Гетманцев Данило Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гетманцев Данило Олександрович
Народився 26 квітня 1978(1978-04-26) (43 роки)
Київ, Українська РСР, СРСР
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність науковець, політик, правник
Alma mater Юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузь юриспруденція
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка і Верховна Рада України IX скликання
Посада Народний депутат України
Звання професор кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка
Ступінь доктор юридичних наук[d]
Членство Верховна Рада України IX скликання
Україна Народний депутат України
9-го скликання
Слуга народу 29 серпня 2019

Гетманцев Данило Олександрович (нар. 26 квітня 1978 року) — український юрист, політик і науковець, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, доктор юридичних наук, професор, адвокат, власник юридичної компанії Jurimex.

Життєпис[ред. | ред. код]

В 1995 закінчив Український гуманітарний ліцей Київського університету ім. Шевченка. У 2000 році з відзнакою закінчив навчання на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка.

У 2000—2006 працював у КНУ асистентом. У 2004 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» за темою «Банківська таємниця: особливості її нормативно-правового регулювання в Україні та законодавстві зарубіжних країн». У тому ж році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

З 2007 по 2013 працював на посаді доцента кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка.

2012 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07: «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» за темою «Фінансово-правове зобов'язання, проблеми генези, детермінації та сутності». У своєму дисертаційному дослідженні висунув концепцію фінансово-правового зобов'язання як основоположної, наскрізної категорії фінансового права. Він обґрунтував взаємність прав і обов'язків сторін фінансових (в тому числі податкових) відносин у межах відносин фінансово-правового зобов'язання. Працює над вдосконаленням нормативно-правового регулювання відносин фінансової відповідальності, непрямого оподаткування, а також оподаткування майна.

З 2013 року працював на посаді професора кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ.

Має значний внесок у теорії оподаткування[джерело?]. Приділяє в роботах значну увагу розбудові адміністрування податків, впровадженню електронного адміністрування та захисту платників податків. Є прихильником індивідуальних підходів до оподаткування економічної діяльності, виходячи з необхідності підтримки вітчизняних галузей промислового виробництва зі зростальною віддачею.

2016 року став членом Європейської асоціації податкових професорів. Офіційна церемонія прийняття до складу Асоціації відбулася 2 червня 2016 року у Мюнхені в Інституті податкового права і публічних фінансів Макса Планка. Став першим членом Асоціації від України серед 350 професорів з усього світу.[джерело?]

2018 року увійшов до складу Академічного комітету EATLP[джерело?].

Політична діяльність[ред. | ред. код]

Працював помічником народного депутата від Партії регіонів Володимира Сівковича[1].

На парламентських виборах 2019 року увійшов до списку партії «Слуга народу» під № 20[2][3][4]. Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики[5].

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Державою Ізраїль[6]. Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни

Влітку 2019 року, під час парламентських виборів висловився за відновлення водопостачання до тимчасово окупованого Криму з материкової України[7][8].

Вважає закон «Про функціонування української мови як державної» дискримінаційним[джерело?].

Підготовка законопроєктів[ред. | ред. код]

 • участь у підготовці проєкту закону «Про державні лотереї в Україні»[джерело?];
 • участь у підготовці проєкту закону № 5153 та 5156, які позбавлять права громадян (за винятком народних депутатів та чиновників) тримати готівку поза банками, а для того, щоб здати ці кошти в банк сплатити податок в розмірі 5 %, не залежно чи людина сплатила вже за них податки чи ні[9];
 • участь у підготовці проєкту нормативного акту про підняття ставки ПДВ з 20 до 24 %[10];
 • участь у підготовці закону № 466 (№ 1210) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві», який активісти руху Save ФОП назвали податковим терором.[11][12];
 • участь у підготовці проєкту закону № 2425, який обмежує економічні свободи малого бізнесу;
 • участь у підготовці законопроєкту № 4184, який, зокрема, зобов'яже інтернет-гігантів, які працюють в Україні, додатково сплачувати ПДВ до українського держбюджету;[13]
 • участь у підготовці проєкту закону № 5600, який значно збільшить податки з продажу житла та землі[14];
 • надання рекомендацій щодо внесення змін до Земельного кодексу України;
 • участь у підготовці Закону України «Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг»;
 • активна участь у підготовці висновків щодо тлумачення норм податкового законодавства, за зверненням Конституційного Суду України та Верховного Суду України[джерело?].
 • Подав законопроєкт №4528, яким пропонувалося скасувати штрафи за відмову надавати послуги українською мовою[15].

Науково-практичні посібники[ред. | ред. код]

Веде активну науково-дослідну роботу, починаючи з 2001 року ним було опубліковано понад 230 наукових та науково-методичних праць.

 • 2007 — Банківське право України. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Д. О. Гетманцев, Н. Г. Шуклина: К.: Центр учбової літератури, 344 с.[16]
 • 2013 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Н. В. Бойко; Юрид. компанія «Jurimex». — К.: Юрінком Інтер, 329 с.[17]
 • 2014 — Пряме реальне оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев [та ін.]; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 331 с.[18]
 • 2015 — Юридична відповідальність за податкові правопорушення: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, Р. В. Макарчук, Я. С. Толкачов; Нац. шк. суддів України, Юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 748 с. 
 • 2015 — Теорія, принципи та історія податку. Правовий аспект: наук.-практ. посіб. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, І. С. Бєліцький; Нац. шк. суддів України, юрид. компанія «Jurimex». — К. : Юрінком Інтер, 494 с.
 • 2016 — Непряме оподаткування. Правова сутність та адміністрування: наук.-практ. посіб., доповн. / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, Ю. А. Федчишин, Ю. М. Лавреха. — К: Юрінком Інтер, 592 c.
 • 2017 — Кваліфікаційний (адвокатський) іспит: навч. посіб. у 17 кн. Кн. 14: Бюджетне, податкове та митне законодавство / Д. О. Гетманцев, В. Л. Форсюк, М. В. Нечай  – К: «Юрінком Iнтер», 144 c.[19]
 • 2017 — «Адміністрування податкових платежів. Проблеми теорії та практики»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, Ю. А. Коваль, М. В. Нечай — К: «Юрінком Iнтер», 778 с.[20]
 • 2017 — «Оподаткування доходів фізичних осіб. Правове регулювання»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. В. Гедзюк, І. С. Бєліцький, К. С. Чарторийський, А. К. Головацька, К: Юрінком Інтер, 624 с.
 • 2018 — «Прямі реальні податки. Правова сутність та адміністрування»: наук.-практ. посіб., / Д. О. Гетманцев, О. О. Семчик, О. А. Шишканов, К: Юрінком Інтер, 372 с.
 • 2019 — «Нариси філософії податку»/ Д. О. Гетманцев — Х.: Фоліо, 526 с.

Монографії[ред. | ред. код]

 • 2005 — Правовий режим банківської таємниці за законодавством України  / Д. О. Гетманцев; К.: Дизайн–центр «Сова», 234 с.
 • 2008 — Азартна гра в Україні та за кордоном. Нарис сучасної теорії правового регулювання ігор на гроші / Д. О. Гетманцев; К.: ТОВ «СЕЕМ Принт», 209 с.
 • 2011 — Фінансово-правове зобов'язання як окрема категорія фінансового права / Д. О. Гетманцев; К.: Юрінком Інтер, 368 с.

Членство в організаціях[ред. | ред. код]

 • Опікунська рада Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України[21];
 • Адвокатське об′єднання «Юрімекс»;
 • Рада адвокатів Київської області[22];
 • Європейська асоціація податкових професорів[джерело?];
 • Асоціація податкових радників[23];
 • Науково-методична рада Національної школи суддів України[24] та редакційна колегія журналу «Слово Національної школи суддів України»;
 • Науково-консультативна рада при Верховному Суді[25].

Професійні визнання[ред. | ред. код]

2010 — за результатами Всеукраїнського професійного дослідження якості надання юридичних послуг українськими юристами «Вибір клієнта» ТОП 100 найкращих юристів України увійшов до числа 100 найкращих юристів України і визнаний одним з провідних юристів країни у сфері банківського та фінансового права, цінних паперів та фондового ринку.

2012 — визнаний найкращим юристом України з оподаткування на VI Щорічній церемонії нагородження найкращих юристів України — «Юридична премія»2012[26]

2012 — нагороджений грамотою Верховного Суду України за сумлінну, безперервну роботу у сфері права, вагомий особистий внесок у розвиток системи судочинства, реформування правосуддя в Україні.

2013 — визнаний найкращим викладачем юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Отримав подяку від Національної школи суддів України за активну і наполегливу роботу в сфері суддівської освіти.

2014—2015 — визнаний кращим юристом України з податкового права на думку Client Choice Awards 2014 і Choice Awards 2015[27]

2016 — вдруге був визнаний найкращим юристом у сфері оподаткування на X Щорічній церемонії нагородження найкращих юристів України — «Юридична премія» 2016[28]

2018 — міжнародне рейтингове дослідження The Legal 500: EMEA[29] відзначило здобутки у сфері оподаткування (The Legal 500: EMEA рекомендує щорічно починаючи з 2013 року).

2018 — за результатами Всеукраїнського професійного дослідження «Вибір клієнта. ТОП 100 найкращих юристів України 2016/2017/2018» увійшов до числа 100 найкращих юристів України. Дослідженням відзначені його досягнення у сфері банківського, фінансового та податкового права.

Сім'я[ред. | ред. код]

 • Дружина — Швачка (Гетманцева) Ольга Сергіївна.
 • Син — Гетманцев Іван Данилович.
 • Син — Гетманцев Михайло Данилович.
 • Мати — Гетманцева Олена Дмитрівна, власниця ТОВ «ТУРИСТИЧНА ПРОФЕСІЙНА ГРУПА», ТОВ «НЬЮ ПРОПЕРТІ» та інших компаній,

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Голова комітету з питань фінансів Гетманцев був помічником Сівковича, – розслідування. 24 Канал. Процитовано 2019-09-30. 
 2. Партія Зеленського "Слуга народу" оголосила список кандидатів. ТСН. 2019-06-09. 
 3. У списку "Слуги народу" є помічники ексрегіоналів і порошенківців – Чесно. Українська правда. 2019-07-04. 
 4. На з'їзді «Слуги народу» представили сотню членів партії Радіо Свобода
 5. Хто зі «слуг народу» обійме керівні посади у фракції та комітетах парламенту: список
 6. Марія Мамаєва (1 листопада 2019). У Раді створили групи міжпарламентських зв’язків з шістьма країнами. УНН. Процитовано 19 листопада 2019. 
 7. "Це не той метод, який треба використовувати". Радник президента Гетманцев виступив за повернення до окупованого Криму водопостачання з материкової України. Еспресо TV. 2019-07-06. 
 8. Гетманцев: Отключая водоснабжение в Крыму, мы вредим нашим гражданам. ATR (телеканал). 2019-07-06. 
 9. «Нульове декларування» від Зеленського: законопроект прийнято у І читанні
 10. Михаил Кухар заявил об инициативе Гетманцева повысить НДС с 20 до 24 процентов — гремит скандал
 11. Президент підписав суперечливий закон, який підприємці назвали "податковим терором.
 12. Податковий кодекс України | від 02.12.2010 № 2755-VI (Сторінка 1 з 50). zakon5.rada.gov.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 13. Рада ухвалила законопроєкт про "податок на Google"//Економічна правда, 3 червня 2021
 14. ПДВ з продажу житла та мінімальний податок на пай - законопроект № 5600 перепишуть
 15. Цензор.НЕТ. "Слуги народу" на чолі з Бужанським хочуть скасувати штрафи за російську мову у сфері обслуговування. Цензор.НЕТ (uk). Процитовано 2020-12-21. 
 16. БАНКІВСЬКЕ ПРАВО УКРАЇНИ. 
 17. http://shop.yurincom.com/book/Nepryame-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya-/. 
 18. http://shop.yurincom.com/book/Pryame-realne-opodatkuvannya--Pravova-sutn-st-ta-adm-n-struvannya--Nayavna-u-PDF-format--/. 
 19. https://inyure.ua/ua/. 
 20. Купити Адміністрування податкових платежів: проблеми теорії та практики-Інтернет-магазин юридичної літератури "Юрліт". jurlit.com (ru). Архів оригіналу за 2017-09-22. Процитовано 2017-06-08. 
 21. Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ». ohmatdyt.com.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 22. Рада адвокатів Київської області | та кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури та Центр стажування та підвищення кваліфікації адвокатів. www.radako.com.ua. Процитовано 2016-02-24. 
 23. Президент та Віце-президент. Асоціація податкових радників. Процитовано 2016-03-14. 
 24. Науково-методична рада НШСУ. nsj.gov.ua (en-US). Процитовано 2017-11-06. 
 25. Склад Науково-консультативної ради при Верховному Суді оприлюднено (прізвища). zib.com.ua. Процитовано 2018-05-17. 
 26. Победители и финалисты «Юридической премии 2012 года». yurpremia.org. Процитовано 2016-08-24. 
 27. http://www.clientchoice.com/search/jurisdiction/ukraine-1781. www.clientchoice.com. Процитовано 2015-06-26. 
 28. ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРЕМИЯ 2016 года. yurpremia.org. Процитовано 2016-08-24. 
 29. The Legal 500: Europe, Middle East & Africa > Ukraine > Tax recommended Law firms, Lawyers. www.legal500.com (en-us). Процитовано 2017-04-24. 

Посилання[ред. | ред. код]