Магістр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Магістер)
Перейти до: навігація, пошук

Магі́стр — освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми.

Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90–120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми — 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов’язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків.

Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра або спеціаліста.

Ступінь магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування здобувається на основі повної загальної середньої освіти і присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми, обсяг якої становить 300–360 кредитів ЄКТС. [1].

Здобуття кваліфікації магістра[ред.ред. код]

Здобуття кваліфікації магістра може також здійснюватися на базі відповідної освітньо-професійної програми підготовки спеціаліста (нормативний термін навчання визначається індивідуальною програмою з урахуванням академічної різниці між освітньо-професійною програмою спеціаліста та магістра, але не може перевищувати одного року). Зазначена освітньо-професійна програма підготовки магістра включає поглиблену фундаментальну, гуманітарну, соціально-економічну, психолого-педагогічну, спеціальну та науково-практичну підготовку. Вищий навчальний заклад реалізує освітньо-професійні програми підготовки магістрів за спеціальностями IV рівня акредитації.

Освітньо-професійна програма підготовки магістра медичного та ветеринарно-медичного спрямування може забезпечувати здобуття кваліфікації магістра на базі освітньо-професійної програми післядипломної підготовки (клінічної ординатури, інтернатури тощо). Нормативний термін навчання визначається відповідним міністерством за погодженням з Міносвіти[1].

Освітньо-професійна програма підготовки магістра юридичного спрямування в разі цільової підготовки за замовленням правоохоронних органів може забезпечувати здобуття кваліфікації магістра на базі повної загальної середньої освіти[1].

Особи, які успішно пройшли державну атестацію, отримують документи встановленого зразка про здобуття повної вищої освіти за спеціальністю та кваліфікації магістра[1].

Етимологія слова[ред.ред. код]

Магістр (лат. magister — «майстер», «вчитель»):

1) у Давньому Римі посадова особа (магістр вершників і ін.); пізніше в Європі — голова деяких світських і церковних закладів (наприклад, Великий Магістр (гросмейстер) — голова духовно-лицарського ордену);

2) в деяких країнах — освітньо-кваліфікаційний рівень, середній між бакалавром і доктором наук: присуджується особам, які закінчили університет або еквівалентний навчальний заклад і вже є бакалаврами, а також пройшли додатковий курс навчання (1–2 роки), склали спеціальні іспити і захистили магістерську дисертацію; в Російській Федерації введена на початку 1990-х рр.

3) в Росії у XIX — на початку XX століть найнижчий учений ступінь.

4) у масонстві магістр — керівник масонської ложі.

Магістр за кордоном[ред.ред. код]

Існують різновиди ступеня магістр (англ. Master's Degree) у Європейському союзі та Північній Америці, наприклад:

  • Master of Arts або M.A. (укр. Магістр мистецтв) присуджується в гуманітарних галузях знання;
  • Master of Science або M.Sc. (укр. Магістр наук) присуджується в точних і природничих науках.

Подібно також:

  • Master of Law або LL.M (укр. Магістр права)
  • Master of Public Administration або MPA (укр. Магістр державного управління )
  • Master of Engineering або M.Eng. (укр. Магістр технічних наук )
  • Master of Business Administration або MBA (укр. Магістр бізнес-адміністрування)
  • Master of Business Administration (IT Management) або MBA (укр. Магістр бізнес-адміністрування в інформаційних технологіях)
  • фр. Mastère Spécialisé або MS (укр. Спеціалізований магістр)

В Європейському союзі й у Північній Америці більшість студентів не продовжує навчання в магістратурі, тому що бакалавріат вважається підтвердженням повноцінної й завершеної вищої освіти. Продовжують навчання в магістратурі частіше студенти, які планують займатися науковими дослідженнями або педагогічною діяльністю у ВНЗ[2].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]