Сокіл (Кам'янець-Подільський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Сокіл
Михайлівська церква
Михайлівська церква
Михайлівська церква
Країна Україна Україна
Область Хмельницька область
Район Кам'янець-Подільський район
Громада Жванецька сільська громада
Основні дані
Населення 906
Площа 1,607 км²
Густота населення 447,42 осіб/км²
Поштовий індекс 32377
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°32′04″ пн. ш. 26°39′07″ сх. д. / 48.53444° пн. ш. 26.65194° сх. д. / 48.53444; 26.65194Координати: 48°32′04″ пн. ш. 26°39′07″ сх. д. / 48.53444° пн. ш. 26.65194° сх. д. / 48.53444; 26.65194
Місцева влада
Адреса ради 32377, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Сокіл
Карта
Сокіл. Карта розташування: Україна
Сокіл
Сокіл
Сокіл. Карта розташування: Хмельницька область
Сокіл
Сокіл
Мапа
Мапа

CMNS: Сокіл у Вікісховищі

Со́кіл — село в Україні, у Жванецькій сільській територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Назва[ред. | ред. код]

Щодо назви села, то тут існують дві легенди. Одна розповідає, що в сиву давнину на скелястих берегах Дністра водилось багато птахів — соколів. Від того і походить назва села. Друга — про те, що в давні часи, коли ще річка звалась не Дністер, а Тірке, її прямовисні скелі звались соколами.

Географія[ред. | ред. код]

Наддністрянське село Сокіл розкинулося на лівому березі Дністра, за 25 кілометрів від Кам’янця-Подільського. На відстані 12,2 кілометра від центру села проходить автошляху національного значення Н03.

Клімат[ред. | ред. код]

Сокіл знаходяться в межах вологого континентального клімату із теплим літом у так званому «теплому Поділлі», тут весна настає на 2 тижні раніше. Але діяльність людини призводить до поганих змін та глобального потепління.

Історія[ред. | ред. код]

Національний банк репресованих
Список жертв Голодомору, Хмельницька область

У районі села виявлено кілька стоянок середнього (100—40 тис. років тому) і пізнього (40— 13 тис. років тому) палеоліту, залишки поселень трипільської культури, скіфських та давньоруських часів.

Вперше Сокіл згадується в історичних документах 1406 року.

Селяни були звільнені від кріпосного права в 1861 році. На честь цієї події в багатьох селах Поділля на в'їздах встановлювали пам'ятні фігури, такі збереглись в селах: Нігин, Черче. Ця традиція помаленьку відновлюється, встановлюються статуї Божої Матері чи інші фігури.

1863 року селяни втрачають можливість користуватись рідною мовою, видано таємне розпорядження — Валуєвський циркуляр, що наказував призупинити видання значної частини книг, написаних українською мовою, а згодом доповнено Емським указом.

Внаслідок поразки визвольних змагань на початку XX століття, село надовго окуповане російсько-більшовицькими загарбниками.

Радянська окупація принесла колективізацію та розкуркулення, мешканці села зазнали репресій.

В 19321933 селяни села пережили сталінський геноцид.

Роки Великого терору 1936-1937 вбито осіб різних національностей і професій, багато людей було виселлено як сім'ї «ворогів народу».

Після завершення Другої світової війни у 1946—1947 роках жителі села вчергове пережили голод.

В 1981 році почалось заповнення басейну Дністра водою, яке тривало шість років, внаслідок цього частина села Сокіл затоплено в долині річки Дністер.

З 1991 року в складі незалежної України.

8 вересня 2017 року шляхом об'єднання сільських рад, село увійшло до складу Жванецької сільської громади.[1] Об'єднання в громаду має створити умови для формування ефективної і відповідальної місцевої влади, яка зможе забезпечити комфортне та безпечне середовище для проживання людей.

24 Червня 2022 року селі в рамках деколонізації перейменовано вулицю Гагаріна — на вул. Сонячна.[2]

Населення[ред. | ред. код]

Населення становить 719 осіб станом на 2001 рік.

Мова[ред. | ред. код]

У селі поширені західноподільська говірка та південноподільська говірка, що відносяться до подільського говору, який належить до південно-західного наріччя.

100 % населення вказало своєю рідною мовою українську мову.

Туризм[ред. | ред. код]

Село є популярним місцем для відпочинку серед місцевого населення. Відстань 25 км від міста Кам'янець-Подільський до села займає до п'ятдесяти хвилин на автомобілі. За рахунок пологого берегу та теплого клімату тут знаходиться декілька пляжів для відпочинку як: платних, приватних зі благо-устроєм, так і диких. Діють бази відпочинку, садиби, які надають широкий спектор послуг за кошти для відпочиваючих.

Відомі уродженці[ред. | ред. код]

Охорона природи[ред. | ред. код]

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  • Поділля — історико-географічна область.
  • Подоляни — етнографічна група українців, населення Поділля.
  • Подільський говір — різновид говорів української мови.
  • Децентралізація — реформа місцевого самоврядування для формування ефективної і відповідальної місцевої влади.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ВВРУ, 2017, № 46, стор. 11
  2. ЖВАНЕЦЬКА ГРОМАДА ВЖЕ ПЕРЕЙМЕНУВАЛА ВУЛИЦІ.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Посилання[ред. | ред. код]

Sokół (2) wś. nad Dniestrem // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1890. — Т. XI. — S. 25. (пол.)