Змієголовник Рюйша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Змієголовник Рюйша
Dracocephalum ruyschiana01.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Змієголовник (Ruyschiana)
Вид: Змієголовник Рюйша
Біноміальна назва
Scutellaria altissima
Mill., 1768
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ruyschiana spicata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ruyschiana spicata
EOL logo.svg EOL: 2893770
IPNI: 446513-1
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 39297

Змієголо́вник Рю́йша (Ruyschiana spicata)[1] — багаторічна рослина родини Глухокропивових, названа на честь голландського ботаніка Фредеріка Рюйша. Вид занесений до Червоної книги України у статусі «Неоцінений», також має охоронний статус у багатьох країнах Європи. Медоносна і декоративна культура.

Опис[ред. | ред. код]

Трав'яниста рослина заввишки 10-70 см, гемікриптофіт. Кореневище розгалужене. Стебло прямостояче або висхідне, короткоопушене (іноді майже голе), чотиригранне, з вкороченими неплідними пагонами в пазухах листків. Стеблові листки супротивні, сидячі, лінійно-ланцетні, суцільні, із загорнутими донизу краями, 2,5-7 см завдовжки. Їх верхній бік трохи лискучий, насичено-зелений, спідній — світліший.

Суцвіття колосоподібні, щільні, завдовжки 2-9 см. Квітки майже сидячі або розташовані на коротких (1-6 мм) ніжках, вони зібрані у несправжні кільця по 2-10 штук. Чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, пурпурова або зелена, 8-12 мм завдовжки, двогуба, зовні по жилках короткоопушена. Віночок двогубий, 20-30 мм завдовжки, у 2,5-3 рази довший за чашечку, з виїмчастою верхньою і трилопатевою нижньою губою. Трубочка віночка різко розширюється у зіві. Йго колір міниться від синього до фіолетового, зрідка може бути білим або рожевим. Пиляки волосисті. Плід — тупотригранний темно-коричневий горішок, завдовжки до 3 мм.

Екологія та поширення[ред. | ред. код]

Рослина доволі посухостійка і світлолюбна. Типовими місцями її зростання є соснові і модринові ліси, просіки, узлісся, вапнякові та піщані схили, зарості чагарників. Рідше змієголовник Рюйша можна зустріти в мішаних та листяних лісах, на альпійських та субальпійських луках.

Квітне у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується вегетативно та насінням.

Змієголовник Рюйша має досить широкий ареал, який охоплює Середземномор'я, Центральну та Східну Європу, Скандинавський півострів, Кавказ, південь Сибіру та північ Середньої Азії, Монголію, Китай, Японські острови.

Разом з тим на теренах України цей вид трапляється спорадично. Найчастіше цю рослину можна побачити у Лісостепу, Поліссі та південно-західній частині Поділля. Розмір і щільність усіх популяцій невисокі, а поновлення незадовільне.

Значення і статус виду[ред. | ред. код]

Рослина занесена до додатку Бернської конвенції, вид знаходиться під охороною в Німеччині, Австрії,[2] Швейцарії,[3] також занесений до Червоних книг Польщі,[4] Естонії та Білорусі.[5] Головними загрозами для цієї рослини є знищення середовища внаслідок господарської діяльності та надмірне рекреаційне навантаження. В Україні змієголовник Рюйша охороняється в заповіднику «Розточчя», Українському степовому (філія «Михайлівська цілина»), заказнику «Верхобузькі болота». З метою збереження цього виду заборонено випасання худоби в лісах, інтродукція інших рослин в місцях його зростання.

Рослина відрізняється добрими медоносними якостями, привабливим зовнішнім виглядом. З декоративною та експозиційною метою змієголовник Рюйша вирощують в Кременецькому ботанічному саду. Це загалом невибаглива і витривала рослина, яка не потребує особливо догляду, втім, найкраще розвивається на ґрунтах, добре зволожених навесні і влітку.

Синоніми[ред. | ред. код]

В 1753 році вид було описано Карлом Ліннеєм під назвою Dracocephalum ruyschiana L., яка наразі українськими ботаніками розглядається як синонімічна. У світовій науковій спільноті існує і протилежна думка, коли назву Ruyschiana spicata вважають синонімічною до первинної. Серед інших синонімів відомі:

 • Dracocephalum alpinum Salisb.
 • Dracocephalum angustifolium Gilib., nom. illeg.
 • Dracocephalum hyssopifolium Mart. ex Steud.
 • Dracocephalum spicatum (Mill.) Dulac
 • Ruyschiana fasciculata Clairv.
 • Ruyschiana ruyschiana (L.) House
 • Zornia linearifolia Moench.

Джерела[ред. | ред. код]

 1. The Plant List.(англ.)
 2. Manfred A. Fischer, Karl Oswald, Wolfgang Adler: Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. 3. verbesserte Auflage. Land Oberösterreich, Biologiezentrum der Oberösterreichischen Landesmuseen, Linz 2008. — S. 793.(нім.)
 3. Liste der geschützten Pflanzen. Anhang 2. In: Verordnung über den Natur- und Heimatschutz SR 451.1. Die Bundesbehörden der Schweizerischen Eidgenossenschaft, abgerufen am 1. Juli 2011(нім.).
 4. Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006.(пол.)
 5. Чырвоная кніга Рэспублікі Беларусь: Рэдкія і тыя, што знаходзяцца пад пагрозай знікнення віды жывёл і раслін. — Мн.: БелЭн, 1993.(біл.)

Посилання[ред. | ред. код]