Гілберт Стюарт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гілберт Стюарт
Gilbert Stuart
Gilbert Stuart Selfportrait.jpg
Гілберт Стюарт, автопортрет 1778 року.
Ім'я при народженні Gilbert Stuart
Дата народження 3 грудня 1755(1755-12-03)
Місце народження Сондерстоун, Род-Айленд, США
Дата смерті 9 липня 1828(1828-07-09) (72 роки)
Місце смерті Бостон
Громадянство Flag of the United States.svg США
Жанр портрет
Навчання У Космо Алесандера в Ньюпорті та у Бенджаміна Веста в Лондоні
Напрямок реалізм
Роки творчості 1776-1827
Твори Більше 1.000 портретів

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Гілберт Стюарт (англ. Gilbert Charles Stuart, нар. 3 грудня 1755, Сондерстаун, Род-Айленд — пом. 9 липня 1828, Бостон) — художник зі Сполучених Штатів Америки. Разом з художником Коплі (Джон Сінглтон Коплі) вважається засновником живопису США. Малював портрети. Стюарт, серед інших, створив портрети шести перших президентів молодої на той час країни.

Життєпис[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Він третя дитина в родині шотландського емігранта у США. Батько займався виготовленням нюхального тютюну, модної забави багатіїв того часу. Мати походила з родини землевласників, що мешкала в Род-Айленду. Хлопчик народився в Сондерстоуні. У 1762 році родина перебралася в Ньюпорт. У хлопця виявилися художні здібності і його віддали в навчання до місцевого художника на ім'я Космо Александер, шотландця за походженням. Одним з жанрів того часу було зображення мисливських трофеїв, сцен полювання, зображення мисливських собак. Збережена картина 12-річного Гілберта « Мисливець і спаніелі» в цьому жанрі.

Навчання[ред.ред. код]

У 1771 р. Космо Александер перебрався на батьківщину в Шотландію. Гілберт поїхав разом з вчителем заради удосконалення та навчання в Британії. Але через рік Космо помер і юнак був вимушений заробляти собі на життя власноруч. Обставини склалися для нього невдало і він повернувся в Род-Айленд.

В країні було неспокійно через суспільні негаразди, військові дії ( розпочалася так звана американська революція - боротьба за визволення від влади королівської Британії ). У 1775 р. Гілберт наново їде в Британію на навчання. Його вчителем став англо-американський художник Бенджамін Вест, прихильник класицизму в його нудному академічному варіанті. Навчання у Бенджаміна тривало шість років. Але послідовником академізму Гілберт не став. З 1777 р. виставляє свої картини в Королівській академії мистецтв в Лондоні. Тоді вперше до нього прийшов успіх і його картини та портрети мають попит. Молодик наробив боргів і трохи не потрапив у буцегарню як злісний боржник. Аби уникнути кредиторів та ув'язнення, таємно втік до міста Дублін, де продовжив працювати як портретист.

Повернення у США[ред.ред. код]

У 1793 р. повернувся у США, мешкав в Нью-Йорку. Трохи перегодом перебрався в передмістя столичного на той час міста Філадельфія, де відкрив власну майстерню. Саме це забезпечить йому впливову клієнтуру і близькість до відомих сучасників США. Тоді ж намальований і портрет Джорджа Вашингтона. Як справжній ділок від мистецтва, Стюарт створив близько 70 авторських копій цього портрету ( потім ще 60 ) та вигідно продав їх за 100 доларів кожний. Хоча перший варіант портрету так і не був завершений при житті художника, саме він стане зразком, перенесеним на 1-долярову купюру.

Смерть в Бостоні[ред.ред. код]

У 1803 р. перебрався у місто Вашінгтон,столицю США, але не мав там фінансового успіху. У 1805 р. художник переїздить до найбільш англійського міста США - Бостону, де мав попит як майстер, що працював в художній манері, наближеній до англійської. У 1824 р. переніс інсульт, ускладнення якого залишались до його смерті у 1828 р.

Родина не мала грошей на придбання постійного місця на цвинтарі. Тому тіло поховали в загальній могилі.

Увічнення пам'яті[ред.ред. код]

Родинний будинок Стюартів в Род-Айленді збережений. Нині там музей художника.

Характеристика художньої манери[ред.ред. код]

Гілберт Стюарт так і не виробив яскравої художньої манери, залишившись послідовником сухої, несміливої, занадто неемоційної манери. Його портрети складають враження монотонних і дуже близьких один до одного за композицією. Трохи розмаїття у монотонність вносять лише одяг портретованих, зображення неба в стилі англійського предромантизму чи атрибути парадних портретів( золочені меблі, колони, килими, важкі завіси), які завжди можна знайти на портретах і інших художників. Холодністю, аристократичною замкненістю, відокремленістю від глядача вирізняється майже кожний портретований.

Галерея[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]