Набряк легень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Набряк легень
APO.jpg
джигитонабл
МКХ-10 J81
DiseasesDB 11017
MedlinePlus 000140
eMedicine med/1955 radio/581
MeSH D011654

Набряк легень - тяжкий, загрозливий для життя стан, що виникає внаслідок виходу рідкої частини крові з судинного русла через альвеолярно-капілярну стінку у повітроносну частину легені при підвищеному тиску крові у легеневих венах та капілярах або в результаті збільшення проникності альвеолярно-капілярної стінки.

Частіше за все набряк легень розвивається внаслідок гострої лівошлуночкової недостатності зі швидким зростанням застою крові у легеневих венах та підвищенням тиску в них. Цей стан близький за своїм характером та проявами до серцевої астми. Набряк легень спостерігається при інфаркті міокарда, атеросклеротичному кардіосклерозі, мітральному стенозі, гіпертонічній хворобі, особливо при гіпертонічних кризах.

Виникненню набряку легень можуть сприяти інфекційні захворювання, пов'язані з важкою інтоксикацією, крупозна пневмонія, особливо у похилому віці. Найбільш частою причиною серцевої астми є серцево-судинні захворювання: ішемічна хвороба серця (зокрема, інфаркт міокарду), артеріальні гіпертензії різного походження, аортальна і мітральна вади серця, міокардит, тромбоемболія легеневої артерії.

Крім того, це ускладнення зустрічається при гострому і хронічному нефриті, пневмонії, травмі грудей, ураженні електричним струмом, отруєнні амонія хлоридом, окислом вуглецю, окислом азоту, парами кислот і при деяких інших станах.

Такий стан може спостерігатися й при ураженнях мозку (пухлини, травми, крововиливи), анафілактичному шоці, тяжких захворюваннях нирок, отруєннях фосфорорганічними речовинами та ін.

Етіологія і патогенез[ред.ред. код]

При набряці легень в альвеолах та бронхах скупчується рідина (транссудат) з невеликим поверхневим натягненням внаслідок білка, що міститься в ній, і тому піниться. Вона просякає також інтерстиціальну тканину легень. Розвивається клінічна картина тяжкої ядухи.

Причини виникнення набряку різноманітні. Найчастіше він є наслідком застою у малому колі кровообігу. Це призводить до збільшення тиску у легеневих капілярах та посилену транссудацію. Можуть бути й інші причини: збільшена проникність судин малого кола кровообігу, виражена схильність легеневої тканини зв'язувати воду, зменшення онкотичного та осмотичного тиску крові, порушення лімфовідтоку у басейні легень, розширення сумарної фільтраційної поверхні легень.

При тяжких захворюваннях ці причини нерідко взаємодіють між собою, а їхній ефект потенциюється збільшенням загального об'єму циркулюючої крові, вираженою вегетодистонією (переважання тонусу симпатичного відділу вегетативної нервової системи), стійкою та вираженою гіпоксією, порушеннями обміну електролітів з накопиченням іонів натрію у легеневій тканині.

Клініка[ред.ред. код]

Розрізняють початковий, явний та термінальний набряк легень.

Клініка характеризується неспокоєм, ціанозом, рясним виділенням пінистого мокротиння (рожевого або жовтуватого кольору), вологими хрипами, шумним диханням, тахікардією, глухістю тонів серця. АТ знижений.

Можливий рецидивуючий перебіг набряку легень (наприклад, при мітральному стенозі). Нерідко при цьому спостерігаються напади зумовлені фізичним або психоемоційним перевантаженням, переходом з теплого приміщення на холод, інтеркурентними захворюваннями та ін. Зазвичай напади стаються вночі, а при несвоєчасній допомозі можуть призвести до летального кінця.

Лікування[ред.ред. код]

Основні принципи інтенсивної терапії набряку легень такі:

  1. відновлення прохідності дихальних шляхів, включаючи зменшення піноутворення у бронхіальному дереві;
  2. зменшення об'єму циркулюючої крові та венозного притоку до правого шлуночку серця, розвантаження малого кола кровообігу;
  3. зниження гідростатичного тиску у легеневих капілярах;
  4. зменшення проникності альвеолярно-капілярних мембран;
  5. стимуляція скорочувальної здатності міокарда;
  6. усунення гіпоксії;
  7. корекція ацидозу.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник фельдшера/під ред. А.Н.Шабанова. - 4-е вид., стереотип. - М.: Медицина, 1984.
  2. Єренков В. О. Невідкладна допомога у педіатрії: Довідник. — Кишинів: Картя молдовеняске, 1988.
  3. Набряк легенів. Олена Кондратенко, - стаття на ВебМед (Webmed.com.ua), 19.09.2011.