Сілець (Сокальський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
село Сілець
Країна Україна Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Сокальський район
Рада/громада Сілецька сільська рада
Код КОАТУУ 4624886601
Основні дані
Засноване у 1468 князями Белзькими
Населення 3849
Площа 74.88 км²
Густота населення 433,93 осіб/км²
Поштовий індекс 80086
Телефонний код +380 3257
Географічні дані
Географічні координати 50°17′57″ пн. ш. 24°11′53″ сх. д. / 50.29917° пн. ш. 24.19806° сх. д. / 50.29917; 24.19806Координати: 50°17′57″ пн. ш. 24°11′53″ сх. д. / 50.29917° пн. ш. 24.19806° сх. д. / 50.29917; 24.19806
Водойми р. Болотня, р. Рата
Відстань до
залізничної станції
(м. Соснівка) 3 км
Місцева влада
Адреса ради 80086, Львівська обл., Сокальський р-н, с. Сілець, тел. 6-57-34
Карта
Сілець (Україна)
Сілець
Сілець
Сілець (Львівська область)
Сілець
Сілець

Сіле́ць — село в Україні, в Сокальському районі Львівської області. Населення становить 3849 осіб. Площа 7488 гектарів (74.88 км2).Орган місцевого самоврядування — Сілецька сільська рада. Стара назва Сілець Белзький.[1]

Присілки: Копані, Заболотня, Параньки, Дженджерівка, Гостинець, Підберезина, Бірок, Солтиси, Майдан, Зарудні, Вільшина, Груби, Підрочин, Насалі (якийсь час належали до Мостівського староства[2]), Тетерівець. Через територію села проходить регіональний автошлях Р15.

Перші назви вулиць з'явились у 1987 році.

Історія[ред.ред. код]

Засновано село Сілець було у 1465 році удільними князями Белзькими. Село Siedlec (Сідлець, Сіделець), біля якого розташоване гирло ріки Рата, згадано у 1 Т. хроніки Яна Длугоша (до 1480 р.)[3]. Таким чином, підтверджується народна легенда (див. нижче), що в подальшому із назви села випав склад "де." Люди в цій місцевості оселялися ще у бронзову добу (кінець XV — початок XI ст.ст. до н. е.), про що свідчать археологічні знахідки. Так, 1803 року під час господарських робіт на південь від села було виявлене поховання, викладене камінням, у якому знайшли бронзовий браслет і перстень, а також кам'яний топірець. У 1876 році під час організованих там же археологічних розкопок під керівництвом доктора Я. Комерніцкого було зібра но велику кількість крем'яних знарядь праці.

У «Словнику географічному Королівства Польського та інших слов'янських країн» (пол. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.— Том X, 1889 рік) Сілець згадується як невелике село, в якому було 48 домів та 271 мешканець. На той час рілля становила 311 мір (1 міра — 1,093 га), луки — 36 мір, пасовища — 24 міри і ліси — 23 міри.

На околиці первісного села стояла капличка і криниця. Це місце оточене великими розлеглими дубами і липами люди називали «базаром». 

Під час з одного з татарських нападів під проводом Ахмеда Гірея в 1500 році Сілець був пограбований і повністю спалений. Тоді ординці зловили багато людей, старих і дітей –вирізали. Це місце назвали «Кровавиця» /знаходиться на присілку Бірок/. В цей час і згоріла і каплиця, а криниця збереглася до минулого століття. Після цього погрому появилось нове село, але воно сховалось в глибині лісу, мочарів і ріки Рати. На околиці цього села було споруджено нову каплицю. Біля цієї каплиці росли високі смереки. На околиці з них стояла бочка із смолою. Вартовий який завжди стояв біля смерек у випадку коли нападали татари запалював смолу і таким чином попереджував людей про небезпеку. Люди шукаючи порятунку утікали у ліси. Багато людей знаходило своє сховище у густій вільшині, потім деякі і посилилися там. В честь цього було названо присілок Вільшина. Мабуть це перший присілок у нашому селі. 

Селяни займалися в основному землеробством та домашнім промислом. Безграмотне, беззахисне населення повинне було виконувати трьохденну панщину у своїх панів та дідичів, які немилосердно знущалися над ними немов над рабами. Люди зневірилися. Єдиним порятунком для них могла бути церква. Так в 1762 році на цвинтарі біля каплиці у вигляді корабля над річкою Ратою була збудована церква. Першим священиком, який побудував церкву був священик Сіновський. 

В глибоку давнину на території Сільця росли густі і високі дубові ліси. Ці ліси збереглися до початку дев’ятнадцятого століття. На завонських лісах було тоді 100 дубів котрі мали осередок товщиною в сажень. А на широчезних пеньках цих зрізаних дерев міг стояти кінь з вершником. Вирубування дубів дуже інтенсивно почалося в 1890р. Особливий попит на тутешні дуби був в Австрії і в Німеччині. 

Особливо важкими були для Сільця 1770 і 1775 рр. 

1770 р. в селі розгулялася «мертва хвороба», хвороба, яка забрала в могилу багато жителів села, а в 1775 р. чимало лиха завдали сильні морози які теж спричинилися до загибелі людей і худоби. 

В 1848 р. була скасована панщина і на честь цієї події люди поставили пам’ятний знак під назвою «Свобода». 

У 1878 р. розпочалося прокладання гостинця, який зв’язував село з В.Мостами і Кристинопілем. Перша школа в Сільці була дяківська – 2 класи. Першим учителем якої був Терех, звідки пішла вулична назва «школярі». 

В 1848 р. в селі Сілець прибув священик Василь Чернецький, який почав вести дуже велику просвітницьку роботу серед населення. В Сільці особливо активізується його творча і зокрема краєзнавча робота, адже він талановитим західноукраїнським краєзнавцем і просвітителем. Василь Чернецький написав понад сто краєзнавчих нарисів і досліджень у тому числі і про Сокаль, Кристинопіль, Белз, В.Мости, Тартаків, Варяж, Сілець, Бутини, Двірці та багато інших міст і сіл. На його творчість і здоров’я негативно вплинула смерть улюбленої дочки /1888р./. Розповідаючи згодом у Книзі Місійній про село Сілець і церкву він говорив, що там неподалік «для мене приготовлена могила, в котрій спочиває моя незабутня доня, піднята в цвіті віку косою смерті». 

Василь Чернецький дуже багато зробив для церкви і села. Було куплено 500 кг. дзвін, великий образ Серця Христового, який прислано з Відня. Заснував братство тверезості проти пиятства. В якому була заведена книга в якому записували всіх пияків. Пізніше цю книгу було кинуто у річку, мабуть не було кого писати. 

В другій половині дев’ятнадцятого століття в селі була побудована цегельня для випалювання цегли. Чернецький хотів побудувати цегляну церкву. Вже возили цеглу для будівництва, але згідно з Австрійськими законами, дідич, який мав на території села землі при будівництві церкви повинен 1/3 коштів виділити. Він цього робити не хотів, змовився з іншими особами, які мали вплив в повітовій владі, викликали інженерів для перевірки цегли. Ті визнали про її непригодність і будівництво заборонили, а цегельня закрилась. З привезеної цегли побудували паркані дзвіницю, які стоять і досі. В 1893 р. Чернецький побудував дерев’яний міст через річку Рату. 

В 1918 р. утворено ЗУНР. Повстала УПА і в ній багато служило стрільців із Сільця в 5-тій Сокальській вартовій сотні. 

1 квітня 1930 р. вилучена частина сільської гміни Сілець Белзький Сокальського повіту Львівського воєводства і з неї утворена самоврядна сільська гміна Завоня того ж повіту і воєводства[4].

В 1930 р. по всій Галичині лютувала польська карна експансія, яка била і вбивала людей, палила бібліотеки. 

Не обійшло це лихо і наше село. Але не зважаючи на це в селі велася велика культурно-освітня робота. Її вели отець Чайківський, брати Іван і Григорій Климів, які закінчили Сокальську гімназію, вступили під час навчання в гімназії в молодіжну ОУН.

На 1 січня 1939-го в селі Сілець з 3560 жителів було 3160 українців-греко-католиків, 110 українців-латинників (у властивому селі), 130 поляків (переважно на розкиданих по лісах присілках) і 160 євреїв, а в польській колонії Завоня з 340 жителів було 10 українців, 320 поляків і 10 євреїв[5].

30 червня 1941 р. було проголошено самостійну Україну і Іван Климів /Легенда/ був обраний членом Державного правління. Він проводив велику роботу в Сільці. Іван Климів знав сім мов: польську, англійську, французьку, німецьку, які вивчив в гімназії, в тюрмі вивчив: іспанську, італійську, турецьку. 

В грудні 1941 р. була побудована в с. Сілець читальня «Просвіта». 

Жертвами другою світової війни стали 124 жителі села, яким побудовано пам’ятник. 

В 1950 р. почалася насильна колективізація земель в колгоспи. У 1955 р. розпочалось будівництво шахт у спорудження яких брали участь і жителі нашого села. 

В 1989-1990 рр. почалося національне-духовне відродження села. 

11 липня 1993 р. у с.Сілець відкрито пам’ятник безстрашному борцеві за волю України членному проводу ОУН Івану Климіву «Легенді». Його ідеї боротьби за незалежність України живуть і в наші дні. 

На території сільської ради знаходиться цвинтар, де поховані вояки австро-угорської армії, що загинули в околицях села під час боїв в Першій світовій війні 1914 року. Село розташоване південніше міста Сокаля на 23 км і складається з 14 хуторів (присілків), назва кожного має свою легендарну історію та погодження. 

Походження назв присілків[ред.ред. код]

За народною легендою назва села Сілець походить від слова сідельце. В той час коли на Україну нападали монголо-татари, тут зупинився козак «сідельце» на осілому коні зі своєю дружиною, побудувавши першу хату, він тут і оселився. З часом з слова сідельце випало «де», тому що так легше вимовляти і утворилась назва Сільце, а сучасна – Сілець. 

Хутір Бірок, за згадкою старожилів вважається першим поселенням. Його назва походить від слова «бір», тобто дуже заліснена місцевість, де розпочалась перша вирубка лісу. Перші хати, які будувались були з лісу, точніше дерев'яні. На цьому ж хуторі є місце, яке люди з давніх часів називають «Коровицею», що пов'язано з існуючою легендою. Ще за часів монголо-татарського нападу на цьому місці «кров текла рікою» людей, які тут жили нещадно вбивали, різали, ґвалтували — відбувалася кривава січ між козаками та татарами. 
Хутір Вільшина — місцевість, де багато вільхи. 
Хутір Заболотня — заболочена територія вздовж р. Болотня (р. Струга). 
Хутір Гостинець розкинувся вздовж битого шляху, що був прокладений, з'єднуючи Сокаль з Великими Мостами, який назвали Гостинцем. 
Хутір Копані — назва походить від існуючої легенди, що першим жителем тут був пан Коп та пані Ані. Тепер хутір складається з двох частин: Старі Копані, Нові Копані і є найбільшим хутором. 
Хутір Параньки — назва теж легендарного походження, згідно неї першою жителькою, що оселилась на Пониззі (так називали цю місцевість) була баба Паранька, яка сподобала собі це місце і хату свою перевезла і залишилась там жити постійно. 
Хутір Підрочин — назва походить від урочища «Рочин», з яким межує цей хутір, місцевість під великим рочином, ровом, як кажуть місцеві люди. 
Хутір Підберезина — місцевість під березовим гаєм. 
Хутір Майдан — Зарудні — місцевість, «пляц», де селяни збирались на «схід». 
Ще є хутори: Груби, Дженджерівка, Насалі, Тетеревець, Солтиси.

Відомі односельчани[ред.ред. код]

  • Климів Іван Степанович (псевдо: «Арідник», «Куліба», «Мармаш»«Легенда») — крайовий провідник ПЗУЗ, міністр політичної координації в Українському Державному Правлінні, генерал-політвиховник УПА (посмертно). Лицар Золотого Хреста Заслуги (посмертно).

Екологія[ред.ред. код]

На початку грудня 1942 у Львові зібралася на конференцію військова референтура ОУН, щоб відзвітувати Проводу за проведену роботу з підготовки до формування військових сил.

4 грудня нацисти провели широкомасштабну облаву, в ході якої схопили 18 оунівців, переважно працівників військової, пропагандистської і організаційної референтур Проводу, в т.ч. 3-х членів Проводу ОУН(б): Івана Климіва («Легенда»), Ярослава Старуха («Синій», «Стяг») і Дмитра Грицая («Дуб», «Перебийніс»).

Ними зайнявся безпосередньо спеціаліст гестапо по ОУН Віллі Вірзінґ. Климів під час допитів тримався особливо твердо.

Член ОУН(б) Степан Семенюк, власник конспіративної квартири, на якій Климів проживав час від часу, був заарештований 2 грудня 1942 р. і пізніше згадував, що на першій і останній очній ставці з «Легендою», той був дуже збитий, весь у синяках і ледве говорив, але погляд його був рішучий, мов би говорив — убий, не здамся!

Попри всі старання гестапівці не змогли добитися від Климіва нічого.

Діяльність підприємств гірничовидобувного комплексу призвела до значних змін природних ландшафтів на території Сілецької сільської ради. Спостерігається просідання поверхні землі в місцях відпрацювання вугільних пластів до 2-4 метрів, що призводить до затоплення та підтоплення значних ділянок на території населеного пункту і виходу з ладу інженерних комунікацій. Екологічно небезпечними є також хвостосховище збагачувальної фабрики, склади вугілля, ставки-накопичувачі та відстійники шахтних вод.

За 30 років продукти діяльності збагачувальної фабрики «вилилися» у величезний терикон висотою понад 6 0 метрів і довжин ою кілька кілометрів . Тут, за підрахунками самих працівників ЦЗФ, поховано близько 40 млн тонн відходів, одержаних від збагачення вугілля. Така собі рукотворна «гора», яка буквально наповзає на хутір Вільшина . Сам хутір вже перебуває в санітарно-захисній зоні ЦЗФ, а найближчі хати — за 200 метрів від террикону (тоді як, згідно екологічним нормам і законам, ця відстань має становити не менше п'ятисот метрів).[6]

Пам'ятки[ред.ред. код]

  • Церква Собору Пресвятої Богородиці (1762).[7]

Економіка[ред.ред. код]

У 1940 році для проведення планомірних геологорозвідувальних робіт щодо пошуку вугілля Наркомвуглепром СРСР організував Державний трест «Львіввуглерозвідка». Друга світова війна війна перервала пошуково-розвідувальні та науково-дослідницькі роботи з проблеми вугленосності західних областей УРСР. Майже всі геологічні матеріали, отримані до війни, було втрачено.

Одразу ж після закінчення війни було відновлено інтенсивні пошуково-розвідувальні роботи і вже влітку 1947 року було відкрите перше промислове родовище вугілля на території Львівсько-Волинського вугільного басейну. В 1949 році були закладені перші вугільні шахти, а з 1954 року розпочалось видобування вугілля.

На території с. Сілець, на присілку Вільшина розташована «Центральна збагачувальна фабрика „Червоноградська“». На її території — один з найбільших териконів у Європі (великих насипів з породи, як відходи вугільновидобувної промисловості). А також розташовані шахти: «Лісова», «Зарічна»[8], «Візейська», «Надія».

Інфраструктура[ред.ред. код]

У селі діє загальноосвітня середня школа I–III ст. на 624 місця, Будинок культури, 2 бібліотеки, лікарська амбулаторія, поштове відділення. Населений пункт газифікований. Автошляхи місцевого сполучення з асфальтовим, твердим і ґрунтовим покриттям, частина доріг потребує проведення капітального ремонту.

В результаті мітингів і перекриття дороги селянами, автошлях Р-15, у 2014 - 2015 році був відремонтований.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.