Гармодій і Арістогітон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:52, 5 лютого 2022, створена Володимир Ф (обговорення | внесок) (уточнення посилання, оформлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гармодій і Арістогітон
дав.-гр. Ἁρμόδιος και Ἀριστογείτων
Тираноборці. Скульптори Критіос[en] і Несіот 477—476 роки до н. е. (римська копія II ст)
Національний археологічний музей (Неаполь)
Народивсяневідомо
Афіни
Помер514 до н. е.(-514)
Афіни
Діяльністьтираноборці[en]

Гармодій і Арістогітон (дав.-гр. Ἁρμόδιος και Ἀριστογείτων ?, Афіни — 514 до н. е., Афіни), тираноборці, тирановбивці, визволителі[1][2] — давньогрецькі афінські громадяни, які вчинили в 514 році до н. е. замах на братів-тиранів Гіппія і Гіппарха, в результаті чого вбили останнього і загинули самі.

Після повалення тиранії в 510 році до н. е. і встановлення в Афінах першої в світі демократії Гармодій і Арістогітон стали знаковими фігурами боротьби проти тиранії. Вони шанувалися як національні герої і засновники вільної держави, в їх честь було встановлено культ, складалися пісні, їхні нащадки були звільнені від податків. Афіняни спорудили їм на Агорі легендарний пам'ятник «тираноборці» (що став тисячоліттями пізніше прообразом для радянської знакової скульптури — Робітник і колгоспниця).

Починаючи з XII століття, а особливо з XVI століття в Європі на тлі боротьби з абсолютизмом і становлення конституціоналізму отримує розвиток теорія тираноборства. Грецькі герої Гармодій і Арістогітон стають в її рамках канонічними образами, нарівні з римськими прихильниками республіки Брутом і Кассієм, які вбили узурпувавшого владу Юлія Цезаря.

Походження

Гармодій і Арістогітон обидва належали до роду Гефіреїв, який мав старовинне неафінське коріння. Ряд джерел вказує, що вони вели своє походження з довколишніх міст — Еритреї або Афідни . За твердженням Геродота, їх предки були фінікійцями, які прибули разом з Кадмом в Беотію і поселилися близько Танагри, а згодом перейшли в Афіни, де їх прийняли в число громадян, проте наклали великі обмеження. Плутарх у своїй критиці Геродота пише, що цим зазначенням той прагнув принизити роль афінян у звільненні від тиранії[3][4][5][6]. Деякі історики припускають, що обмеження в цивільних правах людей неафінского походження могло спонукати їх до бунту [7].

Передумови змови

Після відходу від справ афінського архонта Солона місто охопила смута. У 560 році до н. е. полководець Пісістрат захопив владу в Афінах і став тираном, правлячи з перемінним успіхом до самої смерті. Він помер в 527 р. До н. е. е., Передавши владу у спадок своїм синам — старшому Гіппію, який очолив управління, і молодшому Гіппарху. Призначеннями на керівні посади своїх родичів, політикою залякування громадян, грубістю в зверненні, заздрісність і мстивістю нові правителі налаштували проти себе афінян[8][9]. Повалити братів-тиранів намагалися Кедон і Алкмеоніди, але безуспішно[5][10].

За часів правління Пісістратидів в Афінах жив юнак Гармодій, який відрізнявся особливою красою. Він мав любовний зв'язок з Арістогітоном, «громадянином середнього стану»[К 1]. Саме вони очолили в 514 році до н. е. змову проти тиранів[5][13].

У істориків існує деяка розбіжність у думках про мотиви Гармодія і Арістогітона. Загальноприйнятою в Афінах точкою зору було те, що змова мала політичну мету — повалення тиранії. Ряд же античних авторів вказують на «події любовного значення». Зокрема, Фукідід пише, що Гіппарх був підкорений красою Гармодия і безуспішно намагався його спокусити[К 2]. Ображений відмовою юнака, тиран вирішив його зганьбити. Він запросив сестру Гармодія бути канефорою на церемоніальній ході Панафінеї, що вважалося великою честю, а потім відмовив їй в цьому, посилаючись на те, що вона нібито не варта цієї ролі[К 3]. Ображений Гармодій і Арістогітон, який побоювався, що правитель може застосувати проти коханого силу, вчинили змову проти тиранів, до якого залучили ряд супротивників режиму[К 4][5][7][8][13].

Замах було призначено на свято Панафінеї. Число змовників було невеликим, оскільки вони сподівалися, що на початку перевороту інші громадяни приєднаються до них, щоб здобути собі свободу. Відповідно до Аристотеля, коло змовників, навпаки, був широким[5][7][10][13][14].

Спроба перевороту

Напередодні свята Гиппарху приснився сон, в якому перед ним постав ставний і гарний чоловік і звернувся до нього з загадковими словами:

Сердцем, о леве, терпеливим терпи нестерпиму муку.
Рок справедливою карою всіх нечестивців карає[15].

Згідно Плутарху уві сні Афродіта плеснула Гіппарху в обличчя кров'ю з чаші [7] .

На наступний ранок Гіппарх повідомив про це тлумачам, але потім, не надавши великого значення сновидінню, відправився на урочистості [3] [15] .

В день свята старший тиран Гіппій перебував за містом в районі Керамік [К 5] і розпоряджався приготуваннями до урочистої процесії. Гармодій і Арістогітон вже були готові напасти на нього, однак побачили одного із змовників, який дружньо розмовляв з правителем. Вирішивши, що це зрада, і побоюючись того, що їх можуть негайно заарештувати, вони вирішили напасти на молодшого тирана — Гіппарха. Гармодій і Арістогітон знайшли другого правителя, який готував ходу до відправлення, на Агорі біля храму Леокорія. Вони напали на нього і закололи кинджалами. Гармодія вбили на місці охоронці, Арістогітону ж вдалося втекти, скориставшись натовпом [5] [7] [10] [8] [13] .

Згідно Фукідіду Гіппій, дізнавшись про подію, велів учасникам ходи роззброїтися. Після цього він наказав заарештувати всіх, кого вважав причетним до змови, а також тих, хто мав при собі кинджали, оскільки церемоніальною зброєю тоді зазвичай служили щит і спис [13] . Аристотель відкидає цю версію подій, оскільки вважає, що традиція носіння зброї на Панафінеї з'явилася пізніше, в епоху демократії . Він стверджує, що імена спільників видав під тортурами схоплений пізніше Арістогітон. Серед зазначених тираноборцем людей було багато близьких до правителів. Згідно з розповідями, він не видав нікого з реальних змовників, а лише обмовив невинних друзів тирана, прагнучи тим самим послабити його владу. За легендою, бажаючи припинити тортури, Арістогітон обіцяв Гіппію видати інших заколотників в обмін на прощення і переконав правителя дати йому праву руку в знак підтвердження цього. Коли ж він узяв руку, то обсипав тирана лайкою за те, що той дав її вбивці свого брата. Розлючений Гіппій не міг стримати себе від гніву і, вихопивши меч, заколов Арістогітона [5] [7] [10] [8][16] .

Різні античні джерела по-різному трактують результат спроби перевороту. Одні звинувачують Гармодія і Арістогітона в провалі змови, інші вважають, що саме вони похитнули владу тиранів [5] .

Червонофігурний стамнос . Гармодій і Арістогітон вбивають тирана Гіппарха. Ок. 470 м до н. е. Музей Мартіна Вагнера, Вюрцбург. Малюнок того ж краснофигурного стамнос. Червонофігурний амфора «тираноборців». Берлінський вазописець. Ок. 480 м до н. е. Національний археологічний музей, Мадрид. Фрагмент краснофигурной глечика. Гармодій і Арістогітон. Ок. 400 м до н. е. Музей образотворчих мистецтв, Бостон. Чернофігурний лекіф «Гармодій і Арістогітон». Ок. 470 м до н. е. Музей історії мистецтв, Відень.

За деякими переказами, у Арістогітона (за іншою версією, у Гармодія[17]) була знайома гетера Леена (Леайна; дав.-гр. Λέαινα — «левиця»), яка також була схоплена Гіппієм і піддана тортурам. Леена обрала смерть замість зради і перед тортурами відкусила собі язик, щоб не видати змовників. Тому афіняни спорудили в її честь на Акрополі статую лева без язика. Згідно Павсанію, саме на честь Леени афінські статуї Афродіти стали супроводжуватися зображенням кам'яної левиці [7] [15][18][19][20][21] .

Наступні чотири роки тиранії відзначилися ще більшою жорстокістю, вигнаннями і стратами неугодних, що налаштувало проти Гіппія ще більше громадян [7] [3] [10][19] . Це стало переломним моментом в правлінні тирана, послабивши його владу. Багато городян втекли з Афін і приєдналися до Алкмеонідів, які в підсумку і скинули Гіппія[22] .

Вшанування

«Гармодій»

Венчаю меч мой миртовыми ветвьми,
Равно как Гармодий и Аристогейтон,
Когда сражен ими был тиран, когда
Вольность и правосудие восстали.

О вы, даровавшие вольность! Вам смерть
Смертью не была; на островах блаженных,
Герои, вы! где богинин сын Ахилл,
Там, где храбрый сын Тидея Диомед!

Венчаю меч мой миртовыми ветвьми,
Равно как Гармодий и Аристогейтон,
Когда пал тиран Афин от руки их,
Когда пал Иппарх в праздник Минервин!

Вечно пребудет на земле слава
Гармодия и Аристогейтона!
Тиран пал от руки вашей! Вольность
Дана вами Афинам и правосудие!

Після повалення тиранії в 510 році до н. е. і встановлення демократії Гармодій і Арістогітон шанувалися як національні герої, засновники вільної держави. Пізніше в їх честь було встановлено культ, близько їх гробниці регулярно відбувалися жертвопринесення [10] . Їм першим з людей була поставлена парна бронзова статуя на Акрополі, поруч з якою було заборонено ставити інші. Нащадки героїв звільнялися від більшості державних податків і повинностей і користувалися численними почестями, такими як довічне безкоштовне харчування і право на кращі глядацькі місця на змаганнях[2][23] [24] . Їх імена увійшли в клятву захисту демократичного ладу [25][26], ними було заборонено називати рабів. На честь тирановбивць поети складали вірші, серед інших — знаменитий сколий Калістрата «Гармодій», що став чимось на зразок неофіційного гімну Афін[27][28][29][30][31][32] .

Слава героїв Гармодія і Арістогітона поширилася в інші грецькі міста-держави, про що свідчать монети з Кізіка із зображенням їх пам'ятника і антитиранічний закон в Іліон [33] . Тирановбивство стало повсюдно вважатися благим вчинком [34] .

Аж до встановлення римського правління афіняни вважали в Гармодія і Арістогітона символом своєї волелюбності і ненависті до тиранії, який був складовою частиною духу поліса не тільки в класичний період . Образ героїв викликав захоплення у освічених людей всю епоху еллінізму . Навіть після «визволення» Афін від тиранії Арістіона в 86 році до н. е. римський диктатор Сулла наказав викарбувати пам'ятні монети з зображенням монумента героям [35] . А коли в 44 році до н. е . римські тіраноувбивці прихильники відновлення республіки Брут і Кассій прибули до Афін, то жителі міста, вшановуючи борців за свободу, встановили їх статую поруч з пам'ятником Гармодия і Арістогітона, ототожнюючи з ними[36] .

Пам'ятник

Збережена частина бази з віршем. Музей агори[37].

После свержения тирании в 510 году до н. э. в контексте демократических преобразований Клисфена в 508—507 годах до н. э., или, согласно другой точке зрения, после Марафонской битвы в 490 году до н. э. граждане Афин поставили на Агоре[К 6] памятник Гармодию и Аристогитону работы Антенора[38]. Примечательно, что этот скульптор был противником ионийского влияния в греческом искусстве, которое ассоциировалось у афинян с Востоком, а значит, и с деспотизмом[39]. Это первый памятник на Агоре, поставленный не в честь богов или мифических героев[40]. На пьедестале скульптур была выбита эпитафия, приписываемая поэту Симониду[41]:

День, в который Гиппарх убит был Аристогитоном
и Гармодием, был светлым поистине днем[7][42].

Статуя, що символізує боротьбу з тиранією, вважається першим політичним громадським пам'ятником в Європі[43] . Під час Греко-перської війни 480 року до н. е. після захоплення Афін перський цар Ксеркс I наказав вивести в Сузи пам'ятник тираноборців як військовий трофей і як символ підкорення волелюбного народу[44]. Після перемог афінян над персами в битвах при Саламіні і Платеях в 477—476 роках до н. е. скульптори Критий і Несиот створили другу бронзову статую Гармодия і Аристогитона, яка була встановлена на Агорі поблизу Панафинейского шляху[45] . Біля пам'ятника перебував вівтар для жертвоприношень, а поруч з ним закон забороняв зводити інші скульптури [24][40] .

В кінці IV століття до н. е. після захоплення Персії Олександром Македонським, який вважав себе месником за перське розорення Греції[46], перша скульптурна група була повернута їм (або пізніше Селевком I Никатором або Антиохом I Сотером[47]) в Афіни і встановлена поруч з другої, після чого вони стояли деякий час разом, символізуючи свободу народу. Згідно Валерію Максиму, по прибутті на Родос пам'ятника були надані божественні почесті[48][49] . Ця репатріація пам'ятника вважається першою в історії і є ілюстрацією того, що політичні смисли скульптури були дуже важливими для сучасників[44] .

Пам'ятник користувався великою пошаною. Зберігся історичний анекдот, згідно з яким, коли тиран Сіракуз запитав Діогена, яка мідь краще годиться для статуй, той відповів: «Та, з якої відлили Гармодія і Арістогітона» (Плутарх приписує ці слова Антифону)[50] .

Згодом обидві скульптури були втрачені, проте зображення другого пам'ятника дійшли до наших днів завдяки амфорам, монетам, мармуровій трону Елгіна, а також римським копіям. Найбільш повною реплікою скульптури Крития і Неосіта вважається римська копія 117—138 рр. н. е., знайдена ще в XVI столітті при розкопках вілли Адріана і зберігається в Національному археологічному музеї Неаполя. Спочатку її сприймали як дві окремі фігури гладіаторів, і тільки в XIX столітті німецький археолог Карл Фрідеріксена визначив статуї як пам'ятник Гармодія і Арістогітона[51] . Її зліпок з колекції І. В. Цвєтаєва зберігається в Музеї образотворчих мистецтв імені А. С. Пушкіна в Москві. Копія з найбільш добре збереженими головами була знайдена в Байї, на її основі була відновлена голова Арістогітона неаполітанської репліки.

Це перший відомий в монументальному мистецтві приклад скульптурної групи, об'єднаної єдиним сюжетом[52]. Пам'ятка відноситься до суворого стилю грецької скульптури, будучи першою спробою висунути нову концепцію пластичного мислення, подолавши архаїчні традиції. При цьому критики відзначають, що статуарна група «тираноборців» об'єднується в цілісну художню композицію не тільки пластичними засобами, скільки смисловим наповненням, вираженому в контексті вигляду героїв і руху, жестів фігур, в цілому досить схематична. Ставши перед групою, глядач опиняється в точці перетину ліній руху статуй — на місці жертви вбивць. Композиція двох оголених фігур відрізняється реалізмом, строгістю, врівноваженістю і мужністю. Фігура старшого бородатого Арістогітона більш стримана, тоді як статуя гладко поголеного Гармодія переповнена енергією, він палко кидається вперед. В руках тираноборців — чотири леза (не збереглися). Особи героїв позбавлені міміки, при цьому голова Арістогітона — нова для грецького мистецтва структура, що відрізняється особливою внутрішньою змістовністю[53] . Деякі критики відзначили, що скульптори, пам'ятаючи про історичний контекст змови, навмисно створили пам'ятник політичної волі з елементами гомоеротічності[54] .

Монета з Кизика із зображенням «тираноборців». Ок. 400 м до н. е. Музей образотворчих мистецтв, Бостон . Афінська тетрадрахма із зображенням «Тираноборців». I в. до н. е.[55] . «Тираноборців» на мармуровому троні Елгіна. IV ст. до н. е. Музей Гетті, Лос-Анджелес . «Тираноборців» на щиті Афіни. Панафинейской чернофигурная амфора . Ок. 403 м до н. е. Британський музей, Лондон. Мотив «тираноборців» в червонофігурному килік "Здійснення Тесея "[56] . Ок. 440—430 м до н. е. Британський музей, Лондон.

Тема гомосексуальності

Любовна інтрига в основі змови проти тиранів стала причиною докладного розгляду мислителями Античності ролі людської сексуальності в історії і суспільстві Стародавньої Греції [8] .

Гомосексуальність в Афінах була узаконена на початку VI століття до н. е. Солоном, що ставився до неї позитивно. При цьому одностатеві відносини сприймалися афінянами з точки зору формування громадянської самосвідомості, на відміну від Спарти, де вони відігравали велику роль в організації армії і військової справи. Арістотель відзначав в " Риториці ", що «закохані корисні для держави на тій підставі, що любов Гармодія і Арістогітона повалила тирана Гіппарха»[57] . На те ж вказує і Платон в " Бенкеті ", кажучи про неприйняття гомосексуальності в східних деспотіях: «Тамтешнім правителям, я вважаю, просто невигідно, щоб у їх підданих народжувалися високі помисли і зміцнювалися співдружності і союзи, чому поряд з усіма іншими умовами дуже сприяє та любов, про яку йде мова. На власному досвіді дізналися це і тутешні тирани: адже любов Арістогітона і окрепша прив'язаність до нього Гармодія поклала кінець їх пануванню»[58][59] . Примітно, що аналогічний любовний і драматичний сюжет має історія Харитона і Меланиппа з Акраганта[60] .

У європейській традиції

Культ тираноборцев Гармодия і Аристогитона був сприйнятий в Європі[61] .

У XII—XIII століттях світська влада почала зазіхати на владу Римської-католицької церкви . У відповідь на це Фома Аквінський і Іоанн Солсберійський розробили теорію, згідно з якою, з точки зору Церкви, народ мав право скинути монарха, якщо Церква оголошувала його тираном. Теологи спиралися на античні приклади — греків Гармодія і Арістогітона і римлян Брута і Касія[62] .

Мислителі XVI століття (Жан Буше, Філіп Дюплесси-Морн, Джон Нокс, Хуан де Маріана, Етьєн ла Боесі і ін.) У відповідь на зміцнення абсолютизму в Європі і розпал релігійних воєн розвинули середньовічну тираноборську концепцію (т. н. «Монархомахов») . Вони розробили класичний ритуал: вбивці потрібно було вразити тирана власноруч (бажано кинджалом) і залишитися на місці, щоб прийняти заслужену кару. Саме Гармодій і Арістогітон заклали основу цього канону, однак пізніше поступилися в популярності римським вбивцям, з огляду на те, що особистий характер їх мотивів не відповідав декларованим політичним цілям передбачуваного ідеалу. Мислителі XVI століття стали важливими попередниками теоретиків природного права і конституціоналістів XVII і XVIII століть[63][64] .

У XVII столітті імена античних тирановбивць активно використовувалися європейськими філософами, ставши позанаціональними символами.[62] В кінці XVIII — початку XIX століття на етапі формування конституційних режимів концепція тираноборства стала знову стала актуальною.[63]

Образ грецьких героїв, які повстали проти тирана, з'являється у Джорджа Байрона в поемі " Паломництво Чайльд Гарольда " (вірш 20), в романі Віктора Гюго " Знедолені " і вірші " Берег моря ". Одним з переказів-імпровізацій знаменитого сколія Калістрата є " Гімн Гармодія і Арістогетону " Едгара По . Поет і революціонер Георгіос Лассаніс склав патріотичну п'єсу «Гармодій і Арістогітон», а Анастасіос Полізоідіс вихваляв вбивць першого президента незалежної Греції Іоанна Каподістрії, порівнюючи їх з тірановбивцями античності[65] . У XVIII столітті до образу грецьких героїв зверталися німецькі мислителі Гельдерлін і Гегель, позитивно осмислюючи Велику французьку революцію і проектуючи ці ідеї на Німеччину[66].

У Росії в кінці XVIII — початку XIX століття конституціоналістські устремління еліти виражалися в тотальному захопленні історією Стародавньої Греції та Риму[63] . Образи тираноборців стали особистими прикладами для декабристів[67] . Імена борців за свободу Гармодія і Арістогітона з'являються в різних літературних творах: " Ода Калістрата " (1803) І. М. Борна, у вірші " Гречанка вірна! Не плач … «(1821) А. С. Пушкіна (перегукуючись по темі з» Кинджал "(1821)[68]), " Поет " Н. Ф. Щербини, " Рука Алкіда важка … "(1869) А. К. Толстого, " Знайома пісня " (1905) В. Я. Брюсова[69][70] . Історик Юрій Пірютко передбачає, що античні герої могли надихнути Фелікса Юсупова та його ймовірного коханця великого князя Дмитра Павловича на вбивство Распутіна[71]. На думку ряду дослідників, Гармодія і Арістогітона можна вважати засновниками першої в історії форми політичного тероризму — тираноборства, що полягає у знищенні першої особи держави, що грає в ній ключову роль[1][72].

Скульптура тираноборців послужила прообразом при створенні культового радянського пам'ятника скульпторів Б. М. Иофана і В. І. Мухіної " Робітник і колгоспниця " (1937). Добре знайомі з історією мистецтв художники-автори монумента «перемоги союзу робітників і селян» в пошуках аналогів в минулому, які прославляють позачасові, вічні цінності, звернулися до античного подвигу[73][74][75] .

Коментарі

  1. Речь может идти о возрасте[11], имущественном положении или социальном статусе[12].
  2. Согласно Аристотелю, Гармодия добивался, а затем оскорбил младший сводный брат тиранов Фессал[5][7].
  3. Согласно Клавдию Элиану (Varia historia. XI, 8) оскорбление было нанесено сестре Аристогитона.
  4. В беседе Сократа с Симоном излагается другой сюжет любовной интриги. Якобы Гармодий, будучи учеником и любимцем Аристогитона, влюбился в некоего юношу. Этот же юноша восхищался мудростью Гармодия и Аристогитона, однако потом сошелся с Гиппархом и стал их презирать. И якобы из обиды Гармодий и Аристогитон убивают тирана[7].
  5. Согласно Аристотелю, Гиппий готовился к встрече шествия на Акрополе[5].
  6. Плиний Старший (Естественная история. 34,17) утверждает, что памятник был возведен как часть кенотафа героев в Керамике.

Примітки

  1. а б Law, Randall David. Terrorism: a history. — UK : Polity Press, 2009. — 378 с. — ISBN 978-0-7456-9093-3.
  2. а б Гармодий и Аристогитон // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  3. а б в Геродот.
  4. Плутарх. О злокозненности Геродота — 23
  5. а б в г д е ж и к л Льюис, 2011.
  6. Лурье С. Я.. Геродот. — Москва : Издательство Академии наук СССР, 1947. — С. 54, 174.
  7. а б в г д е ж и к л м Вдовин, 2012.
  8. а б в г д Строгецкий, 2015, с. 152-177.
  9. Гиппий и Гиппарх // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  10. а б в г д е Аристотель.
  11. Дюрант У. Д.. {{{Заголовок}}}. — ISBN 5-232-00347-X.
  12. {{{Заголовок}}}.
  13. а б в г д Фукидид.
  14. Аристотель. Политика — V. 8, 9
  15. а б в Штоль, 2003.
  16. Полиэн. Стратегемы — 1, 22
  17. Альчато, Андреа. Книги эмблем — XIII
  18. Плиний. Естественная история — 34.19.72
  19. а б Павсаний. Описание Эллады — I. 23, 1-2
  20. Полиэн. Стратегемы — Книга VIII. Глава XLV
  21. Плутарх. De garrulitate
  22. Туманс Х. 3. Режим тирании в Афинах // Рождение Афины. Афинский путь к демократии: от Гомера до Перикла (VIII-V вв. до н. э.) / Вступ. ст., науч. и лит. ред. Э. Д. Фролова. — СПб. : Гуманитарная Академия, 2002. — 544 с. — ISBN 5-93762-010-0.
  23. Демосфен. Против Лептин
  24. а б Берве Гельмут, 1997, с. 95.
  25. Берве Гельмут, 1997, с. 260.
  26. Мякин Т. Г.. История Древней Греции и Древнего Рима. Учебное пособие и хрестоматия к семинарам. — Новосибирск: НГУ, 2005—130 с.
  27. Аристофан. Ахарняне — 1093.
  28. Герцман Е. В. Музыка Древней Греции и Рима. — Санкт-Петербург : Алетейя, 1995. — 328 с. — (Античная библиотека) — ISBN 5-85233003-13.
  29. Афиней. Пир мудрецов — XV
  30. Любкер Ф. Гармодий // Реальный словарь классических древностей. — В 3 томах. — М. : Олма-Пресс, 2001. — ISBN 5-224-01511-1.
  31. Веселовский А. Н. Историческая поэтика. — М. : Высшая школа, 1989. — 408 с. — (Классика литературной науки) — 12.000 прим. — ISBN 5-06-000256-X.
  32. Harmodius // Encyclopædia Britannica. — 1911.
  33. Берве Гельмут, 1997, с. 233, 515.
  34. Берве Гельмут, 1997, с. 442.
  35. Берве Гельмут, 1997, с. 95, 595.
  36. Умнов М. И. Аристогитон // Современный словарь-справочник: Античный мир. — Москва : Олимп, АСТ, 2000. — 480 с. — ISBN 5-17-000392-7.
  37. Benjamin Dean Meritt. Greek inscriptions // Hesperia : журнал. — 1952. — Т. 21, вип. 4 (3 листопада). — С. 355—358. — ISSN 0018-098X.
  38. Скульптурная группа «Тираноубийцы» (Гармодий и Аристогитон). Аннотация к скульптуре на временной выставке в Национальном археологическом музее Афин.
  39. Суриков И. Е., Ленская В. С., Соломатина Е. И., Таруашвили Л. И.. История и культура Древней Греции. Энциклопедический словарь. — М.:Языки славянских культур, 2009. — 792 с. — ISBN 978-5-9551-0355-6
  40. а б Колобова К. М.. Глава VI. Афинская агора V—IV вв. // Древний город Афины и его памятники. — Ленинград : Изд-во Ленингр. ун-та, 1961. — 373 с. — 2200 прим.
  41. Чистякова Н. А.. {{{Заголовок}}}. — 17000 прим.
  42. Гармодий и Аристогитон. Музей изобразительных искусств имени А. С. Пушкина
  43. Lecky, W.E.H., ed.. History of European Morals. II. — 1898 — pp. 274-95.
  44. а б Басовская, Н. И., Венедиктов А. А. Ксеркс-I. Не победивший победитель. — Москва : Эхо Москвы, 2010. — Число 24. — 04.
  45. Плиний. Естественная история — 34.70
  46. С. Фишер-Фабиан. Александр Великий = Alexander der Große: Der Traum vom Frieden der Völker / пер. с нем. Н. Фатовой, А. Вайса, А. Уткина, Л. Борисенковой; общ. ред. М. Ливановой. — Смоленск : Русич, 1997. — 452 с. — ISBN 5-88590-659-9.
  47. Павсаний. Описание Эллады — I. 8, 5
  48. Арриан. Походы Александра
  49. Валерий Максим. Factorum et dictorum memorabilium libri IX — 2.10.ext.1
  50. Антология кинизма. Памятники философской мысли. Фрагменты сочинений кинитических мыслителей / изд. подг. И. М. Нахов, отв. ред. А. А. Тахо-Годи. — М. : Наука, 1984. — С. 151. — (Памятники философской мысли) — 47 500 прим.
  51. Герман Хафнер. Выдающиеся портреты античности. 337 портретов в слове и образе / Пер. с нем. Г. Б. Федорова. — М. : Прогресс, 1984. — 312 с. — 100.000 прим.
  52. Чегодаев А. Д. Всеобщая история искусств. — Москва : Государственное издательство «Искусство», 1956. — Т. 1.
  53. Акимова Л. И. Искусство Древней Греции: Классика. — СПб. : Азбука-классика, 2007. — С. 77—79. — 5000 прим. — ISBN 978-5-352-02068-5.
  54. Stewart, Andrew. Art, Desire, and the Body in Ancient Greece. — Cambridge: Cambridge University Press. — 1997 — p. 73. — ISBN 9780521456807.
  55. Sam Heijnen. Athens and the Anchoring of Roman Rule in the First Century BCE (67–17) // Journal of Ancient History. — Berlin : Walter de Gruyter, 2018. — Т. 6, вип. 1, Число 19 (june). — ISSN 2324-8106.
  56. Susan Woodford. An Introduction to Greek Art: Sculpture and Vase Painting in the Archaic and Classical Periods. — 2nd Edition, Kindle Edition. — Bloomsbury Academic, 2015. — С. 146—153. — ISBN 1472523644, ISBN-13 978-1472523648.
  57. Аристотель. Риторика — II 24,
  58. Платон. Пир — 182
  59. Кон И. С. Лунный свет на заре. Лики и маски однополой любви. — 2-е изд., перераб. и доп. — М. : Олимп, ACT, 2003. — 576 p. — ISBN 5-17-015194-2, ISBN 5-8195-0836-X.
  60. Фролов Э. Д. Бык Фалариса: миф и реальность в предании об акрагантском тиране VI в. до н. э. // Античное государство. Политические отношения и государственные формы в античном мире. — СПб. : Изд-во СПбГУ, 2002. — 211 с. — ISBN 5-288-013125-8.
  61. И. И. Яковенко. Проблема гражданского долга — журнал Нева 2011, 12
  62. а б М. П. Одесский, Д. М. Фельдман. Поэтика террора и новая административная реальность: очерки истории формирования — М.: РГГУ, 1997, — с. 8-63.
  63. а б в Артамонов Д. С.. Террористы и тираноборцы в России эпохи декабристов — журнал Звезда, 2008, № 10
  64. Монархомахи // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  65. Димитрис Фотиадис. История = Ιστορία του 21. — Melissa, 1971. — Т. Д. — 256 с.
  66. Д’Онт Жак. Гегель. Биография = Hegel: Biographie / пер. с фр., послесл. А. Г. Погоняйло. — СПб. : Владимир Даль, 2012. — 512 с. — ISBN 978-5-93615-125-5.
  67. Белый А. А.. Бывают странные сближения. // Пушкин в шуме времени. — СПб. : Алетейя, 2013. — 720 с. — 1000 прим. — ISBN 978-5-91419-584-4.
  68. Д. П. Якубович. Античность в творчестве Пушкина. Временник Пушкинской комиссии. М.; Л., 1941. Вып. 6. С. 92-159
  69. Сомов В. П.. Имена-символы в русской поэзии трех веков // Наука в России. — М. : РАН, 2000. — № №3 (3 листопада). — С. 55—61. — ISSN 0869-7078.
  70. Мезенцев П. А.. Глава пятая. Революционный романтизм // История русской литературы XIX века. — М. : Высшая школа, 1963. — 354 с.
  71. Ротиков К. К. (Пирютко Ю. М.). Другой Петербург. — СПб. : Лига Плюс, 1998. — С. 123. — 10000 прим. — ISBN 5-88663-009-0.
  72. Квасов О. Н.. Генезис форм террористического насилия. — История государства и права. — М. : Юрист, 2015. — № № 18. — ISSN 1812-3805.
  73. Костина О. В.. Скульптура и время. Рабочий и колхозница. Скульптура В. И. Мухиной для павильона СССР на Международной выставке 1937 года в Париже. — Москва : Советский художник, 1987. — 156 с. — 1000 прим.
  74. Эйгель И. Ю.. Борис Иофан. — Москва : Стройиздат, 1978. — 192 с. — (Народные архитекторы СССР) — 10.000 прим.
  75. Культурный шок: Рабочий и колхозница — шедевр или символ?. — Эхо Москвы, 2009. — Число 12. — 12.

Література

джерела

Дослідження