Океанічна кора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1) Континентальна кора. 2) Океанічна кора. 3) Астеносфера
Age of oceanic crust

Океані́чна земна́ кора́ (рос. океаническая земная кора, англ. oceanic type of the Earth’s crust; oceanic Earth’s crust; нім. ozeanischer Typ m der Erdrinde; ozeanische Erdkruste f) — земна кора, розповсюджена під дном океанів та морів.

Відрізняється від континентальної земної кори відсутністю гранітного шару і значно меншою потужністю — від 5 до 10 км (макс. 20-25 км), зокрема зменшеною товщиною осадового шару.

Як і континентальна, характеризується тришаровою будовою:

  • верхній осадовий шар, потужністю від дек. сотень м до 1 км, складається з крихких розсипчастих порід, швидкість поширення сейсмічних хвиль в яких 2,0—2,5 км/с;
  • середній шар, потужністю 1,0-3,0 км, складений базальтами з прошарками карбонатних та креме-нистих порід (швидкість сейсм. хвиль 3,5—4,5 км/с);
  • нижній (базальтовий) шар, потужністю 3,5-5,0 км, складений основними та ультраосновними породами (швидкість сейсм. хвиль 6,3-6,5 км/с, в окремих випадках — до 7,0—7,4 км/с).

За складом і фіз. параметрами О.з.к. відповідає базальтовій корі континентального типу.

Субокеанічна земна кора[ред. | ред. код]

Перехідний тип земної кори, характерний окраїнним морям (Берингове, Охотське, Японське та інші) та середземним (Середземне, Чорне). Схожа з океанічною корою, але характеризується більш потужним, ніж в океані, осадовим шаром (до 10 і більше км). Сумарна потужність С.з.к. становить 10-20, а місцями — 25-30 км.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]