Ернст Кальтенбруннер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ернст Кальтенбруннер
Ernst Kaltenbrunner
Ернст Кальтенбруннер
3-й керівник Головного управління імперської безпеки
 
Народження: 4 жовтня 1903(1903-10-04)
Рід (Інкрайс), Австро-Угорщина
Смерть: 16 жовтня 1946(1946-10-16) (43 роки)
Нюрнберг, Німеччина
Батько: Гуго Кальтенбруннер
Мати: Тереза Кальтенбруннер
 
Військова служба
Звання: SS-Obergruppenführer Collar Rank.svg Обергруппенфюрер СС,
General der Polizei shoulderboard.gif генерал поліції (21 червня 1943),
Shoulder-wss-ill-obergr.jpg генерал військ СС (1 грудня 1944)

Ернст Кальтенбруннер (нім. Ernst Kaltenbrunner, 4 жовтня 1903, Рід (Інкрайс), Австро-Угорщина — 16 жовтня 1946, Нюрнберг, Німеччина) — керівник Головного управління імперської безпеки та статс-секретар імперського міністерства внутрішніх справ Німеччини (19431945), обергрупенфюрер СС і генерал поліції (1943), генерал військ СС (1944).

Біографія[ред.ред. код]

Сім'я. Молоді роки.[ред.ред. код]

Кальтенбруннер народився в містечку Рід-на-Інні ,Верхня Австрія, в сім'ї адвоката. Великий вплив на молодого Ернста мала родина — Гуго та Тереза Кальтенбруннери були переконаними «Великонімецькими» націоналістами і, до того ж, атеїстами. У 1918 році родина переїхала в Лінц, де Ернст вступив до гімназії. За іронією долі, одним з його товаришів по навчанню був тоді нікому невідомий Адольф Ейхман, майбутній начальник відділу «єврейського» питання в IV Управлінні РСХА. Після закінчення гімназії, в 1921 році, Ернст Кальтенбруннер поступив на хімічний факультет Вищої технічної школи в Граці, і в цей же час він стає членом воєнізованого студентського націоналістичного союзу «Армінія».

У 1923 році Ернст Кальтенбруннер покинув хімію і почав вивчати право в університеті Грацу, до того часу він вже став одним з керівників «Армінії» і брав активну участь у антимарксистських і антицерковних демонстраціях. На життя молодий Кальтенбруннер заробляв перевезенням вугілля на шахті. У 1926 році успішно захистив дисертацію і додав до свого прізвища досить почесний титул «доктор права». Після цього працював в адвокатській конторі в Лінці, а потім і в Зальцбурзі, де в 1928 році він був прийнятий стажистом в міську колегію адвокатів.

СС та НСДАП[ред.ред. код]

У 1929 році молодий Ернст Кальтенбруннер вступає в «Народне ополчення» Австрії, рух чимось поріднився з загонами СА в Німеччині, 18 жовтня 1930 вступає в австрійське відділення НСДАП, а менш ніж через рік — 31 серпня 1931 вступає в напівлегальні австрійські СС у званні обершарфюрер СС. У червні 1932 року Кальтенбруннер стає командиром штурму СС в Лінці. У вересні 1932 отримує звання штурмбанфюрера СС. Весь цей час активно займається адвокатською практикою, в основному захищаючи в судах заарештованих австрійською владою нацистів. З 15 червня 1932 року по 12 березня 1938 рахувався юридичним консультантом при VIII окрузі СС. Не полишаючи членства в нацистської партії, Кальтенбруннер брав активну участь у діяльності Незалежної руху «Вільна Австрія».

Шлюб[ред.ред. код]

14 січня 1934 в Лінці Ернст Кальтенбруннер обвінчався з місцевою уродженкою Елізабет Едер. Наречена була на 5 років молодша за Ернста, але повністю поділяла його політичні погляди, і також була членом НСДАП. У цьому шлюбі народилося троє дітей, проте надалі шлюб фактично розпався, — позначалися постійне пияцтво й важкий характер Кальтенбруннера. Як і багато керівників СС, він не розлучився — це було не прийнято, що втім не завадило йому завести коханку, від якої він мав ще двох дітей.

Пивний путч[ред.ред. код]

У 1934 році, після невдалого нацистського путчу , Кальтенбруннер був поміщений у концтабір разом з іншими націонал-соціалістами. Добиваючись справедливості, він організував у таборі голодування, яке сам припинив лише на 11 день. У квітні 1934 року Ернста, що вже отримав всеавстрійську популярність, звільнили. 15 червня 1934 Кальтенбруннер очолив 37 штандарт СС, а вже через 10 днів повів своїх підлеглих на штурм федеральної канцелярії. Хоча канцлер Дольфус і був убитий, поліції вдалося придушити путч, і Кальтенбруннер знову потрапив у в'язницю, але був незабаром звільнений.

У 1935 році Ернст Кальтенбруннер був призначений командиром VIII округу (абшніта) СС в Лінці. Але в травні 1935 року був знову заарештований за звинуваченням у державній зраді і був засуджений до 6 місяців ув'язнення. Після звільнення став активно займатися будівництвом австрійських СС, і 20 січня 1937 Кальтенбруннер став командиром оберабшніта СС «Дунай», і залишався на цій посаді аж до свого призначення в РСХА. Дещо раніше, — 20 квітня 1936 року — він був проведений в штандартенфюрер СС, а 20 квітня 1937 року — в Оберфюрер СС.

Кінець 30-х — початок 40-х років[ред.ред. код]

Після аншлюсу Австрії, 12 березня 1938 Кальтенбруннер отримує посаду статс-секретаря з громадської безпеки в пронацистському уряді Зейсса-Інкварта. З 11 вересня 1938 року — він вищий керівник СС і поліції у Верхній і Нижній Австрії. Керував створенням концтабору Маутхаузен. У березні 1938 року був проведений в бригадефюрер СС, а у вересні — у групенфюрера СС. У січні 1939 року був обраний депутатом Рейхстагу від Верхньої Австрії. У квітні 1941 йому було присвоєно звання — генерал-лейтенанта поліції.

Е. Кальтенбруннер у Відні,1941 р.

Після смерті Гейдріха Гіммлер 28 травня 1942 особисто очолив РСХА, а викликавши до себе Кальтенбруннера, призначив його своїм постійним заступником на цій посаді, і лише 30 січня1943 Кальтенбруннер офіційно був призначений шефом РСХА. Фактично керував тільки розвідувальною діяльністю Головного управління імперської безпеки, діяльністю СД і айнзатцгруп СС, шеф гестапо Генріх Мюллер діяв незалежно від нього, підпорядковуючись особисто рейхсфюреру СС. Брав активну участь у придушенні путчу 20 липня 1944 і переслідування його учасників, відрізняючись крайньою жорстокістю. Наприкінці війни намагався укласти сепаратний мир із західними союзниками.

У серпні 1943 року, після того, як Гіммлер зайняв посаду рейхсміністр внутрішніх справ, Кальтенбруннер був призначений статс-секретарем Імперського міністерства внутрішніх справ. У червні 1943 року він отримав звання обергрупенфюрер СС і генерала поліції. А в грудні 1944 року, після того, як абвер увійшов до складу РСХА, Кальтенбруннер отримав звання генерала військ СС.

Арешт та Нюрнберзький процес[ред.ред. код]

12 травня 1945 Ернст Кальтенбруннер, колишній керівник Головного управління імперської безпеки був арештований американської військової поліцією в Вільдензе поблизу Альт-Аузее. На Нюрнберзькому процесі фігурував як один з головних військових злочинців, був визнаний винним у злочинах проти людства та у військових злочинах, мірою покарання йому була визначена смертна кара. 16 жовтня 1946 сержант американської армії привів вирок у виконання.

Фізіологічні особливості[ред.ред. код]

Слід відзначити той факт, що зріст Кальтенбруннера був 192 см — воістину гігантський зріст середини XX століття, а шрами на його обличчі з'явилися після автокатастрофи, в яку Ернст потрапив ще в молодості.

Посилання[ред.ред. код]

  • Kaltenbrunner, Ernst — нагороди обергрупенфюрера СС Кальтенбруннера (англ.)