Очікує на перевірку

Орел (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орел
Орел
Орел
Латинська назваAquila
Род. відмінокAquilae
СкороченняAql
Пряме піднесення20год хв
межівід 18год 35хв до 20год 32хв
Схилення05° '
межівід -12° 02' до 18° 30'
Площа652 кв.град.(22)
Зорі3 яскравіших від 3m
39 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоряАльтаїр 0,76m
Метеорні потокиЕпсилон-Аквіліди, Червневі Аквіліди
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +78° i −71°
Увечері найкраще спостерігати протягом червня-серпня
Існує з античності. Запропоноване
Орел неозброєним оком.

Оре́л (лат. Aquila) — екваторіальне сузір'я. Західна його частина лежить у східній гілці Чумацького Шляху, південніше сузір'я Стріли. Площа сузір'я 652,5 квадратні градуси, число зірок яскравіших 6m — 70. Стародавня українська назва цього сузір'я — «Дівчина з відрами»[1][2].

Походження назви

[ред. | ред. код]

Ще 5 тисячоліть тому шумери назвали це сузір'я Орлом. Греки бачили в ньому орла, посланого Зевсом для викрадення Ганімеда.

Орел включений в каталог зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». Частина зірок, що нині входять до складу Орла, Птолемей у сузір'я не включає, а описує як "зірки біля Орла, яким надано ім'я «Антіной», не виділяючи, однак, у самостійне сузір'я. Пізніше в Римській імперії із сузір'я стали виділяти окреме сузір'я Антіной.

Пошук на небі

[ред. | ред. код]
Сузір'я Орла із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованих у Лондоні, бл. 1825

Найкращі умови для спостережень у червні-серпні, видно на всій території України.

Сузір'я лежить на південний захід від Лебедя. Його легко впізнати за трьома яскравими зірками, що розташовані майже точно уздовж прямої лінії: Альтаїру, Таразеду й Альшаїну (α, γ и β Aql), — шия, спина та ліве плече «орла».

Крім неї в сузір'ї Орла знаходяться ще три цефеїди, доступні для спостереження: FF Орла, ТТ Орла і U Орла.

  • В Орлі виявлена ​​унікальна затемнена подвійна система V1343 Орла, яка складається з гігантської OB-зірки, що обертається навколо рентгенівського джерела.
  • Яскраві нові зорі спалахували в Орлі у 389 до н. е. і 1918 роках. Перша з них з'явилася поблизу Альтаїра, була яскравою як Венера і спостерігалася три тижні. Друга, помічена 8 червня 1918 року, досягла в максимумі блиску 1,4 m та стала найяскравішою новою з 1604 року, коли спалахнула Нова Кеплера).

Об'єкти далекого космосу

[ред. | ред. код]

У Орлі розташовані три цікавих планетарних туманності:

Інші об'єкти:

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Орел


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. І. А. Климишин, І. П. Крячко, Астрономія. Підручник для 11 класу. 2002 р.
  2. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Див. також

[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Орла

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка