Гетманцев Данило Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гетманцев Данило Олександрович
Народився 26 квітня 1978(1978-04-26) (42 роки)
Київ, Українська РСР, СРСР
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність науковець, політик, юрист
Alma mater Юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузь юриспруденція
Заклад Київський національний університет імені Тараса Шевченка і Верховна Рада України IX скликання
Посада Народний депутат України
Звання професор кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка
Ступінь доктор юридичних наук[d]
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Слуга народу 29 серпня 2019

Гетманцев Данило Олександрович (народився 26 квітня 1978 року) — український юрист, політик і науковець, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, доктор юридичних наук, професор, адвокат, власник юридичної компанії Jurimex, експерт Taxlink, президент Асоціації податкових радників[1], член Європейської асоціації податкових професорів (European Association of Tax Law Professors — EATLP)[2] , входить до складу Академічного комітету EATLP.

Народний депутат України від партії «Слуга народу» на парламентських виборах 2019 року, № 20 у списку.[3]

Голова комітету податкової, митної та фінансової політики у Верховній Раді України IX скликання[4]. Колишній помічник народного депутата від Партії регіонів Володимира Сівковича[5].

Життєпис[ред. | ред. код]

В 1995 закінчив Український гуманітарний ліцей Київського університету ім. Шевченка. У 2000 році з відзнакою закінчив навчання на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка.

В 1997, будучи ще студентом почав працювати в компанії «М.С.Л.» — операторі державних лотерей. Після закінчення ВИШу працював там штатним юристом. Після приватизації став власником пакету акцій компанії.

У 2000—2006 працював у КНУ асистентом. У 2004 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» за темою «Банківська таємниця: особливості її нормативно-правового регулювання в Україні та законодавстві зарубіжних країн». У тому ж році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

З 2007 по 2013 працював на посаді доцента кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка.

2012 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07: «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» за темою «Фінансово-правове зобов'язання, проблеми генези, детермінації та сутності». У своєму дисертаційному дослідженні висунув концепцію фінансово-правового зобов'язання як основоположної, наскрізної категорії фінансового права. Він обґрунтував взаємність прав і обов'язків сторін фінансових (в тому числі податкових) відносин у межах відносин фінансово-правового зобов'язання. Працює над вдосконаленням нормативно-правового регулювання відносин фінансової відповідальності, непрямого оподаткування, а також оподаткування майна.

З 2013 року станом на травень 2020 працює на посаді професора кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ.

Має значний внесок у теорії оподаткування. Приділяє в роботах значну увагу розбудові адміністрування податків, впровадженню електронного адміністрування та захисту платників податків. Є прихильником індивідуальних підходів до оподаткування економічної діяльності, виходячи з необхідності підтримки вітчизняних галузей промислового виробництва зі зростаючою віддачею.

2016 року став членом Європейської асоціації податкових професорів. Офіційна церемонія прийняття до складу Асоціації відбулася 2 червня 2016 року у Мюнхені в Інституті податкового права і публічних фінансів Макса Планка. Став першим членом Асоціації від України серед 350 професорів з усього світу.

З 2018 року входить до складу Академічного комітету EATLP.

Політична діяльність[ред. | ред. код]

На парламентських виборах в Україні 2019 року, увійшов до списку партії «Слуга народу» під № 20[6][7]. Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Державою Ізраїль[8]. Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни

Виступає за відновлення водопостачання до тимчасово окупованого Криму із материкової України[9][10].

Вважає закон «Про функціонування української мови як державної» дискримінуючим. У грудні 2020 року разом з іншими 27 депутатами фракції «Слуга народу» подав законопроєкт, який пропонує скасувати штрафи за відмову надавати послуги українською мовою.[11]

Політичні погляди[ред. | ред. код]

Відомий економіст, викладач макроекономіки Бізнес-школи МІМ-КИЇВ Михайло Кухар вважає Гетьманцева латентним соціалістом.[12]

Науково-практичні посібники[ред. | ред. код]

Веде активну науково-дослідницьку роботу, починаючи з 2001 року ним було опубліковано понад 230 наукових та науково-методичних праць.

 • 2007 — Банківське право України. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Д. О. Гетманцев, Н. Г. Шуклина: К.: Центр учбової літератури, 344 с.[13]
 • 2013 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Н. В. Бойко; Юрид. компанія «Jurimex». — К.: Юрінком Інтер, 329 с.[14]
 • 2014 — Пряме реальне оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев [та ін.]; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 331 с.[15]
 • 2015 — Юридична відповідальність за податкові правопорушення: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, Р. В. Макарчук, Я. С. Толкачов; Нац. шк. суддів України, Юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 748 с. 
 • 2015 — Теорія, принципи та історія податку. Правовий аспект: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, І. С. Бєліцький; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 494 с.
 • 2016 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб., доповн. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Ю. А. Федчишин, Ю. М. Лавреха. — К: Юрінком Інтер, 592 c.
 • 2017 — Кваліфікаційний (адвокатський) іспит: навч. посіб. у 17 кн. Кн. 14: Бюджетне, податкове та митне законодавство / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, М. В. Нечай  – К: «Юрінком Iнтер», 144 c.[16]
 • 2017 — «Адміністрування податкових платежів. Проблеми теорії та практики»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, Ю. А. Коваль, М. В. Нечай — К: «Юрінком Iнтер», 778 с.[17]
 • 2017 — «Оподаткування доходів фізичних осіб. Правове регулювання»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. В. Гедзюк, І. С. Бєліцький, К. С. Чарторийський, А. К. Головацька, К: Юрінком Інтер, 624 с.
 • 2018 — «Прямі реальні податки. Правова сутність та адміністрування»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. О. Семчик, О. А. Шишканов, К: Юрінком Інтер, 372 с.
 • 2019 — «Нариси філософії податку»/ Д. О. Гетманцев — Х.: Фоліо, 526 с.

Монографії[ред. | ред. код]

 • 2005 — Правовий режим банківської таємниці за законодавством України  / Д. О. Гетманцев; К.: Дизайн–центр «Сова», 234 с.
 • 2008 — Азартна гра в Україні та за кордоном. Нарис сучасної теорії правового регулювання ігор на гроші / Д. О. Гетманцев; К.: ТОВ «СЕЕМ Принт», 209 с.
 • 2011 — Фінансово-правове зобов'язання як окрема категорія фінансового права / Д. О. Гетманцев; К.: Юрінком Інтер, 368 с.

Підготовка законопроектів[ред. | ред. код]

 • участь у підготовці проекту закону «Про державні лотереї в Україні»;
 • участь у підготовці закону № 466 (№ 1210) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві», який активісти руху Save ФОП назвали податковим терором.[18][19];
 • участь у підготовці проекту закону № 2425, який обмежує економічні свободи малого бізнесу;
 • надання рекомендацій щодо внесення змін до Земельного кодексу України;
 • участь у підготовці Закону України «Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг»;
 • активна участь у підготовці висновків щодо тлумачення норм податкового законодавства, за зверненням Конституційного Суду України та Верховного Суду України.

Членство в організаціях[ред. | ред. код]

 • Опікунська рада Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України[20];
 • Адвокатське об′єднання «Юрімекс»;
 • Рада адвокатів Київської області[21];
 • Европейска асоціація податкових професорів[22];
 • Асоціація податкових радників;
 • Науково-методична рада Національної школи суддів України[23] та редакційна колегія журналу «Слово Національної школи суддів України»;
 • Науково-консультативна рада при Верховному Суді[24].

Професійні визнання[ред. | ред. код]

2010 — за результатами Всеукраїнського професійного дослідження якості надання юридичних послуг українськими юристами «Вибір клієнта» ТОП 100 найкращих юристів України увійшов до числа 100 найкращих юристів України і визнаний одним з провідних юристів країни в сфері банківського та фінансового права, цінних паперів та фондового ринку.

2012 — визнаний найкращим юристом України з оподаткування на VI Щорічній церемонії нагородження найкращих юристів України — «Юридична премія»2012[25]

2012 — нагороджений грамотою Верховного Суду України за сумлінну, безперервну роботу в сфері права, вагомий особистий внесок у розвиток системи судочинства, реформування правосуддя в Україні.

2013 — визнаний найкращим викладачем юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Отримав подяку від Національної школи суддів України за активну і наполегливу роботу в сфері суддівської освіти.

2014—2015 — визнаний кращим юристом України з податкового права на думку Client Choice Awards 2014 і Choice Awards 2015[26]

2016 — вдруге був визнаний найкращим юристом у сфері оподаткування на X Щорічній церемонії нагородження найкращих юристів України — «Юридична премія» 2016[27]

2018 — міжнародне рейтингове дослідження The Legal 500: EMEA[28] відзначило здобутки у сфері оподаткування (The Legal 500: EMEA рекомендує щорічно починаючи з 2013 року).

2018 — за результатами Всеукраїнського професійного дослідження «Вибір клієнта. ТОП 100 найкращих юристів України 2016/2017/2018» увійшов до числа 100 найкращих юристів України. Дослідженням відзначені його досягнення у сфері банківського, фінансового та податкового права.

Критика[ред. | ред. код]

Михайло Саакашвілі[29] та провідні економісти країни, такі як Михайло Кухар, старший економіст Ukraine Economic Outlook[30], Катерина Глазкова, виконавчий директор Спілки українських підприємців, Дмитро Овчаренко, віцепрезидент з фінансово-правових питань Асоціації «IT Ukraine», Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України, та інші піддали нищівній критиці закон № 466 (1210) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві» і попередили, що це призведе до знищення малого підприємництва і побудови соціалізму в Україні.[31] Автором закону є Данило Гетманцев.

Через ініціативи Данила Гетьманцева зародився рух Save ФОП, де підприємці виступають проти тотальної фіскалізації малого бізнесу.

Знання мов[ред. | ред. код]

 • українська;
 • російська;
 • англійська

Сім'я[ред. | ред. код]

 • Дружина — Швачка (Гетманцева) Ольга Сергіївна.
 • Син — Гетманцев Іван Данилович.
 • Син — Гетманцев Михайло Данилович.
 • Мати — Гетманцева Олена Дмитрівна, власниця ТОВ «ТУРИСТИЧНА ПРОФЕСІЙНА ГРУПА», ТОВ «НЬЮ ПРОПЕРТІ» та інших компаній, прихильниця оптимізації сплати податків.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Президент та Віце-президент | Асоціація податкових радників. advisortax.org. Процитовано 2016-03-14. 
 2. Welcome to the Homepage. www.eatlp.org. Процитовано 2016-06-03. 
 3. На з'їзді «Слуги народу» представили сотню членів партії Радіо Свобода
 4. Хто зі «слуг народу» обійме керівні посади у фракції та комітетах парламенту: список
 5. Голова комітету з питань фінансів Гетманцев був помічником Сівковича, – розслідування. 24 Канал. Процитовано 2019-09-30. 
 6. Партія Зеленського "Слуга народу" оголосила список кандидатів. ТСН. 2019-06-09. 
 7. У списку "Слуги народу" є помічники ексрегіоналів і порошенківців – Чесно. Українська правда. 2019-07-04. 
 8. Марія Мамаєва (1 листопада 2019). У Раді створили групи міжпарламентських зв’язків з шістьма країнами. УНН. Процитовано 19 листопада 2019. 
 9. "Це не той метод, який треба використовувати". Радник президента Гетманцев виступив за повернення до окупованого Криму водопостачання з материкової України. Еспресо TV. 2019-07-06. 
 10. Гетманцев: Отключая водоснабжение в Крыму, мы вредим нашим гражданам. ATR (телеканал). 2019-07-06. 
 11. Цензор.НЕТ. "Слуги народу" на чолі з Бужанським хочуть скасувати штрафи за російську мову у сфері обслуговування. Цензор.НЕТ (uk). Процитовано 2020-12-21. 
 12. Facebook. www.facebook.com. Процитовано 2020-12-21. 
 13. БАНКІВСЬКЕ ПРАВО УКРАЇНИ. 
 14. http://shop.yurincom.com/book/Nepryame-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya-/. 
 15. http://shop.yurincom.com/book/Pryame-realne-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya--Nayavna-u-PDF-format--/. 
 16. https://inyure.ua/ua/. 
 17. Купити Адміністрування податкових платежів: проблеми теорії та практики-Інтернет-магазин юридичної літератури "Юрліт". jurlit.com (ru). Архів оригіналу за 2017-09-22. Процитовано 2017-06-08. 
 18. Президент підписав суперечливий закон, який підприємці назвали "податковим терором.
 19. Податковий кодекс України | від 02.12.2010 № 2755-VI (Сторінка 1 з 50). zakon5.rada.gov.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 20. Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ». ohmatdyt.com.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 21. Рада адвокатів Київської області | та кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури та Центр стажування та підвищення кваліфікації адвокатів. www.radako.com.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 22. Welcome to the Homepage. www.eatlp.org. Процитовано 2016-06-03. 
 23. Науково-методична рада НШСУ. nsj.gov.ua (en-US). Процитовано 2017-11-06. 
 24. Склад Науково-консультативної ради при Верховному Суді оприлюднено (прізвища). zib.com.ua. Процитовано 2018-05-17. 
 25. Победители и финалисты «Юридической премии 2012 года». yurpremia.org. Процитовано 2016-08-24. 
 26. http://www.clientchoice.com/search/jurisdiction/ukraine-1781. www.clientchoice.com. Процитовано 2015-06-26. 
 27. ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРЕМИЯ 2016 года. yurpremia.org. Процитовано 2016-08-24. 
 28. The Legal 500: Europe, Middle East & Africa > Ukraine > Tax recommended Law firms, Lawyers. www.legal500.com (en-us). Процитовано 2017-04-24. 
 29. Саакашвілі про новий податковий закон: Його потрібно терміново міняти
 30. Конец реформ Зеленского и маэстро Саакашвили. Кухар Михаил про закон 1210.
 31. Що бізнес думає про законопроєкт 1210/закон 466. Експертне опитування

Посилання[ред. | ред. код]