада 2021. Процитовано 14 листопада 2021. 
  30. "Нова пошта" відкрила набір нових учасників програми безоплатних перевезень гуманітарної допомоги. Інтерфакс. 24 червня 2022. Процитовано 23 листопада 2022. 
  31. Ольга Кротовська (5 червня 2020). В Україні встановлено рекорд на наймасовіший онлайн марафон. Mind.ua. Процитовано 23 листопада 2022. 
  32. Продуктові набори для Ба та Ді всії України. Життєлюб. 26 березня 2020. Процитовано 23 листопада 2022. 
  33. У Києві стартував «Ультрамарафон вдячності», на якому збиратимуть кошти для рятувальників. Укрінформ. 11 серпня 2022. Процитовано 23 листопада 2022. 
  34. Пристанище ФОПов-однодневок. kp.ua (ru-RU). Архів оригіналу за 30 серпня 2021. Процитовано 30 серпня 2021. 
  35. Постраждають магазини і пошта: як вдарять по українцях нові правила покупок в інтернеті. OBOZREVATEL NEWS (укр.). 24 вересня 2019. Архів оригіналу за 30 серпня 2021. Процитовано 30 серпня 2021. 
  36. Новій пошті "впаяли" штраф у 325 млн за розбитий акваріум: розгорається скандал, компанія йде у суд. РБК-Украина (рос.). Процитовано 28 березня 2023. 
  37. “Не поважаєте своїх клієнтів“: Нова пошта потрапила в черговий скандал. Today.ua (укр.). 26 листопада 2021. Процитовано 28 березня 2023. 
  38. Пошкодили посилку й заклеїли скотчем: "Нова пошта" втрапила в скандал з крадіжкою (фото). www.unian.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2023. 
  39. Скандал з "Новою поштою": українці масово не можуть дочекатися новорічних посилок (фото). www.unian.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2023. 
  40. "Заплутували сліди": клієнт звинуватив "Нову пошту" у крадіжці дорогої посилки. www.unian.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2023. 
  41. KarelTata (5 травня 2022). Вміст посилки шокував клієнтку: “Нова пошта” потрапила у серйозний скандал. GSMinfo (укр.). Процитовано 28 березня 2023. 
  42. Андрій Кузьмін. Топ-100 найдорожчих брендів України (укр.). Главком. Архів оригіналу за 6 листопада 2021. Процитовано 6 жовтня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]