Поліноз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поліноз
Пилок різних рослин, що може викликати сінну лихоманку
Пилок різних рослин, що може викликати сінну лихоманку
Спеціальність імунологія
Симптоми allergic responsed[1]
Препарати бетаметазон[2], chlorcyclizined[3], flunisolided[4], Олопатадин[d][5], (R)-carbinoxamined[6], ramatroband[7], cyproheptadine hydrochlorided[8], Монтелукаст[9] і фексофенадин[10]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 CA08.0
МКХ-10 J30
OMIM 607154
DiseasesDB 31140
MedlinePlus 000813
eMedicine

ent/194 med/104

ped/2560
MeSH D012221
CMNS: Allergic rhinitis у Вікісховищі

Поліно́з (лат. pollinosis, від pollen, род. відм. pollinis — «пилок») — алергічне захворювання слизових оболонок носа й ока, яке спричинює пилок рослин, спори грибів, характеризується алергічним ринітом, кон'юнктивітом, бронхіальною астмою та ураженням інших систем переважно в осіб з генетичною схильністю до виникнення алергічних хвороб.

Іноді це захворювання називають сінною гарячкою (неправ. лихоманкою), хоча сіно не є значущим чинником у генезі захворювання, а гарячка не абсолютно характерна для цієї патології.

Етіологія[ред. | ред. код]

При полінозі в ролі чинника, при підвищеній чутливості до якого розвивається хвороба, виступає рослинний пилок. Дрібний пилок розміром всього 10-50 мікрон осідає на шкірі і слизових оболонках хворого, викликаючи алергічну реакцію.

Період загострення полінозу збігається з періодом цвітіння певних рослин. Хворі з алергією на пилок ліщини, дуба, вільхи, клена та берези переживають загострення хвороби в квітні і травні. У червні і липні страждають люди, в яких є алергія на пилок злакових (тимофіївки, ковили, ячменю, пирію і тонконога). У серпні та вересні — хворі з алергією на пилок амброзії, лободи та полину. Для різних географічних зон періоди клінічних проявів сезонного алергічного риніту, зумовленого пилком певних рослин, можуть змінюватися.

Виразність клінічних проявів залежить від погоди. У вітряну суху погоду концентрація пилку в повітрі підвищується, і симптоми сінної гарячки посилюються. У дощову вологу погоду в повітрі присутня невелика кількість пилку, і прояви хвороби стають менш вираженими.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

Як правило, поліноз розвивається в дві стадії. На першому етапі проходять клінічні прояви хвороби. Пацієнти скаржаться на відчуття свербіння та лоскоту в носі, гортані, вухах. Спостерігається почервоніння та свербіж повік. Характерні напади невгамовного чхання зі слизовими виділеннями. З'являється алергічний кон'юнктивіт.

На другому етапі запальна реакція посилюється. У деяких хворих з'являється утруднене дихання і відчуття важкості в грудях, обумовлене бронхіальною астмою. Іноді розвивається гарячка, звідки й назва хвороби.

Поліноз може супроводжуватися стомлюваністю, підвищеною дратівливістю, зниженням апетиту, депресією і нападами мігрені.

Діагностика[ред. | ред. код]

Огляд лікаря, лабораторні дослідження. Для виявлення конкретного алергену проводять провокаційні та шкірні тести (на передпліччя наносяться невеликі подряпини, після чого на кожну з них капають алерген; при наявності позитивної реакції, навколо подряпини буде розвиватися пухир і почервоніння шкіри).

Лікування[ред. | ред. код]

  • Звести до мінімуму контакти зі специфічним алергеном. Виключити з раціону продукти, що можуть спричинити перехресну алергію (при полінозі з реакцією на березовий пилок, перехресною реакцією буде алергія на моркву, фундук, яблука, персики; з реакцією на злаки — харчові злаки, щавель; з реакцією на полин — цитрусові, мед, соняшникове насіння).
  • Антигістамінні препарати. Глюкокортикостероїди — при середній ступені тяжкості. При бронхіальній астмі застосовуються інгаляційні глюкокортикостероїдні препарати.
  • Імунотерапія.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Аллергология и иммунология. Клинические рекомендации для педиатров / Под ред. А. А. Баранова и Р. М. Хаитова / Изд. 2-е, част. перераб. и доп. — М., 2010
  • Астафьева Н. Г., Горячкина Л. А. Поллиноз — пыльцевая аллергия // Аллергология. — 1998. — Т. 2; Протокол надання допомоги хворим на алергічний риніт: Матеріали ІІ з'їзду алергологів України (Одеса, вересень 2006 р.) // Астма та алергія. — 2006. — № 1–2
  • Хаитов Р. М., Ильина Н. И., Латышева Т. В. Рациональная фармакотерапия аллергических заболеваний. — М., 2007
  • Malling H-J. Allergen immunotherapy efficacy in rhinitis and asthma // Aller. Clin. Immunol. Int. — 2004. — Vol. 1(3)(англ.)

Література[ред. | ред. код]

  • Алергічний риніт. Епідеміологія, патогенез, діагностика, лікування : [монографія] / Є. М. Дитятковська, І. В. Гогунська, В. О. Дитятковський. - Київ : Вістка, 2014. - 207 с. : рис., табл. - ISBN 978-617-7157-08-2

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]