Літургійний рік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літургійний рік
Західний
Східний

Літургійний рік — літургійний порядок Вселенської чи якоїсь помісної церкви із циклами рухомих і нерухомих свят, зложений із тижнів, днів тижня, свят Господніх, Богородичних, святих Божих угодників та періодів постів і заказаних часів.

У накреслені програми обновлення духовного й літургічного життя в церкві собор передбачає теж оновлення чи застосування до сучасних вимог життя, літургічного року, маючи завжди на приміті духовне добро вірних і конкретні умови, серед яких їм доводиться жити. Про таке застосування літургічного року собор говорить раз у своїй конституції про св. Літургію (102—111), а другий раз у своєму декреті про Східні католицькі церкви.

Літургічний круг східних церков (православної чи греко-католицької) є дуже багатий. Літургійний устав веде впродовж цілого року і постійно ставить перед очі своїх вірних таїнства життя, страстей, смерті і воскресіння Божественного Спасителя вірних християн, величі Божого материнства і могутнього заступництва Пречистої Діви Марії, подвиги святих мужів і жінок, що своїм геройським наслідуванням Христа прославили Бога й увесь людський рід. Часи посту й утримання від гучних забав має помогти вірним більше опанувати над собою та краще приготуватись на таємну зустріч із Христом, у Пресвятій Євхаристії за життя, і в день другого приходу Христа при кінець світу.

Щодо свят, постів і заказаних часів, це питання завжди було предметом церковних нарад (так до календаря додавалося прославлення нових святих на вже існуючі дати). Але тому що Вселенська церква готує перевірку обов'язкових Свят, постів і священних часів та готує в цій справі своє авторитетне рішення, відносні постанови окремих церков у цій справі проголошуються на місцевому рівні серед вірян. До часу проголошення цих постанов, віруючому завжди необхідно дотримуватись до тепер існуючих практик.

Свята[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]