Тютюн (рослина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тютюн
Nicotiana tabacum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-098.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Айстериди (Asterids)
Порядок: Пасльоноцвіті (Solanales)
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Рід: Тютюн (Nicotiana)
L.
Види
Кілька десятків, див. текст і посилання
інші види
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 30562
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4085
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Nicotiana

Тютю́н (Nicotiana) — рід однорічних і багаторічних рослин родини пасльонових (Solanaceae), що містить понад 70 видів.

Терміни і етимологія[ред.ред. код]

Для європеців, спочатку, французьке слово «tabac» позначало і рослину і сигару, зроблену з листя тютюну. Це слово, у свою чергу, походить від іспанського «tabaco», яке у свою чергу запозичене з мови південноамериканського племені араваків і означало різновид люльки для куріння.[1] Згодом, в іспанській мові, внаслідок семантичного переносу отримало значення «тютюн».

В португальській мові тютюн як рослину позначало слово «pétun». Ця лексема зникла з португальської літературної мови внаслідок конкуренції з іспанським словом.

Баку́н — у західнополіських говірках «рослина тютюн», у східнополіських говірках — «різновид (сорт) тютюну, Nicotiana».[2][3][4]

Рядова назва «Нікоціана» (Nicotiana) введена Далешаном (1586) і походить від прізвища французького посла в Португалії Жана Ніко, з ким зв'язана інтродукція тютюну в Європу.[5]

Українська назва — тютюн — слово запозичене з турецької мови (тур. tütün).[6]

Історія[ред.ред. код]

Саме слово «тютюн» (анг. Tobacco, лат. Nicotiana tabacum), можливо, походить від назви острова Тобаго.В Северной Америке индейцы использовали табак во многих церемониях: вспомним, например, раскуривание трубки мира. До часу контакту з Європою куріння тютюну було широко поширене в Північній Америці. Висока культура індіанців майя , що процвітала в Мезоамериці до середини 800 -х років , мала давні і складні стосунки з тютюном і звичку його куріння. Тютюн класичних майя був тютюном Мапачо (Nicotiana rustica) , який все ще перебуває у вживанні серед корінних популяцій Південної Америки і донині. Цей вид набагато сильніше , хімічно потенційно галюциногенний на відміну від комерційних сортів доступного тютюну (Nicotiana tobaccum). Різниця між цим тютюном і сигаретним вельми велика. Дикий тютюн сушили і згортали в сигари, які потім курили.

Згідно з розповідями іспанських матросів, які прибули в 1492 році до берегів теперішньої Центральної Америки з експедицією Колумба, словом «tobaco» місцеві жителі називали великі скручені листи, які вони використовували для ритуального куріння. А з курсу ботаніки можна дізнатися, що це рослина сімейства пасльонові, яке у висушеному вигляді використовують для куріння.

Народження тютюну вважається 1492. Коли Колумб відкрив Америку. Після висадки на острови він зауважив аборигенів які курять щось схоже на сучасні сигарети. Колумб привіз сигари в Європу, а Петро I привіз їх до Росії.

Русской царице Екатерине II присылали сигары, украшенные шелковыми ленточками, чтобы ее нежные королевские пальчики не касались табачных листьев, а некие подобия этих самых ленточек мы видим и на современных сигарах. На востоке в мусульманских странах появились приборы для курения табака, в которых дым пропускался через воду – кальяны. Распространению табака способствовали следующие факторы: 1. Новизна. Жителей старого света увлекает всё, что тогда происходило в далекой Америке. 2. Польза для здоровья. Тогда считали, что с помощью табака можно лечить язву, мигрень, кожные и инфекционные заболевания, использовать его как анальгетик при боли. 3. Экономика. Разведение табака приносило стабильную прибыль, в конечном счете, она и продиктовала отношение к табаку всего западноевропейского общества.

Но у табака всегда были и оппоненты. Король Англии Джеймс I ещё в начале 17 века неоднократно выступал против курения, считая эту привычку вредной для здоровья, играющей на руку испанской торговле (главному противнику Англии в то время). Король утверждал, что курение табака вводит людей в умиротворенное состояние и тем самым ослабляет военную мощь страны, что вполне справедливо. Король ввел большую пошлину на ввоз табака в Англию, а во Франции то же самое предпринял кардинал Ришелье. Згодом португальці та іспанці завезли листя та насіння тютюну в Європу , і тоді європейці теж почали вирощувати тютюн. З другої половини 16 століття тютюн став швидко набирати популярність як лікарська рослина , майже панацея. Тютюн нюхали , жували , курили , змішували з різними речовинами і вживали для лікування головного та зубного болю , застуди , шкірних та інфекційних захворювань.

У 1571 році іспанський доктор Ніколас Мондарес написав книгу про цілющі рослини Нового Світу. За словами доктора, тютюн може виліковувати 36 хвороб. У 1588 році житель Виржинии Томас Харрієт почав пропагувати щоденне куріння тютюну як шлях до загального оздоровлення організму, але він сам незабаром помер від раку. Інші джерела стверджують, що вперше тютюн з'являється в Росії при Івані Грозному. Його завозять англійські купці, він проникає в багажі найманих офіцерів, інтервентів і козаків за часів смути. Куріння на короткий час набуває тимчасову популярність в середовищі знаті. За царя Михайла Федоровича Романові ставлення до тютюну різко змінюється. Тютюн піддається офіційній забороні, контрабандний товар спалюють , його споживачі і торговці піддаються штрафам і тілесним покаранням.

Ще жорсткіше стали ставитися до тютюну після Московського пожежі 1634, однією з імовірних причин якого порахували куріння . Вийшов незабаром царський указ був такий: " щоб ніде російські люди і іноземці всякі тютюну у себе не тримали і не пили і тютюном не торгували " . За непослух покладалася страта , на практиці замінюють " урізанням " носа.

У 1646 році уряд Олексія Михайловича намагалося змінити колишній порядок і взяло продаж тютюну в монополію . Однак під впливом могутнього патріарха Никона , незабаром відновлюються жорстокі заходи проти " богомерзкого зілля " . У Соборному Уложенні (1649) існувала 30 - я глава , яка передбачала для будь-якого курця- важке покарання : "... а які стрільці і гулящі всякі люди з тютюном будуть в приводі двічі і тричі , і тих людей катувати і не одінова бити батогом на цапа або по торгам (тобто в катівні або публічно на площі) ... Хто російські люди або іноземці тютюн учнут тримати або тютюном учнут торгувати , і тим ... лагодити покарання без пощади , під смертною карою ... ".

У лютому-квітні 1697 г серією указів цар Петро Олексійович (Петро I), государ-реформатор, для якого порушення віками усталеного усталеного підвалини життя було неодмінною умовою правління, легалізував продаж тютюну і встановив правила його поширення. Примітно, що за Петровському указу 1697 тютюновий дим спочатку дозволялося вдихати і видихати тільки через курильні трубки.

В признании целебных свойств табака европейцы неожиданно и полностью согласились с индейцами, которые вообще считали табак даром богов. В начале 17 века на территории современной Америки, в основном в английских колониях, возникли и другие табачные плантации. В восемнадцатом веке сигары были уже чрезвычайно популярны и их курили практически при всех Дворах. Куріння поширювалося повсюди у світі, обмеження були зняті, і куріння надовго увійшло побут росіян, не кажучи про європейців, американців та інших. І знову заборонити тютюн ніхто до останнього часу не насмілювався. Але зовсім недавно така пропозиція надійшла від авторитетного британського журналу «The Lancet» Вчені звернулися до уряду з проханням вважати зберігання тютюну злочином. Чи не з політичних або економічних, а з суто медичними показаннями.

Споживання тютюну здобуло величезний поштовх у 1881 році, коли американцем Джеймсом Бонзаком була запатентована сигарети машина. Машина, яка, після поліпшень, стала діяти в 1884 році, замінила непродуктивний ручний метод, таким чином різко знизив виробничі витрати. До появи сигарет, включаючи самокрутки, споживання тютюну в основному відбувалося у формі сигар, куріння трубок, нюхального і жувального тютюну.

1902 фірма Phillip Morris відкриває предстставітельство У Нью-Йорку, ця фірама була заснована в 1847 році. Phillip Morris починає активно займатися маркетингом і випускає сигарети Marlboro. Сигарети ставати популярними і в 1913 р. компанія RJReynolds випускає сигарети Camel. Camel швидко завоював половину ринку сигарет в США. Але в 20-ті роки стали курити не тлько чоловіки, але і жінки. Женіщіни в цьому не чого поганого не знаходили і Phillip Morris вирішує зробити Marlboro як би жіночі сигарети з гаслом "м'які як травень".

У 1939 р. American Tobacco Company випускає нову марку Pall Mall, завдяки чому стає найбільшою тютюновою компанією в США. Во время 2-й Мировой войны (1939-1945) продажи сигарет держатся на высоком уровне. Сигареты включены в солдатский рацион, как пища. Табачные компании посылают солдатам бесплатно миллионы сигарет, и после войны приобретают огромное количество постоянных покупателей. "Золотым веком" табачной промышленности считается конец 40-х - начало 50-х годов, когда знаменитые актеры кино делают курение сигарет и сигар неотъемлемой частью своего имиджа, роскошного и таинственного. В 50-е года начинают производить сигареты с фильтром и в свет появляются Winston. В 80-е и 90-е табачные изделия стали вывозиться в Азию и Marlboro признают лучшеё маркой сигарет. Образ того же Сталина был бы не полным без его дымящийся трубочки.

У 80-ті вже ставати курити "політично некоректно". Забороняється куріння в громадських місцях, на роботі, в офісах. Реклама сигарет також заборонена. У багатьох країнах боротися з продажем сигарет не совершенолетнім. Вище було сказано, що раніше дуже часто сигари курили знамінітості, а зараз це запрщено. ЗАБОРОНЕНО так само присутсвие сігрет в кіно, і музики, в ЗМІ, і на телебачення. Світова спільнота приходить до однієї думки, що треба виправити помилку Колумба.

Біологічний опис[ред.ред. код]

Тютюн — світлолюбна рослина. При недостатньому освітленні у рослин сповільнюється накопичення сухих речовин, вуглеводів, змінюється текстура листя, знижується ароматичність сировини. Оптимум освітленості тютюну в польових умовах досягається створенням певної густоти рослин, а для отримання тонких, еластичних обгорткових листків для сигар застосовують штучне затінення рослин спеціальними тентами.


Сприятливі температури для росту і розвитку тютюну 21-27°С. Сума біологічно активних температур за період вегетації становить не менше 2000-3000° з тривалістю періоду близько 120–140 днів.

Для тютюну характерна висока екологічна пластичність по відношенню до умов вологозабезпеченості. Східні ароматичні мілколистні сортотипи тютюну успішно виростають без зрошення в сухих субтропіках при сумі опадів за вегетацію не більше 100–200 мм. Крупнолистні американські сортотипи тютюну дають хороші врожаї в районах тропіків і вологих субтропіків при 300–500 мм опадів за сезон. Однак надмірне зволоження тютюн не переносить.

Тривалість періоду вегетації тютюну має пряму залежність від середньодобових температур повітря. Так, при середньодобовій температурі 18°С період вегетації тютюну становить 175 днів, при 20°С — 130 днів, а при 26-27°С — 100 днів. Режим середньодобових температур має вирішальне значення особливо в період дозрівання листя: доброякісна сировина виходить тільки в тому випадку, якщо в період технічної зрілості листя середня температура знаходиться на рівні не нижче 20°С. Тому райони помірної зони, що знаходяться північніше липнево-серпневої ізотерми 20°С, вважаються непридатними для вирощування тютюну.

Найкращими ґрунтами для вирощування тютюну типу Вірджинія вважаються супіски на пухких мергелевих піщаних породах, що містять в орному шарі близько 85% піску і 10% фізичної глини і рН 5,5-6,5. На більш важких ґрунтах знижується якість тютюнової сировини.

Корінь представників роду тютюн довгий, довжиною близько двох метрів, з добре вираженим стрижневим коренем.

Стебло пряме, округле, розгалужене. Листки великі, черешкові, або сидячі, суцільні, загострені, у багатьох видів з крилатками.

Листки чергові, цілокраї, опушені, черешкові або без черешків, довжина листової пластинки від 12 см у мілколистових форм до 50 см у крупнолистових. Форма листової пластинки — від овальної до ланцетової. Розмір листя значно змінюється залежно від умов зростання, проте зберігається характерне співвідношення довжини до ширини: від 1,2-1,3 у європейських сортотипів до 2,2-2,5 у американських крупнолистових. Кількість листів на рослині коливається від 16 до 50 і більше. Забарвлення листа від жовто-зеленої до темно-зеленою, вміст нікотину в листі від 0,5 до 3,0%.

Суцвіття — волоть, щіткоподібне. Квітки тютюну двостатеві, з 5-лопатевої чашечкою і воронкоподібним віночком, білого, рожевого або червоного забарвлення, тичинок п'ять. Стовпчик маточки простий, з голівчатим рильцем, двогніздовою верхньою зав'яззю, оточеній біля основи нектарником.

Плід — багатонасінна коробочка, при дозріванні розтріскується.

Насіння овальне, довгасте, коричневого забарвлення різних відтінків, дуже дрібні — довжина їх дорівнює приблизно 600–850 мікрон, ширина — 450–600 мікрон, 1000 штук насіння важать 0,06 — 0,08 г, число насіння в 1 г досягає 12-15 тисяч. В одній коробочці формується близько 2-4 тисяч насіння.[5] Оболонка насіння комірчаста. Проростає майже все.

Існує безліч шкідників, та захворювань, що уражають тютюн, зокрема — колорадський жук, тютюнова вогнівка, попелиця, тютюнова міль, трипса, бактеріальна рябуха, пестриця, пероноспороз, вірус тютюнової мозаїки, мокрий монтар та інші.

Види[ред.ред. код]

Фермер оглядає рослини тютюну, місто Шатем, штат Вірджінія
Квітка тютюну звичайного, Штутензее, Німеччина.

Систематика роду Тютюн:

Підрід Справжній тютюн Tabacum

Підрід Сільський тютюн Rustica

Підрід Петунієподібний тютюн Petunioides

Невизначено:

І ще близько 20 видів


Історія поширення тютюну[ред.ред. код]

Докладніше: Історія тютюну

Історичною Батьківщиною тютюну є Північна і Південна Америки. В 1492 році під час експедиції до Америки Христофор Колумб висадившись на острові Гаунангані,[7] названому ними (першовідкривачами) Сан-Сальвадор,[7] побачив тютюн.[8] Першовідкривачі з подивом спостерігали як місцеві жителі втягували в себе дим із тліючих листків якоїсь рослини, а також — як жують і проковтують його.[7] Аборигени називали згортки висушеного листя «табако» і «сигаро».[7] Колумб привіз тютюн до іспанського королівського двору, де рослину довгий час вирощували як декоративну.

У Францію тютюн потрапив у 1556 році з Бразилії. Його було привезено з подорожі монахом Андре Теве. Андре в околицях свого міста Ангулеме засіяв плантацію тютюну. Згодом цю рослину називали «ангулемською травою». Кардинал Рішельє в 1621 році ввів податок на продаж тютюну. Міністр Кольбер зробив з виробництва і продажу тютюну королівську монополію. В ті часи виробництво тютюну було найрозвинутішим в Європі.[9]

До 1600 року в американських колоніях Іспанії з'явилися комерційні плантації тютюну. У 1612 році Джон Ролф зібрав перший свій урожай в англійській колонії Джеймстаун (Вірджинія), після чого країнами, в які він завозився з цих плантацій був охрещений вірджинський.

У 1717 році з указу Петра І збудовано в Охтирці (Харківщина) першу в Україні (і в Російській Імперії) тютюнову фабрику, що мала плантації найкращих сортів тютюну (50 га). В Україні площа під тютюном і махоркою постійно зростала: з 550 га у 1727 до 22 000 га у 1860.

У 1920 — 30-их роках посівні площі під тютюном і махоркою значно зросли; з 1950-х років площа під тютюном не зазнала значних змін, натомість зменшилася площа під махоркою (її перестали курити). Зміни посівної площі в УРСР подано у таблиці (у тис. га):

1913 1940 1950 1960 1970
тютюн 8,6 22,3 21,1 25,6 24,8
махорка 16,1 39,5 35,9 16,7 2,2

У 1950-их роках площа тютюну в УРСР становила до 30% загальносоюзної, тепер близько 17%. Валовий збір тютюну в УРСР становив 1970 23 тис. т, махорки — 2,3 тис. т; урожай 9,3 і 10,6 центнерів з га.

Основні посівні площі тютюну розміщені на Поділлі (зокрема в Тернопільській і Хмельницькій областях, на Покутті, у Криму і на Закарпатті, а також на Кубані й чорноморському узбережжі Кавказу.

Вітчизняний тютюн вирощують, в основному, на Кримському півострові, а також у Вінницькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Хмельницькій і Тернопільській областях. Станом на 2007–2008 роки прикладом олігопольного ринку в Україні був і залишається ринок тютюнових виробів, де загальна частка п'яти найбільших суб'єктів господарювання становить 97% ринку.[10]

Тютюн в культурі[ред.ред. код]

Висушене листя тютюну звичайного.

У агрокультурі значення мають лише два види тютюну — махорка (N. rustica L.) і тютюн (N. tabacum L.).[5] Це однорічні рослини, обидві поширені в Україні.

З тютюну виготовляють вироби для тютюнопаління: сигарети, сигари, також товарний тютюн для паління, люльковий; нюхальний тютюн і тютюн для жування; з відходів одержують цитринову кислоту, препарати для боротьби з шкідниками сільського господарства тощо.

Для отримання курильного і нюхального тютюну листя рослини піддають складній обробці — сортуванню, в'яленню, ферментації, сушінню. Після цього з листків роблять подрібнений матеріал.

Хімічний склад обробленого листя тютюну такий: нікотину 1 — 4%, вуглеводів 2-20%, органічних кислот 5-17%, білків 1 — 13%, ефірних масел 0,1 — 1,7%.[7] Середня зольність тютюнів становить 15-18%, махорки 20-25% (із підвищенням вмісту золи погіршується якість тютюну).[11]

Від різного співвідношення речовин, що входять до складу тютюну, залежить його якість. У вищих сортів вуглеводи переважають над білками, у нижчих — навпаки.[7] Специфічний аромат обумовлюється вмістом ефірних масел.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Семів А. Р. Структурно-семантичні девіації арготичних лексичних одиниць, пов'язаних з палінням // Записки з романо-германської філології Збірник наукових праць. — 2011, Вип.26
 2. Аркушин Г. Л. Словник західнополіських говірок. У 2-х т. — Луцьк: Вежа, 2000
 3. Гриценко П. Ю. Ареальне варіювання лексики. — К.: Наук. думка, 1990.- 269 с.
 4. Словарь української мови / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907–1909. — Т. 1-4. (том:1, с.:22)
 5. а б в Табак на вашем приусадебном участке. — Луганск, 1992. −48 с. ISBN 5-7707-1272-4
 6. Етимологічний словник української мови: У 7 т. / Редкол. О. С. Мельничук (голов. ред.) та ін. — К.: Наук. думка, 1983 — . — ISBN 966-00-0816-3. Т. 5: Р — Т / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін. — 2006. — 704 с. ISBN 966-00-0785-X. (с.696)
 7. а б в г д е Беляев И. И. Табак — враг здоровья. — М.: Медицина, 1979. — 56 с. — (науч.-попул. литература)
 8. Heers J., Christophe Colomb, Hachette. — Paris, 1991. — 666 p.
 9. Tobacco Use, United States 1990–1999. Oncology (Williston Park) 13 (12). December 1999.
 10. Околович О. М. Особливості функціонування монополізованих ринків в Україні // Економічний простір: Збірник наукових праць. — № 24. — Дніпропет­ровськ: ПДАБА, 2009. — 332 с.
 11. Г. І. Архіпова, Ю. С. Макаренко Екологічна оцінка впливу вирощування тютюну на навколишнє середовище // Вісник Національного авіаційного університету Науковий журнал. — 1(50)-2012

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.