БДСМ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

БДСМ — психосексуальна субкультура, заснована на обміні владою між партнерами, а також на принципах безпеки, добровільності й розумності (прийнята абревіатура від англійських слів Safe, Sane, Consensual — SSC).

Фізіологічно в основі БДСМ лежить підвищення рівня сексуального збудження людини і отримання нею психофізіологічного задоволення в результаті свідомого порушення тих чи інших соціально-детермінованих умов або табу, а також (хоча і не завжди) певних фізичних впливів. При цьому БДСМ може бути як самодостатньою практикою, не пов'язаною з безпосереднім статевим контактом, так і бути частиною сексуальних дій.

Відмінності БДСМ від соціально агресивних і/або злочинних дій визначаються, насамперед, жорстким дотриманням учасниками БДСМ-зв'язків рамок SSC. Оскільки в більшості своїй БДСМ-активність передбачає моральні та фізичні дії, для відмінності природних психомоторних реакцій людини на дискомфорт і біль від свідомого бажання припинити БДСМ-дії використовуються спеціальні механізми. Зокрема, в будь-який момент учасник сесії може вимовити заздалегідь обумовлене стоп-слово (або жест або рух), що означатиме вимогу безвідмовного моментального припинення всіх БДСМ-дій. Деякими парами використовується складніша система сигналізації, яка також дозволяє «нижньому» партнеру повідомляти про допустимість конкретного виду впливу або сили впливу.

Етимологія поняття[ред. | ред. код]

У складовою абревіатурі-акроніми BDSM укладені назви основних складових цього явища:

 • BD (Bondage & Discipline — неволя і дисципліна, виховання) — бондаж (зв'язування, обмеження рухливості), дисциплінарні та рольові ігри, ігрове підпорядкування, приниження, покарання;
 • DS (Domination & Submission — домінування і підпорядкування) — неігрове панування і підпорядкування; відносини, в яких у результаті попередньої домовленості присутня нерівноправність партнерів;
 • SM (Sadism & Masochism — садизм і мазохізм) — садомазохізм; практики, пов'язані з отриманням задоволення від заподіяння або переживання фізичного болю.

Поява абревіатури було викликано, зокрема, тим, що спочатку бондаж/дисципліна (BD) і домінування/підпорядкування (DS) вважалися підрозділом садомазохізму (SM), що не влаштовувало представників даних напрямків. Садистам приносить задоволення заподіювати біль, мазохістам — відчувати її. Але панування і підпорядкування виявляється більшою мірою на психологічному рівні, еротичному обміні владою, і в меншому — на рівні фізичних дій. Не всі мазохісти підкоряються, і не всім підпорядкованим подобається відчувати біль. Не всі садисти домінантні, і навпаки, не всі домінанти є садистами. Після деяких дискусій з усіма зацікавленими сторонами була введена збірна абревіатура BDDSSM, практично відразу скорочена до BDSM. Поява абревіатури відносять до початку 1990-х років.

В українську мову абревіатура транслітерується як БДСМ (вимовляється БеДеЕсЕм). Важливо мати на увазі, що сенс англомовного терміна BDSM зовсім не збігається з україномовним поняттям «садомазохізм», оскільки являє собою набагато ширший спектр понять і практик.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

BDSM як явище сягає корінням в глибоку старовину. Ритуальні шмагання були відомі ще в IX столітті до н. е. Так, у Стародавній Греції, публічна прочуханка спартанських хлопчиків відбувалась перед вівтарем Артеміди Ортії щорічно. Одне з найбільш ранніх графічних свідчень садомазохістських сцен сексуальної спрямованості було знайдено в Етруській усипальниці в Тоскані. Усередині печери Томба делла Фустігаціоне (італ. Tomba della Fustigazione; VI століття до н. е.) зображено двоє чоловіків, які шмагають жінку палицею і рукою під час любовних утіх. Ряд фресок еротичного характеру, виявлених при розкопках Помпей, також містять елементи БДСМ (шмагання чоловіком жінки рукою, жінка в наказовій позі над чоловіком тощо)[1].

Тексти садомазохістського змісту є також в Кама Сутрі:

… Кажуть, що любовне задоволення подібне до змагання, бо любові властиві чвари і поганий настрій … У силу подібної схильності нанесення ударів — також частина [любовного задоволення]. Місця [ударів] — плечі, голова, груди, спина, боки … Ці [удари] чотирьох видів: тильною частиною руки, зігнутою долонею, кулаком і розпрямлення долонею. (Частина 7, гл. 15-16: Про застосування ударів)

Епізодичні згадки про ту чи іншу форму БДСМ як прелюдії або заміни сексуальних зв'язків присутні в європейській літературі від XIV століття. Можна припустити, що середньовічне явище піднесеної любові з її рабською відданістю і платонічною пристрастю було свого роду предтечею БДСМ.

Портрет Маркіза де Сада

Разом з тим, як особливу форму сексуальної поведінки БДСМ стали розглядати тільки з кінця XVIII століття, коли в країнах Європи почався процес медичної та юридичної категоризації сексуальних зв'язків. У романі «Фанні Хілл» англійського письменника Джона Клеланда, виданому в 1749 році, присутня сцена еротичного шмагання. Згадки про борделі, що спеціалізувалися на прочуханках включно, зустрічаються з початком 1769 року. Трохи пізніше в світ вийшли твори маркіза де Сада. Власне, романи де Сада були першими літературними творами повністю БДСМної тематики. Разом з тим, твори де Сада мали практично виключно садистську спрямованість (що й послужило причиною появи самого терміна «садизм»). У XIX столітті твори де Сада були «врівноважені» творчістю Леопольда фон Захер-Мазоха, зокрема, відомим романом «Венера в хутрі» (англ. Venus in Furs), в якому головний персонаж хоче, щоб його кохана поводилась з ним як з рабом.

Разом з тим, незважаючи на закріплення в медичній літературі таких понять, як садизм і мазохізм, ідеї Захер-Мазоха і, особливо, де Сада були дуже далекі від сучасної субкультури БДСМ, головним чином — в головних принципах повного інформування, безпеки та добровільності. Садизм і мазохізм розглядалися ними як реальних життєвих ситуацій, вони часто мали на увазі зовсім не ігрове катування і підпорядкування. У своєму сучасному вигляді БДСМ зародилася на рубежі XIX і XX століть і була розвитком радше еротичних ігор з елементами домінування-підпорядкування, що практикувалися в європейських борделях, ніж ідей де Сада і Захер-Мазоха.

Подальший розвиток йшло шляхом виділення БДСМ в окремий тип сексуальної поведінки. Зокрема, створювалися літературні твори цієї спрямованості. Американський психолог Роберт Б'єнвеню вважав, що своєю появою сучасний БДСМ зобов'язаний трьом книгам: «European Fetish» (1928), «American Fetish» (1934) і «Gay Leather» (1950).

Поява перших графічних творів з елементами БДСМ сягає початку XX століття. Перші фотографії, повністю присвячені тематиці БДСМ, з'явилися в 1950-х роках. Їхнім автором був відомий американський фотограф і режисер Ірвінг Клоу, що видав в цей час серію фотографій у стилістиці БДСМ (в основному — за участю відомої в той час еротичної фотомоделі Бетті Пейдж). Крім того, Клоу зняв один з перших еротичних фільмів з цієї тематики і організував видання коміксу, створеного знаменитими згодом БДСМ-художниками Джоном Віллі і Еріком Стантоном.

Приблизно в цей же час Бетті Пейдж стала однією з найуспішніших моделей таких напрямків, як фетиш і пін-ап, піднявшись практично до рівня секс-символу, що на хвилі починалася на заході сексуальної революції спричинило поширення БДСМ. Італійський письменник і дизайнер Гвідо Крепакс, чиї твори багато в чому визначили розвиток стилю європейського «коміксу для дорослих» другий половині XX століття, використовував у своїх роботах образ Пейдж. Прикладами швидкого поширення BDSM-тематики у фотографічному мистецтві другої половини XX століття можуть служити роботи таких фотографів, як Хелмут Ньютон (Німеччина) і Роберт Маплторп (США).

Певний вплив на поширення БДСМ мала поява таких рухів, як «Old Guard leather» і «Samois». «Old Guard leather» являла собою мережу закритих клубів гомосексуальної спрямованості, створених солдатами американської армії, що повернулися з Європи після закінчення Другої світової війни (у той період в американській армії гомосексуалізм отримав досить високе поширення [джерело не вказано 267 днів]). У цих клубах відтворювалася атмосфера сплетення жорстокості, еротизму, військової ієрархії та дисципліни, подібна військової. Організація перебувала в ізоляції до 1970-х років, після чого субкультура «вийшла в світ» і втратила гомосексуальну спрямованість. «Samois» була організацією того ж типу, але утвореної лесбіянками-феміністками. Дії даної організації привели до початку поширення БДСМ серед лесбіянок, а в 1970-х роках «Samois», як і «Old Guard leather», «вийшла в світ», але не втратила своєї лесбі-спрямованості. У чинному вигляді обидва цих напрямки є одним з відгалужень субкультури БДСМ.

Поширення БДСМ значно прискорилося в 1990-х роках з появою мережі Інтернет, особливо після появи Usenet-мереж і груп новин типу alt.sex.bondage, що об'єднували людей, зацікавлених в альтернативних сексуальних зв'язках, і зокрема, БДСМ. Тій же мережі alt.sex.bondage приписується і створення на початку 1990-х років абревіатури «BDSM» (найперша інтернет-публікація з використанням абревіатури датується червнем 1991 року).

BDSM-спільнота[ред. | ред. код]

Субкультура БДСМ складається з безлічі окремих напрямків, що визначаються уподобаннями конкретних учасників — дисципліна і спанкінг (порка), зв'язування і фіксація (bondage), влада і підпорядкування (DS, Dominance & Submission), безстрокова ієрархічна «приналежність» (LS, lifestyle) та інші. Ці напрямки можуть як комбінуватися, так і існувати роздільно.

За БДСМ-орієнтації учасників дій прийнято розділяти на тих, хто підкоряють (top, верхній) і підкоряються (bottom, нижній), а також тих, хто поєднує в собі бажання підкоряти і підкорятися (switch — свіч). «Звичайні» відносини, що не мають ніяких елементів BDSM, в співтоваристві прийнято називати «ванільними» (за аналогією зі смаками морозива — морозиво без додаткового смаку в США називають ванільним).

За результатами опитувань[2][3], виявлено такі переваги партнерської ролі:

 • Роль домінуючого партнера вибирають:
 • Роль підпорядкованого партнера вибирають:
  • 29 % чоловіків з гетеросексуальною орієнтацією
  • 89 % жінок з гетеросексуальною орієнтацією
  • 88 % чоловіків з гомосексуальною орієнтацією

Атрибутика та сленг учасників[ред. | ред. код]

Шкіряний нашийник на жінці

Учасники БДСМ у своїй практиці (а деякі і в повсякденному житті) використовують фетиш-атрибутику.

Класичними атрибутними елементами є всілякі шкіряні елементи одягу з декоративними елементами зі сталі (або без таких), латексні костюми, нашийники, наручники, маски тощо

Існують ювелірні вироби, що відносяться до розряду БДСМ-атрибутики. Найчастіше це персні або кулони із зображенням «тріскеля» — символу БДСМ культури.

Окремо виділяються предмети, призначені безпосередньо для фізичного впливу на партнера («екшену», від англійського «action» — дія), але в той же час, застосування яких можливо і в атрибутному відношенні — батоги, хлисти, стеки тощо

Шанобливо верхнього називають Майстер, Пан (чоловік), Пані (жінка).

Сексуальні ігри БДСМ в західних країнах часто проходять в спеціалізованих «темних кімнатах», розташованих в гей-клубах, клубах для свінгерів і БДСМ-клубах.

Емблема БДСМ-спільноти[ред. | ред. код]

Символ БДСМ-субкультури

Необхідність емблеми БДСМ обговорювалася в дискусійних групах в Інтернеті з початку 1990-х років. У підсумку в 1995 році емблема була створена Стівом Квагмюром (англ. Steve Quagmyr) на основі давнього символу — тріскеліона, використовуваного в багатьох культурах (таких, як кельти, вікінги, сакси). Крім того, в наявності явна взаємозв'язок з даоським символом взаємозв'язку Інь і Ян.

Дана емблема отримала всесвітнє визнання БДСМ-спільноти. Трьохелементний дизайн може бути інтерпретований як взаємозв'язок і взаємозалежність основних елементів субкультури — BD, DS і SM; як три основних принципи БДСМ — SSC (англ. Safe, Sane & Concensual — Безпека, Розумність і Добровільність); як три групи учасників БДСМ-спільноти — топи, боттоми і свічі. Вигнуті лінії можуть сприйматися як різки в русі, а кругла форма — як самодостатність і захищеність усієї БДСМ-системи. Кольори можуть варіюватися, але коло і розділяють криві, як правило, мають металевий колір. Треба сказати, що використання БДСМ-емблеми саме в такому вигляді, в якому вона була запропонована її творцями, всередині субкультури не є обов'язковим, однак вона є найбільш відомою і поширеною БДСМ-емблемою. Видаляючи або видозмінюючи якийсь її компонент, можна отримати емблему із зовсім іншим змістом[4].

Дана БДСМ-емблема широко застосовується в дизайні прикрас, тематичних товарів, інтернет-сайтів, плакатів БДСМ-заходів тощо

Існують також інші варіанти символу БДСМ-субкультури, однак вони значно менш поширені.

Практика[ред. | ред. код]

 • Бастинадо (або фалака) — нанесення ударів по босих ступнях. Верхній партнер б'є по підошвах ніг (п'ятах) нижнього бамбуковою або ротанговою тростиною, паддлом і т. д., при цьому зазвичай ноги позбавляються рухливості, щоб нижній партнер не міг їх прибрати.
 • Бондаж — обмеження рухливості, наприклад, зв'язування, приковування, ув'язнення в клітку.
 • Ігри з воском (англ. Wax play) — застосування розплавленого воску (капання на шкіру нижнього партнера і т. д.)
 • Ігри з кров'ю (англ. Blood play) — вплив, результатом якого є поява крові (використовуються, наприклад, голки або ніж). Практика увазі велику обережність і дотримання правил асептики.
 • Ігри з ножем (англ. Knife play) — впливу з використанням гострих предметів (наприклад, леза ножа), не передбачають, однак, обов'язкової присутності крові.
 • Ігри з вогнем (англ. Fire play), або практики з вогнем — використання під час екшену відкритого полум'я. Є досить рідкісним і екзотичним видом SM-практик через наявність певного ризику травматизму й підсвідомого страху. Вимагає особливих заходів обережності і високої індивідуальної переносимості у нижнього партнера.
 • Ігри з елементами медичного впливу (англ. Medical play) — застосування медичної атрибутики (роторозширювачі, клізми, колесо Вартенберга тощо), загальна стилізація БДСМ-сесії під медичні дії (наприклад, урологічний або проктологічний огляд).
  • Муміфікація — тип бондажу, повне сповивання тіла людини, подібно мумій, з метою повного знерухомлення, іноді в комбінації з маскою, притупляє слух і закриває огляд, берушами, кляпом і т. д. Підрозділом муміфікації можна вважати бондаж за допомогою вакуумної ліжка. Нижнього повністю позбавляють відчуттів, обертаючи тіло за допомогою бинтів або харчової плівки. Ця практика є небезпечною щодо впливу на психіку і вимагає спеціальних заходів безпеки, зокрема, забезпечення можливості використання нижнім стоп-слова для негайного розрізання обв'язки. Муміфікація не допускається в положенні стоячи, так як у багатьох випадках це призводить до втрати свідомості.
 • Пет-плей (англ. Pet-play) — нижній партнер відіграє роль тварини, часто собаки.
  • Поні-плей (англ. Pony-play) — окремо виділяється різновид Pet-play, при якій нижній партнер відіграє роль коня.
 • Сенсорна депривація — обмеження або повне позбавлення підкореного можливості користуватися дотиком, слухом, зором, смаком або нюхом у рамках сесії, проводиться за допомогою масок, кляпів, беруші і муміфікації.
 • Сібарі — тип бондажу, японське мистецтво зв'язування.
 • Трамплінг (топтання) — стояння або ходіння по нижньому партнеру босоніж або у взутті. Інколи можуть застосовуватись плигання чи танці на тілі.
 • Флагелляція — пороття партнера (з його згоди) за допомогою батоги, хлиста, батога та інших гнучких пристосувань.
 • Фут-фетиш (англ. footfetish або просто ФФ) — сексуальний потяг до ступень, взуття.
 • Age Play (Гра з підміною віку) — рольова гра, в якій один або обидва партнери грають роль «старшого» або «молодшого» у дисциплінарній сцені.
 • Baby Play — рольова гра, в якій один з партнерів грає роль дитини.
 • Spanking — шльопання або пороття, вплив на сідниці за допомогою долоні, ременя й інших гнучких і жорстких пристроїв (таких, як паддл).
 • Підвішування — форма фіксації, при якій людину підвішують у зв'язаному стані.
Модель, фіксована до хреста андріївського типу.

Деякі пристосування[ред. | ред. код]

Для сенсорної депривації
 • Кляп
 • Маска
 • Пов'язка на очі
Для порки

«Девайси» (пристосування), призначені для прочуханки (флагелляціі), умовно поділяються на три категорії: жорсткі (паддл, шльопалки), гнучкі (різки, Стек), рухливі (флоггери, батіг, батоги).

 • Батіг — складається із твердої ручки і плетеного хвоста із сердечником і без фала. Хвіст закінчується вузлом і хлопавкою з тієї ж шкіри. Загальна довжина однохвостой батоги, як правило, коливається в межах 600—1000 мм. Існує варіант взагалі без жорсткої ручки — снейк (англ. snake — змія).
 • Кнут — зазвичай складається з ручки довжиною від 20 до 100 см і дуже довгого хвоста довжиною від 1,5 до 12 метрів, з фалом (хлопавкою) зі шкіри або іншого матеріалу на кінці.
 • Флоггер (багатохвістка) — батіг з декількома гладкими хвостами.
 • Паддл — дерев'яна пластина для биття.
 • Стек — коротка тонка пружна тростина, зі шматком шкіри або шнурком на кінці, звичайно застосовувана при верховій їзді і дресирування службових собак.
 • Різки
 • Бамбукова тростина — тонка палиця з бамбука. Часто застосовується для бастінадо.
Для фіксації і бондажа
 • Бондаж з мотузок, ланцюгів або ременів, що оперізують торс або все тіло як еротичного костюма або елемента сцени зі зв'язуванням.
Бондаж
 • Карабін — карабін, звичайно застосовуваний альпіністами при сходженнях. У БДСМ-сценах застосовується як засіб для зв'язування з підвішуванням.
 • Кінь — конструкція для фіксації людини, своєрідний аналог спортивного снаряда «кінь». Застосовується, як правило, для фіксації при бичуванні.
 • Іспанська кобила — пристосування, аналогічне коневі, що застосовувалося для катувань інквізицією. Відрізняється від класичного коня тим, що «робоча поверхня» являє собою ребро двох скріплених під кутом 90 градусів дощок.
 • Хрест — конструкція для закріплення людини, звичайно виготовляється з дерева і обладнується засобами фіксації рук, ніг, шиї тощо Найчастіше використовуються хрести андріївського типу.
 • Манжети для кісточок — пристосування для фіксації ніг, виготовляється зі шкіри, металу тощо
 • Наручники (наручники з металу, наручи — зі шкіри або тканини. Поножі — аналог для фіксації ніг) — застосовуються для фіксації і як атрибут рольових ігор.
 • Відчеплення — невелике пристосування для мотузок, ланцюгів або ременів, що використовується для швидкого звільнення жертви у випадку небезпеки.
 • Нашийник — використовується для прив'язування партнера, фізичного або морального обмеження його свободи. Також носиться (іноді й поза BDSM-сесії), як символ підлеглого положення партнера, або бажання підкоритися.
Інші
 • Пояс вірності — спеціальний пристрій для позбавлення можливості здійснювати статевий акт і впливати на геніталії.

Техніка безпеки[ред. | ред. код]

Одним з ключових принципів BDSM-відносин є безпека. У той же час, ряд BDSM-дій (насамперед фізичного характеру) пов'язаний з певним ступенем ризику.

У класичній формі відносин «Верхній партнер» — «нижній партнер» відповідальність за збереження життя і здоров'я, більшою мірою, лежить на «Верхньому партнері». Тим не менше, «нижній» повинен, в свою чергу, завчасно визначити рамки допустимих впливів (які, за обопільною домовленістю, можуть згодом змінюватися).

При використанні стоп-слів і інших механізмів оповіщення верхнього партнера нижнім про своє бажання припинити BDSM-дії, «верхній» партнер повинен негайно відреагувати на перший же сигнал від «нижнього» і припинити (або, за умови попередньої домовленості, послабити) вплив. У випадку, якщо «екшн» проходить без домовленості про стоп-слова, на «Верхнього» покладається додатковий ступінь відповідальності й контролю.

БДСМ-проституція[ред. | ред. код]

БДСМ-проституція — це особливий вид проституції, що припускає під собою крім можливих дій сексуального характеру, також і фізичні дії, пов'язані з області БДСМ. Найчастіше дії сексуального характеру повністю виключаються.

БДСМ-проституція поширена як у гетеросексуальній, так і в гомосексуальній формі. Наданням платних послуг БДСМ займаються як верхні, так і нижні суб'єкти. Причому, багато хто з них не асоціюють якимось чином себе і свої дії з явищем проституції і намагаються уникати цього терміна (найчастіше іменують себе «Платна Пані (Пан)», «платна нижня» тощо).

Усередині БДСМ-спільноти ставлення до платних БДСМ-послуг неоднозначно — від різкої неприязні до лояльності.

БДСМ в мистецтві[ред. | ред. код]

У літературі[ред. | ред. код]

Згадки про БДСМ досить широко зустрічаються в літературних творах, причому як вираженої еротичної, так і більш нейтральною спрямованості.

До перших можна віднести:


До других можна віднести:

Елементи БДСМ періодично зустрічаються також у поетичних творах ряду авторів, наприклад, Анни Ахматової.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Francesco Paolo Maulucci Vivolo, «Pompeii's Erotic Songbook» (english edition), Casa Editriche Plurigraf, Terni, Italy, 2001 (англ.)
 2. Ernulf K. E., Innala S. M. Sexual bondage: a review and unobtrusive investigation // Arch. Sex. Behav. 1995. Vol. 24. N 6. P.631—654. (англ.)
 3. Дерягин Г. Б. Криминальная сексология. Курс лекций для юридических факультетов. М., 2008. С. 165. ISBN 978-5-93004-274-0. (рос.)
 4. Які емблеме не є символікою БДСМ-спільноти Архівовано 9 січень 2010 у Wayback Machine. (рос.)