Державне агентство рибного господарства України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне агентство рибного господарства України
Державне агентство рибного господарства України.jpg
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 1992
Керівне відомство Міністерство аграрної політики та продовольства України
Штаб-квартира 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45-а
Річний бюджет 426 200 500 ₴[1]
Голова Андрій Яцура (в.о.)[2]
Перший заступник Голови Олег Баздуганов[3]
Ключовий документ Положення «Про Державне агентство рибного господарства України»
darg.gov.ua

Державне агентство рибного господарства України (Держрибагентство) — центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля України. Є правонаступником Державного комітету рибного господарства України, у тому числі за укладеними міжнародними договорами України, стороною в яких є Державний комітет рибного господарства.

Державне агентство рибного господарства утворено для реалізації державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства і здійснює свої повноваження в установлених законодавством України випадках на території України, у виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, а також на території виключних економічних зон (у риболовних зонах) іноземних держав та у відкритих районах Світового океану, які знаходяться у сфері управління міжнародних організацій з управління рибальством, а також таких, що знаходяться поза межами будь-якої юрисдикції відповідно до міжнародних договорів України.

До основних завдань Держрибагентства віднесено внесення на розгляд Міністрові пропозицій щодо формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.

Галузь налічує 30 тисяч працівників, 6 тисяч працівників сфери Держрибагентства, 36 державних підприємств, 75 риболовних суден, 4 державних рибовідтворювальних комплекси.

Історія створення[ред. | ред. код]

1 серпня 1992 року постановою Кабінету Міністрів України був створений Державний комітет України по рибному господарству і рибній промисловості. Проте, йому не підпорядковувались підприємства рибної галузі, що входили до складу Міністерства сільського господарства і продовольства України.

30 листопада 1994 року указом Президента України було створено Міністерство рибного господарства України. Його метою було формування та здійснення єдиної державної політики щодо розвитку рибного господарства, удосконалення управління галуззю.

25 липня 1997 року указом Президента України утворено Державний комітет рибного господарства України на базі Міністерства рибного господарства України. Комітет став правонаступником прав і обов'язків ліквідованого Міністерства рибного господарства України.

15 березня 2000 року постановою Кабінету Міністрів утворено Державний департамент рибного господарства на базі Державного комітету рибного господарства. Департамент - як урядовий орган державного управління у складі Міністерства аграрної політики України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2006 № 752 «Про ліквідацію державного Департаменту рибного господарства України» Укрдержрибгосп було ліквідовано та створено Департамент рибного господарства у складі Мінагрополітики.

2 листопада 2006 року утворюється Державний комітет рибного господарства України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2007 року № 42 «Про затвердження Положення про Державний комітет рибного господарства України» створено Державний комітет рибного господарства України.

І, нарешті, Указом Президента України від 16 квітня 2011 року «Про Державне агентство рибного господарства України» створено Держрибагентство України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України.

8 квітня 2015 року Ковалів Ярема Богданович призначений Кабінетом Міністрів України на посаду Голови Державного агентства рибного господарства України.

Діяльність[ред. | ред. код]

30 вересня 2015 року на засіданні КМУ було погоджено Концепцію реформування рибного господарства. Відповідно до неї у галузі розпочалася масштабна дерегуляція: Держрибагентство розробило 20 законодавчих ініціатив для спрощення умов ведення бізнесу і легалізації рибогосподарської діяльності, передбачено на 70% зменшення кількості дозвільних документів, які створювали підстави для корупції.[4]

З 1 січня 2016 року через зміни до законодавства створено умови для розвитку аквакультури та марикультури,[5] повністю заборонено промисловий вилов риби у Дніпрі в межах Києва.[6]

7 червня 2016 року було розроблено та запущено Державний реєстр рибогосподарських водних об’єктів та їх частин.[7] Реєстр є першою в історії України уніфікованою електронною базою з вичерпною інформацією щодо всіх водойм, придатних для рибогосподарської діяльності, аквакультури та рибного фермерства.[8]

У листопаді 2016 року Держрибагентство ініціювало та випустило перший в Україні практичного посібника про фермерське розведення риби «Cучасна аквакультура: від теорії до практики». Його авторами стали науковці та підприємці рибної галузі.[9]

В рамках забезпечення комплексної системи контролю на водоймах, розпочато електронізацію галузі через впровадження систем електронного моніторингу промислового вилову риби у морях та внутрішніх водоймах. В цьому напрямі Україна отримає технічну допомогу від Норвегії, [10]Естонії[11] та ГКРС.[12]

Держрибагентство захистило океанічного риболовецький флот України від посягань кримської окупаційної влади. У 2015 році океанічний риболовецький флот вперше з 1997 року приніс державі прибуток у розмірі 19 млн гривень, з яких 13 млн гривень – дивіденди. Крім того, суттєво покращено умови роботи українських кораблів.[13]

У травні 2016 р. від майнових претензій влади окупованого Криму було врятовано державне майно – танкер «Таманський», орієнтованою вартістю близько 1 млн доларів США. [14]

Рибоохоронний патруль[ред. | ред. код]

Розпочато реформування органів рибоохорони: замість рибінспекторів, якість виконання обов'язків яких була приводом для недовіри з боку суспільства, українські водойми охоронятиме новий рибний патруль. Ще у грудні 2015 року стартував конкурс у рибний патруль Києва і області. Виявилось дуже багато охочих стати рибними патрульними: Держрибагентство отримало понад 2000 анкет. В результаті конкурсу, який включав чотири етапи, в тому числі психологічне тестування та перевірку фізичної підготовки, відібрали 47 кандидатів, які пройшли спеціальне навчання та 16 червня 2016 року розпочали свою роботу.[15] Завдяки ефективному контролю з боку Київського рибоохоронного патруля, за неповні 5 місяців роботи було виявлено порушення на суму 1,2 млн гривень. Розпочалася детінізація галузі, в її результаті показники промислового вилову виросли на Київському водосховищі на 30%, а на Канівському на 60%.[16] Протягом осені 2016 року було оголошено конкурсні відбори до рибного патруля в інших регіонах України.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/76/f490523n8.xls
 2. Про тимчасове покладення виконання обов’язків Голови Державного агентства рибного господарства України на Яцуру А. Л.. Кабінет Міністрів України. 27 листопада 2019. Процитовано 2 грудня 2019. 
 3. Про призначення Баздуганова О. С. першим заступником Голови Державного агентства рибного господарства України. Кабінет Міністрів України. 25 березня 2020. Процитовано 26 березня 2020. 
 4. Госрыбагентство разработало 20 инициатив для реформирования отрасли. 
 5. Почему в Украине не развивается рыбное фермерство и что с этим можно сделать. 
 6. У столиці заборонили промисловий вилов риби. 
 7. Державний реєстр рибогосподарських водних об’єктів та їх частин. Архів оригіналу за 14 грудня 2016. Процитовано 20 лютого 2017. 
 8. В Украине появился реестр рыбохозяйственных объектов. 
 9. В Україні з’явився перший посібник про розведення риби як бізнес. 
 10. Норвегия передаст Украине систему мониторинга рыболовных судов. 
 11. Эстония выделит Украине 100 тыс. евро на электронную систему мониторинга вылова рыбы. 
 12. Ученые займутся исследованием запасов Черного моря. 
 13. Украина впервые за 19 лет получила дивиденды от своего океанического рыболовного флота. 
 14. В Украину вернулся танкер Таманский, который Россия пыталась отобрать после аннексии Крыма. 
 15. Первый в Украине рыбоохранный патруль начал работу на Киевщине. ФОТО. 
 16. На водоемах Киевщины рыбный патруль обнаружил нарушений на 1,2 млн гривен. 

Посилання[ред. | ред. код]