Кадм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Боротьба Кадма із драконом, кратер роботи Піфона

Кадм (грец. Κάδμος) — герой беотійських міфів, син фінікійського царя Агенора (варіант: Фойника) і Телефасси, легендарний засновник Фів, брат Кіліка, Фойника, Європи. Шанувався як людина, яка принесла фінікійську абетку у Грецію[1]

Коли Європу викрав Зевс, Агенор послав синів на розшуки сестри і заборонив без неї повертатися додому. Фойник і Кілік, поблукавши світом, оселились у Фінікії й Кілікії. Кадм після довгого мандрування прибув до Дельфів і запитав оракула, що йому діяти. Оракул відповів, що він не знайде Європи, й наказав іти за коровою, яку зустріне біля храму: де корова ляже, там слід заснувати місто, а корову принести в жертву. Виконуючи наказ, Кадм прийшов на місце майбутнього міста Фів. Там струменіло джерело, яке охороняв дракон. Кадм за допомогою Афіни вбив дракона й посіяв його зуби; із зубів виросло озброєне військо — спарти («посіяні»). Спарти почали між собою битись і всі, крім п'ятьох, загинули. П'ятеро воїнів[2] стали засновниками п'ятьох вельможних фіванських родів.

Ставши царем Фів, Кадм одружився із Гармонією. На їхньому весіллі були присутні всі боги. Вони подарували Гармонії покривало й намисто, що пізніше стало причиною нещасть для тих людей, які його мали. Гармонія народила від Кадма Полідора, Автоною, Іно, Семелу й Агаву. Міф про дочок Кадма пов'язаний з циклом міфів про Діоніса. Більшість міфологів та істориків вважає Кадма антропоморфічним східним божеством; його ім'я виводять від семітського «Кадем» — Схід. У ньому вбачають Мелькарта, який у пошуках Астарти мандрує світом і нарешті з'єднується з нею священним шлюбом. На старість Кадм переселився з дружиною до Іллірії. Там вони обернулися на драконів (варіант: зміїв) і перейшли до Елісію. Зображення Кадма, що б'ється з драконом, зустрічається на античних вазах.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]