Юрій Дрогобич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юрій Котермак
Georgius Drohobich.jpg
Інші імена Georgius Drohobicz
Народився 1450
Дрогобич
Помер 4 лютого 1494(1494-02-04)
Краків
Громадянство Україна і Польща
Ім'я при народженні Георгій
Діяльність Професор, ректор Болонського університету, професор Краківського університету
Батько Михайло Котермак
Пам'ятник Юрію Дрогобичу у м. Дрогобич
Юрій Котермак на українській поштовій марці
Лицевий бік пам'ятної медалі, випущеної до 500-ліття "Прогностичної оцінки поточного 1483 року Ю.Дрогобича
Зворотний бік пам'ятної медалі, випущеної до 500-ліття "Прогностичної оцінки поточного 1483 року Ю.Дрогобича.

Ю́рій Миха́йлович Котерма́к із Дрогобича, відоміший як Юрій Дрогобич (лат. Georgius Drohobicz de Russia[1], (*бл. 1450, Дрогобич — †4 лютого 1494, Краків) — український філософ, астроном, астролог, перший український доктор медицини. Перший український автор друкованого твору (латинською мовою). Діяч східноєвропейського Відродження. Професор, ректор Болонського університету (Італія), професор Краківського університету.

Життя[ред.ред. код]

Народився в Дрогобичі в сім'ї солевара.

Першу освіту отримав у священика церкви святого Юрія Евтімія. Тоді ж отримав перші знання про розрахунок пасхалій і основні знання з латини.

Наприкінці 1468 або на початку 1469 вступив до Яґеллонського університету (Краків), де здобув наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473).

Вивчав медицину та вільні мистецтва в університеті Болоньї, де став доктором філософії (бл. 1478) і медицини (бл. 1482)

У 14781479 і 14801482 роках читав у Болоньї лекції з астрономії, а з 1481 по 1482 був ректором університету Болоньї — найстарішого в Європі, в історію якого він увійшов під іменем «Джорджо да Леополі» — Юрія зі Львова. Ректор — адміністративний керманич університету — обирався з викладачів на два роки. Юрій Дрогобич готував з професорами розклад лекцій, заповнював вакансії, встановлював порядок оплати праці професорів, контролював їхню роботу, організовував диспути, мав право кримінальної юрисдикції над усіма, хто перебував на службі або навчався в університеті.

Підтримував тісні зв'язки з визначними італійськими вченими-гуманістами, серед них Марціо Галеотто, Реґіомонтан.[2]

З 1487 — професор Яґеллонського університету.

Праця[ред.ред. код]

7 лютого 1483 у Римі видав книгу Прогностична оцінка поточного 1483 року (Iudicium pronosticon Anni MCCCCLXXX III), яка є першою відомою друкованою книгою, написаною українцем. У цій книзі, окрім ненаукових астрологічних прогнозів, були відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії, а також зроблено спробу визначити, в межах яких географічних довгот розташовані міста Вільнюс, Дрогобич, Львів тощо. Юрій Дрогобич зазначав тут, що населенню християнських країн загрожують великі небезпеки… у зв'язку з пригнобленням князями і панами. Висловив упевненість у здатності людського розуму пізнати закономірності світу.

Видавав Юрій Дрогобич також трактати з астрології. Зберігся один виданий примірник його праці, що містить згадки про Україну — «Прогностик». З 1487 року він працював професором медицини Ягелонського університету й мав чин королівського лікаря.

Викладацька діяльність Юрія Дрогобича була спрямована на поширення гуманістичних ідей епохи Відродження в Україну. Він вважав, що ідеал доброчесності — Бог, до якого людина може наблизитися завдяки самовдосконаленню.

У бібліотеках Парижа збереглися копії двох астрологічних трактатів Дрогобича, а у Баварській державній бібліотеці в Мюнхені — його прогноз на 1478 рік, переписаний німецьким гуманістом Г.Шеделем. Ці праці свідчили про ґрунтовну обізнаність Дрогобича з античною і середньовічною літературою.

Відомі учні[ред.ред. код]

Серед його студентів був майбутній видатний астроном Миколай Коперник, автор трактату «Про обертання небесних сфер», що поклав початок нового — геліоцентричного погляду про будову Сонячної системи.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

 • У Дрогобичі, на батьківщині, збудовано пам'ятник українському вченому який відкрив Президент України Леонід Кучма.
 • На честь 500-ліття з дня виходу у світ «Прогностика…» Юрія Дрогобича в Україні на громадських засадах було випущено (в кількості близько 100 примірників) пам'ятну медаль (відзнаку) з барельєфом Ю.Дрогобича. Вона передана як пам'ятка про визначну подію в історії українського народу відомим діячам культури і науки в Україні та за кордоном.
 • В незалежній Україні випущена поштова марка із зображенням Юрія Котермака-Дрогобича.
 • В 2009 випущено монету, присвячену Міжнародному Року Астрономії, на реверсі якої зображено Юрія Котермака-Дрогобича[3].
 • В Дрогобичі діє однойменна кав'ярня.
 • Іменем Юрія Дрогобича названі вулиці у Дрогобичі, Львові, Калуші.
 • У 2011 на фасаді Болонського університету відкрито меморіальну дошку Юрію Дрогобичу[4]. ініціаторами виступили харків'яни.
 • На честь нього названий 17 курінь УПЮ імені Юрія Котермака(Дрогобича).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Magister Georgius Drohobicz de Russia
 2. Він був ректором у Болоньї — Юрій Котермак
 3. http://www.bank.gov.ua/Bank_mn/YUV_M/Coins/Other/Astronomia.htm
 4. Чит. Дмитро Федан, У Болонському університеті відкрили меморіальну дошку Юрію Дрогобичу // Каменярі. — 2011. — 11 березня. — № 9. — С.2.

Джерела[ред.ред. код]