Григорій Лобода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Григорій Лобода
Hryhoriy Loboda.jpg
Народився квітень 1557
Київське воєводство, Велике князівство Литовське
Помер 1596(1596)
Солониця, Лубенський район
Громадянство Річ Посполита
Діяльність дипломат
Посада Гетьман України
Попередник Богдан Микошинський
Наступник Матвій Шаула
  • Alex K Hryhoriy Loboda.svg

Григо́рій Лобода́ (р. н. невід., Київщина — 1596, поблизу Лубен) — 23-тій Гетьман Війська Запорозького (1593—1596  з перервами). Учасник походів на Молдову та Угорщину, співкерівник повстання Северина Наливайка.

Життєпис[ред.ред. код]

Родом з Київщини, представник заможного козацтва. 1593 обраний Гетьманом. 1594 і 1595 учасник протитурецького походу на Молдову як союзник Рудольфа ІІ.

Обставини козацького союзу з Рудольфом ІІ[ред.ред. код]

Слава козацького війська поширилася на всю Європу — і Рудольф II у 1592 році за сприянням Івана IV послав посла до козаків, який мав забезпечити підтримку козаків в його війні проти османів. Козаки на прохання Рудольфа II взяли місто Гюргево в Молдавії; 1594, на доручення Рудольфа, взяли місто Ясси під командуванням Лободи і під командуванням Наливайка козаки ввійшли в Угорщину. У той же час Кримська держава здійснила потужний військовий похід на українські землі.

У 1596 році оголошено про Унію православної та католицької церков. Cеверин Наливайко повернувся з козаками 1595 з Угорщини і разом з Лободою підняв антиунійне повстання.

Війна Северина Наливайка[ред.ред. код]

Лобода зібрав всі козацькі війська, поділив їх на 4 частини: одну частину під проводом Наливайка він послав на Волинь, другу під проводом Матвія Шаули послав на Литву, третю під своїм доводом залишив в Україні, четверту під доводом Кошового Яна Орішевського залишив для охорони Дністрових порогів. Всі ці сили спрямували свою ненависть проти католицизму чи Речі Посполитої, яка його нав'язувала. Три частини цих військ спрямували свої сили проти католицьких священиків (ксьондзів), шляхти Речі Посполитої яка наступала на козацькі вільні землі та жидів, які підтримували шляхту Речі Посполитої. Гетьман Лобода послав на Січ розпорядження до кошового Каспара Підвисоцького — забезпечити флотилією переправу на лівий берег Дніпра та зірвати полякам переправу.

Проти козацьких військ король Сигізмунд III Ваза послав короного гетьмана Станіслава Жолкевського, який спочатку відтіснив Наливайка з Волині, пізніше під Білою Церквою Лобода, відкликавши Матвія Шаулу з Литви, після кількох сутичок був змушений був відійти за Дніпро. У березні 1596 Лобода позбавлений булави, але після поранення Матвія Шаули в бою поблизу урочища Гострий Камінь (недалеко Трипілля на Київщині), його знову обрали Гетьманом.

У травні 1596, під час облоги козацького табору військом Речі Посполитої в урочищі Солониця (біля Лубен) на річці Сулі, Лобода запідозрений у веденні переговорів з коронним гетьманом Станіславом Жолкєвским, звинувачений у зраді — страчений козаками.

Сім'я[ред.ред. код]

Дружина — представниця шляхетського роду Оборських (зокрема, Ян Оборський — барський підстароста у 1580 році[1]), заміж вийшла з примусу її вихователів.[2]

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Поштова марка 2011 року, на якій зобразили Григорія Лободу (зверху) і Северина Наливайко.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Михайло Грушевський. Барське староство. — С. 277.
  2. Д. Яворницький. Історія запорізьких козаків — К.: Наукова думка, 1990. — Т. 2. — 560 с. — С. 101. — ISBN 5-12-002051-8 (Т. 2).

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Попередник
Криштоф Косинський
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1593-1596
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Оришевський Ян