Григорій Лобода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Григорій Лобода
Hryhoriy Loboda.jpg
Помер 1596

Громадянство Річ Посполита
Посада Гетьман України
Попередник Богдан Микошинський
Наступник Северин Наливайко
Alex K Hryhoriy Loboda.svg

Григо́рій Лобода́ (р. н. невід. — 1596) — козацький гетьман (1593–1596 рр. з перервами).

Життєпис[ред.ред. код]

Родом з Київщини, представник заможного козацтва. В 1594 і 1595 рр. відбув протитурецький похід у Молдавію як союзник Рудольфа ІІ.

У березні 1596 р. був позбавлений булави, але після поранення Матвія Шаули в бою поблизу урочища Гострий Камінь (недалеко Трипілля на Київщині) його знову обрали гетьманом.

У травні 1596 р. під час облоги козацького табору польським військом в урочищі Солониця (біля Лубен) на річці Сулі Лобода був запідозрений у веденні переговорів з коронним гетьманом Станіславом Жолкєвским, звинувачений у зраді — і вбитий козаками.

Слава козацького війська поширилася на всю Європу - і Рудольф II 1592 за сприянням Івана IV послав посла до козаків, який мав забезпечити підтримку козаків в його війні проти турків. Козаки на прохання Рудольфа II взяли місто Гюргево в Молдавії; у 1594 р. за його просьбою взяли місто Ясси під командуванням Лободи і під командуванням Наливайка козаки ввійши в Угорщину. За цю допомогу татари здійснили грабіжницький похід на українські землі.

1596 р. в Бересті Синодом був виданий указ, за яким грецька віра підлягала Унії. Cеверин Наливайко повернувся з козаками в кінці 1595 р. з Угорщини і був здивований негативними кроками і наслідками, які за цей час зробила Унія. С.Наливайко разом з Лободою вирішили організувати населення, яке до цього часу тільки пасивно протестувало проти підлягання всіх Унії.

Лобода зібрав всі козацькі війська, поділив їх на 4 частини: одну частину під проводом Наливайка він послав на Волинь, другу під проводом Матвія Шаули послав на Литву, третю під своїм доводом залишив в Україні, четверту під доводом Кошового Яна Орішевського залишив для охорони Дністрових порогів. Всі ці сили спрямували свою ненависть проти католицизму чи Польщі, яка його нав'язувала. Три частини цих військ спрямували свої сили проти католицьких священиків (ксьондзів), польської шляхти яка наступала на козацькі вільні землі та жидів, які підтримували польську шляхту. Гетьман Лобода послав на Січ розпорядження до кошового Каспара Підвисоцького — забезпечити флотилією переправу на лівий берег Дніпра та зірвати полякам переправу.

Проти козацьких військ король Сигізмунд III Ваза послав короного гетьмана С.Жолкєвскі, який спочатку відтіснив Наливайка з Волині, пізніше під Білою Церквою Лобода, відкликавши Матвія Шаулу з Литви, після кількох сутичок був змушений був відійти за Дніпро. Я. Орішевський змушений був також з військом відійти від переслідувань С.Жолкевського. В степу козаки утворивши табір, оборонялись 14 днів і змушені були капітулювати. С.Наливайко і інші були жорстоко покарані, а Ян Орішевський був обраний гетьманом і затверджений на посаді польською владою.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Поштова марка 2011 року

Література[ред.ред. код]

Попередник
Криштоф Косинський
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1593-1596
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Оришевський Ян