Ксеркс I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ксеркс I
Народився519 до н. е.
Іран
Помер465 до н. е.[1]
Персія, Імперія Ахеменідів, Medo-persiad, Стародавній Близький Схід
ПохованняІран
Країна Імперія Ахеменідів
Діяльністьдержавний діяч
Титулфараон
ПосадаКороль королів і фараон
Конфесіязороастризм
РідАхеменіди
БатькоДарій I Великий
МатиАтосса
Брати, сестриArtazostred, Gobryasd, Arsamesd, Artobazanesd, Ariamenesd, Ariabignesd, Abrocomesd, Masistesd, Achaemenesd і Арсам Перський
У шлюбі зАместрисаd
ДітиDariosd, Histaspesd, Артаксеркс I, Родогунаd, Амітісd і Артарійd

Ксеркс (староперс. Xšayāršā, перс. خشایارشا‎, дав.-гр. Ξέρξης, івр. חשיארש הראשון‎) — іранський шах і давньоєгипетський фараон, син Дарія І, правив з 485 до н. е. до своєї смерті 465 до н. е.).

Життєпис

[ред. | ред. код]

На початку свого правління мусив придушити повстання у Єгипті й Вавилоні, де зруйнував храми і статую бога Мардука. Після того, у 480 до н. е. зібрав у Малій Азії велике військо чисельністю, за різними джерелами, від 150 до 360 тисяч вояків. Збудованим мостом через Дарданелли, за підтримки флоту з 800 кораблів, вирушив у напрямку Греції. Біля Фермопілів його зустріло 6-тисячне військо під командою спартанського царя Леоніда. Лише через зраду Ксерксу вдалось подолати мужніх оборонців Еллади, але пізніше перський флот був на його очах знищений греками у морській битві при Саламіні. Втративши перспективи перемоги, Ксеркс мусив повертати до Малої Азії. Після повернення до Парси, продовжив адміністративну діяльність у стилі свого батька, але був вбитий заколотниками з числа власної охорони.

Пам'ять

[ред. | ред. код]

На його честь названо астероїд 7211 Ксеркс.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]