Сексуальне здоров'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кількість підліткових пологів на 1000 жінок від 15 до 19 років, 2000 (Україна - 20-30 пологів).
Поширеність захворювання ВІЛ та СНІД у відсотках, 2009 (Україна - від 1 до 5%).
Поширеність калічення геніталій серед жінок від 15 до 49 років за звітом ЮНІСЕФ від 2016 року.

Сексуа́льне (репродуктивне, заст. статеве) здоро́в'я (англ. Reproductive health) — одна з визнаних медициною складових стану здоров'я людини. Сучасне робоче визначення сексуального здоров'я сформульоване в рамках технічних консультацій з питань сексуального здоров'я, що проводилися у 2002 році під егідою ВООЗ[1].

Під сексуальним здоров'ям розуміється не просто відсутність хвороби, а стан соматичного, емоційного, інтелектуального і соціального благополуччя щодо сексуальності. Сексуальне здоров'я передбачає позитивне і шанобливе ставлення до сексуальності і сексуальних відносин, можливість безпечно вести сексуальне життя, що приносить задоволення, відсутність примусу, дискримінації та насильства. Досягнення та підтримання сексуального здоров'я пов'язується з реалізацією властивих людям репродуктивних прав. Формування та збереження репродуктивного здоров'я залежать від отриманої сексуальної освіти; благополуччя у сексуальному житті; сексуальної та загальної культури суспільства; захисту материнства й дитинства; соціальних умов тощо.

Щорічно Всесвітній день сексуального здоров'я (WSHD), починаючи з 2010 року, відзначається 4 вересня за ініціативою Всесвітньої організації сексуального здоров'я (World Association for Sexual Health).[2]

Сексуальні права[ред. | ред. код]

На вищезгаданих технічних консультаціях було також розроблено перелік сексуальних прав людини, котрий базується на визнаних державами загальних правах людини. До нього увійшли:

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. World Health Organisation: Sexual Health [Архівовано 18 квітня 2009 у Wayback Machine.] (англ.).
  2. http://www.worldsexology.org/news/world-sexual-health-day/.  {{cite web}}: Пропущений або порожній |url= (довідка)

Література[ред. | ред. код]

  • Репродуктивне здоров‘я та планування сім‘ї : підручник / В. Б. Самойленко, Г. Г. Рой, В. В. Мисік ; за заг. ред. В.І. Литвиненка. – Київ : Медицина, 2018. – 216 с. – ISBN 617-505-623-3.