Одностатеві сім'ї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дитячий візок з веселковим прапором, Тулуза, Франція, 2011
Пікнік одностатевих сімей у Фінляндії, травень 2009
Гей-пара з дитиною в парку
Лесбійська пара з дітьми

Одностатева сім'я[1]сім'я (з дітьми), утворена двома особами однієї статі (двома чоловіками або двома жінками)[2]. Слід розрізняти поняття одностатевого шлюбу (або іншої форми зареєстрованого одностатевого союзу) і фактичної одностатевої сім'ї з дітьми. Поява терміна «веселкова родина» пов'язане з веселковим прапором — символом міжнародного ЛГБТ-руху.

Шляхи появи дітей в одностатевих сім'ях[ред. | ред. код]

На відміну від гетеросексуальних сімей поява дитини в одностатевій сім'ї практично завжди є свідомим кроком і пов'язано з ухваленням багатьох рішень[3]. Одним з таких рішень, наприклад, може бути рішення про те, хто з жінок у лесбійській парі буде виношувати дитину і яку роль буде виконувати її біологічний батько[3][4].

Існує кілька можливостей появи дітей в одностатевих сім'ях[5][6]. З одного боку, це діти, народжені від попередніх гетеросексуальних стосунків. При цьому, другий біологічний батько чи мати залишається за межами одностатевої сім'ї. Останнім часом збільшується кількість одностатевих сімей, в яких діти народжуються і виховуються безпосередньо вже в цій родині за бажанням обох партнерів. При цьому ставлення до другого біологічного батька або мати може бути абсолютно різним — від повної відсутності контактів до регулярної участі в житті і вихованні дитини[5].

Умови появи та виховання дітей у чоловічих і жіночих парах розрізняються внаслідок відмінності можливостей по здійсненню батьківства[5]. Чоловічі пари можуть завести дитину лише за участі жінки, яка готова виносити і народити дитину. Крім природного зачаття це можливо здійснити із залученням сурогатної матері, що не завжди можливо внаслідок існування різних правових регламентів щодо сурогатного материнства в різних країнах[3]. Таким чином, чоловічі пари найчастіше змушені вдаватися до усиновлення або взяття дітей під тимчасову опіку[3]. Жіночі пари мають більше можливостей завести дитину, використовуючи донорську сперму або скориставшись послугами штучного екстракорпорального запліднення (ЕКО)[3]. Нерідко геї та лесбійки вирішують завести і спільно виховувати дитину, іноді такі «квір-сім'ї» утворюються між двома парами — чоловічою та жіночою[3].

Наукові дослідження і громадські дискусії[ред. | ред. код]

Виховання дітей одностатевими парами, а також можливість дозвіл таким парам усиновлення дітей або отримання ними права користуватися послугами штучного запліднення і сурогатного материнства є предметом наукових і громадських дискусій. Існують різні дослідження, якими апелюють як противники, так і прихильники батьківських прав ЛГБТ. Ті й інші намагаються знайти помилки і неточності в дослідженнях своїх опонентів.

У 2005 році Американська психологічна асоціація (APA) випустила огляд 67 досліджень (59 опублікованих статей і 8 неопублікованих дисертацій), які розглядають потенційні негативні наслідки для дитини гомосексуальності його батьків. На основі аналізу цих досліджень зроблено висновок, що жодне з досліджень не показало, що діти, виховувані батьками-геями або батьками-лесбійками є в несприятливому положенні в порівнянні з дітьми гетеросексуальних батьків[7].

Незважаючи на це, опоненти подібної практики усиновлення і виховання стверджують, що благополуччя дитини в таких союзах є під загрозою, так як, на їхню думку, існує зв'язок між гомосексуальністю і педофілією (хоча наукового підґрунтя данна теза не має), а також через те, що в таких сім'ях відсутня рольова модель протилежної статі.

Вплив на загальний розвиток дитини[ред. | ред. код]

Американська психологічна асоціація підтримала усиновлення і виховання дітей в одностатевих парах своїми офіційними заявами від 2004 року.[8][9] Американська медична асоціація випустила аналогічну заяву, що підтримує практику усиновлення дітей одностатевими парами, а також закликає своїх членів боротися за усунення нерівності у сфері охорони здоров'я для таких дітей[10].

У 2007 році соціологами Амстердамського університету (Нідерланди) було проведено дослідження 100 гетеросексуальних і 100 лесбійських пар, в яких діти 4-8 років виховувалися від самого народження. Кількість хлопчиків і дівчаток у досліджуваних групах був приблизно однаковим. В результаті дослідження виявилося, що виявити різницю між рівнем благополуччя дітей в цих сім'ях не вдається[11][12]. У 2016 році дослідники з Амстердамського університету при спільній роботі з Колумбійським університетом (США) опублікували нове дослідження, порівнюючий 95 лесбійських сімей з 95 різностатевими сім'ями з дітьми у віці від 6 до 17 років. Респонденти відбиралися з репрезентативного американського дослідження National Survey of children's Health, що проводилося в 2011-2012 роки. Дослідники вивчали взаємини дітей і батьків, стан здоров'я дітей, рівень стресу у батьків, успішність дітей в школі, емоційні труднощі дітей. Результати дослідження показали практично повну відсутність яких-небудь відмінностей між показниками лесбійських сімей та показниками гетеросексуальних сімей. Єдиною відмінністю був виявлений рівень стресу, який виявився дещо вищим у лесбійській сім'ї. Відмінною особливістю даного дослідження стало виключення з нього дітей, що пережили розлучення батьків і дітей, народжених у попередніх відносинах, таким чином порівнювалися лише діти, які виховувалися в стабільних партнерських відносинах. Чоловічі пари з дітьми також були виключені з дослідження на увазі їх досить невеликої кількості[13].

В 2009 році великомасштабне вивчення умов виховання дітей в одностатевих сім'ях було проведено в Німеччині за наказом Федерального міністерства юстиції на базі Баварського державного інституту вивчення сім'ї Бамбергського університету та Державного інституту ранньої педагогіки у Мюнхені, що містило аналогічні висновки про відсутність різниці у розвитку дітей в одностатевих і різностатевих сім'ях[14][15][16][17]. В 2009 році було також опубліковано вивчення університетів Арлінгтона та Східної Каліфорнії, що показало, що сексуальні уподобання батьків не мають ніякого впливу на розвиток емоційних проблем в усиновлених дітей.[18]

В опублікованому в 2014 році доповіді Інституту сімейних досліджень Австралії[en] говориться, що діти в таких сім'ях так само емоційно і соціально розвинені, як і їх однолітки, які виховуються гетеросексуальними парами. До аналогічних висновків дослідники прийшли та розглядаючи розвиток з точки зору здатности дітей до навчання. Більш того, деякі дослідники прийшли до висновку, що діти, які виховуються лесбійськими парами, отримують з боку батьків виховання більш високої якості порівняно з вихованням їх однолітків, що ростуть у різностатевих і чоловічих парах[19][20].

Як вказував в 2010 році Майкл Розенфелд з Стенфордського університету, ні в одній з 45 раніше опублікованих в науковій літературі робіт, присвячених проблемі гомосексуальних батьків, не знайдено жодних статистично значущих недоліків у дітей, вихованих батьками-геями або батьками-лесбійками порівняно з іншими дітьми. Успішне навчання в початковій школі є корисним та об'єктивним критерієм розвитку дитини. Результати досліджень підтверджують, що діти з одностатевих пар, по всій видимості, не мають якихось вад розвитку. При порівнянні студентів, діти, виховані в одностатевих парах, у рамках статистичної імовірності не відрізняються від дітей гетеросексуальних подружніх пар[21].

Ряд організацій дотримуються протилежної думки щодо можливих ризиків для дітей, які виховуються в одностатевих сім'ях[22][23]. Так, згідно з American College of Pediatricians[en], діти, що живуть під впливом гомосексуального способу життя, піддаються більш високому ризику отримання емоційних, інтелектуальних і фізичних травм, а також перебувають у гіршому по ряду критеріїв становищі порівняно з дітьми, вихованими гетеросексуальними сімейними парами. Серед таких критеріїв відзначається підвищений ризик зіткнутися з сексуальними дисфункціями, можливість опинитися втягнутими в сексуальні експерименти і прийняти одностатеву сексуальну самоідентифікацію, що надалі пов'язане з ризиком психічних проблем у вигляді депресії, розладів психіки, суїцидальних ідей і самогубства[24]. American College of Pediatricians створений педіатрами, що вийшли зі складу Американської педіатричної асоціації після того, як остання заявила про підтримку права одностатевих родин на усиновлення дітей[25]. Варто зазначити, що данна організація була неодноразово звинувачена у нехтуванні науковими даними задля просування власних політичних інтересів.

На думку дослідника Лорена Маркса, існує упередженість обраних для огляду статей під час досліджень Американської психологічної асоціації; ні в одному з вибраних для огляду досліджень не міститься достатньо великої вибірки для статистично значущого результату, у багатьох відсутня коректна гетеросексуальна вибірка, необхідна для порівняння та отримання висновків і тощо.[26]

Звинувачення гомосексуальних батьків у розбещенні дітей[ред. | ред. код]

Наприклад, в огляді публікацій, проведеному консервативною християнською організацією під назвою «Family Research Council», стверджується, що існує зв'язок між чоловічою гомосексуальністю і педофілією і що з цієї причини побоювання щодо загроз нормальному вихованню дітей в одностатевих парах в цілому виправдані.[27][28]

Однак, це твердження не підтверджується висновками звіту «Американського об'єднання за цивільні свободи» (American Civil Liberties Union, сокр. ACLU), в яких говориться, що велика кількість опублікованих соціологічних досліджень встановило ймовірність «порівняльної нормальності» дітей, що виросли в одностатевому оточенні.[29] При порівнянні таких дітей з дітьми різностатевих батьків не виявлено відмінностей в «ступеня популярності, соціальної адаптованості, гендерної поведінкової ролі, гендерної ідентичності, кмітливості, самоприняття, в емоційних проблемах, інтерес до шлюбу і виховання, в самоконтролі, моральному розвитку, незалежності, функції его, об'єктивних відносинах або самооцінці».[30]

Статеві рольові моделі[ред. | ред. код]

Деякі опоненти усиновлення в одностатевих парах задаються питанням, чи зможе таке оточення надати дитині адекватні гендерні ролі. Суть подібних заперечень зводиться до того, що без чоловічої або жіночої рольової моделі діти не зможуть правильно розвинутися і втілити ці ролі в своїх майбутніх гетеросексуальних стосунках, якщо такі будуть.[31][32]

Дослідження, проведене групою вчених з США, встановило що діти росли в сім'ї з двома матерями ведуть себе згідно стереотипним статевим ролям. Серед таких дітей спостерігається лише деяка розмитість в ігрових уподобаннях (за типом «ляльки проти автомобілів»), а також у стереотипних гендерних уявлень про кар'єрні прагнення.[33]

Серед фахівців досягнуто згоди, що сімейне оточення, що складається з одного з батьків, що позначається на дитині гірше, ніж сім'я, що складається з двох.[джерело не вказане 3932 дні] Розвиток цієї тези використовується багатьма групами, що протидіють усиновленню в одностатевих сім'ях. Наприклад, доктор Джеймс Добсон (James Dobson), засновник консервативної організації «Focus on the Family», що захищає традиційні сімейні цінності, посилається на існування «сотень, якщо не тисяч, статей і досліджень, що демонструють, що діти найкраще себе почувають в сім'ї з матір'ю і батьком, показує їм рольові моделі і відданість одне одному».[34]

Прихильники захисту традиційних сімейних цінностей вважають, що діти розвиваються гармонійніше, якщо вони виховуються у сім'ї з вираженими гендерними ролямимаскулінній і фемінинній відповідно — батька і матері. Про це також пише Річард Дойл у своєму «Чоловічому маніфесті». Він вважає, що розлучення, неповні сім'ї або сім'ї з гомосексуальними партнерами розглядаються як більш істотна загроза розвитку дитини, ніж проживання в повній сім'ї з частими конфліктами між батьками, або в таких, де обоє батьків є слабкими зразками для наслідування[35][неавторитетне джерело].

Відповідний аргумент про те, що одностатева сім'я для дитини непридатна, ґрунтується на припущенні, що діти з одним батьком страждають через відсутність однієї рольової моделі, але на думку ACLU, причина насправді може полягати в дефіциті батьківського піклування та брак уваги, що спостерігається в сім'ї з одним батьком. У звіті ACLU висловлюється думка, що неясно, яким чином дослідження сімей з одним батьком пов'язані в цьому світі з припущеннями про якість виховання в одностатевій парі з двома батьками.

Сексуальна орієнтація дітей[ред. | ред. код]

Іншим аргументом проти виховання дітей в одностатевих парах є сумнів, чи не стануть діти копіювати сексуальну орієнтацію батьків і не будуть вони більше схильні гендерної дисфорії, ніж інші. Результати досліджень близнюків дозволяють зробити припущення, що на формування орієнтації впливає сукупність якихось біологічних факторів і факторів навколишнього середовища[джерело не вказане 3828 днів], хоча на даний момент серед фахівців відсутня згода щодо того, які конкретно ці фактори.

Серед людей, які у свідомому віці ідентифікують себе як гомосексуали, переважна більшість виховано різностатевими батьками. Результати ряду опублікованих наукових досліджень, які порівнюють дітей, яких виховували дві матері з дітьми, що виховувалися матір'ю і батьком, не виявили зв'язку між типом сім'ї та виникненням у дітей згодом гомосексуальної орієнтації.[36][37][38]

Деякі дослідження показують, що діти, виховувані лесбійками, демонструють найвищі показники соціальної адаптації, навчання та загального розвитку, ніж їхні однолітки від різностатевих шлюбів[39][40][41].

Дослідження Марка Регнеруса[ред. | ред. код]

У 2012 році Марк Регнерус, доктор соціології, ад'юнкт-професор в університеті Техасу в Остіні (США), закінчив півторарічне наукове дослідження на тему «Як відрізняються дорослі діти, батьки яких мають одностатеві взаємини»[42]. Згідно з результатами дослідження, діти, які виховувались в сім'ях, в яких хоча б один з батьків мав одностатеві стосунки, мають «численні, послідовні відмінності, особливо між дітьми жінок, які мали лесбійські стосунки і тими дітьми, хто зріс в сім'ї складалися в гетеросексуальному шлюбі біологічних батьків»[43][44] (див. також[45]). Серед іншого в результатах було відзначено, що діти з одностатевих пар більш схильні до депресії, а їх батьки частіше отримують соціальну допомогу.

Методологія[46], зокрема, змішання в один гурт людей, у чиїх батьків був випадковий гомосексуальний досвід, разом з тими, хто виховувався в одностатевій сім'ї[47], і результати дослідження були жорстко розкритиковані прихильниками усиновлення дітей одностатевими парами[48] і вченими[49][50], хоча сам Регнерус стверджує, що орієнтація батьків ніяк не впливає на батьківські здібності людини, і виявлені відмінності, ймовірно, частково викликані недоліком підтримки одностатевих сімей у суспільстві. В роботі окремо зазначено, що «дослідження не є лонгітюдним, і не може бути використане для встановлення причинно-наслідкових зв'язків»[51].

Більше двохсот учених зі ступенями PhD і MD, включаючи президента Американської Соціологічної Асоціації та її президента, написали відкритого листа, в якому висловили претензії до «доказовості статистичної обробки» роботи Регнеруса і звинуватили в помилковості його висновки[52].

Є дані, що свідчать про те, що саме дослідження було створено за вказівкою консервативного Уїзерспунського інституту для маніпуляції громадською думкою[53][54].

Серед 3 000 дітей, які брали участь у дослідженні Регнеруса, всього дві дитини виховувалися одностатевими батьками протягом значного періоду життя, обидва — в сім'ях лесбійок[55].

Правове регулювання усиновлення дітей одностатевими парами[ред. | ред. код]

Одностатева сім'я після підписання документів про усиновлення

З причини того, що обидва партнери не можуть бути біологічними батьками дитини, спільне батьківство можливо лише через проходження процедури усиновлення рідної дитини одного партнера другим партнером. Дозвіл такого усиновлення залежить від конкретної держави. В деяких країнах, де таке усиновлення не дозволено, другий партнер може оформити опіку дитину, яка дозволяє йому здійснювати батьківські права та обов'язки в обмеженій формі.

Питання спільного усиновлення дітей одностатевими парами є темою запеклих суспільних дискусій. Законодавство щодо вирішення такого усиновлення істотно розрізняється в різних країнах. Як правило, дозвіл подібного усиновлення є в країнах, що легалізували ту чи іншу форму одностатевих союзів. При цьому існує ряд країн, що легалізували одностатеві шлюби або партнерства, у яких спільне усиновлення дітей не дозволено або заборонено до недавнього часу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Радужные семьи» хотят иметь детей. Deutsche Welle. 31 липня 2009. Процитовано 13 квітня 2014.
 2. В Финляндии проживает 405 «радужных семей». Yle.fi. 24 вересня 2013. Процитовано 13 квітня 2014.
 3. а б в г д е Funcke & Thorn, 2010, с. 64.
 4. Мама, мама, я — счастливая семья. Частный корреспондент. 6 січня 2010. Архів оригіналу за 20 лютого 2014. Процитовано 13 квітня 2014.
 5. а б в Funcke & Thorn, 2010, с. 63.
 6. Солодников & Чканикова, 2008, с. 136.
 7. Lesbian & Gay Parenting. American Psychological Association.
 8. «Resolution on Sexual Orientation and Marriage», American Psychological Association, July 2004
 9. «Position Statement: Adoption and Co-parenting of Children by Same-sex Couples», American Psychological Association, November 2002
 10. AMA Policy regarding sexual orientation
 11. Bos, Henny M. W.; van Balen, Frank; van den Boom, Dymphna C. (2007) Child Adjustment and Parenting in Planned Lesbian-Parent Families. American Journal of Orthopsychiatry, Jan Vol 77(1) 38-48.
 12. Children Of Lesbian Couples Are Doing Well, Study Finds // ScienceDaily, 30 September, 2007
 13. Bos, Henny M. W. PhD; Knox, Justin R. MPH; van Rijn-van Gelderen, Loes PhD; Gartrell, Nanette K. MD. Same-Sex and Different-Sex Parent Households and Child Health Outcomes: Findings from the National Survey of Children's Health [Архівовано 2016-05-07 у Wayback Machine.] : [англ.] // Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. — 2016. — Vol. 37, no. 3 (April). — P. 179–187. — DOI:10.1097/DBP.0000000000000288.
 14. Ergebnisse der ersten repräsentativen wissenschaftlichen Studie in Deutschland über Kinder in Regenbogenfamilien (PDF). LSVD. July 2009. Процитовано 15 квітня 2016.
 15. Die Lebenssituation von Kindern in gleichgeschlechtlichen Lebenspartnerschaften [Архівовано 2016-09-21 у Wayback Machine.] / Marina Rupp (Hrsg.). — Bundesanzeiger Verlag, 2009. — 311 s. — ISBN 978-3-89817-807-5.
 16. Regenbogenfamilien. Bundeszentrale für politische Bildung. 17 травня 2010. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 4 березня 2013.
 17. В Германии ещё в 2009 году было опубликовано крупное исследование однополых семей. LGBTsmi.ru. 2 березня 2013. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 4 березня 2013.
 18. Усыновление однополыми парами
 19. Australian Government study finds kids with gay parents do as well as those with straight parents. Архів оригіналу за 2 лютого 2014. Процитовано 13 листопада 2017.
 20. Same-sex parented families in Australia. Архів оригіналу за 11 лютого 2014. Процитовано 13 листопада 2017.
 21. Nontraditional Families and Childhood Progress Through School. Michael J. Rosenfeld. Demography, 2010 August; 47(3)
 22. Homosexual Parenting: Is It Time For Change? // American College of Pediatricians — March 2013, Michelle Cretella, MD, FCP, and Den Trumbull, MD, FCP
 23. Why the Homosexual Lifestyle offers No Model for Children // Gay Teens, the Boy Scouts, and A.M.A. Policy Dale O’Leary
 24. American College of Pediatricians. «Homosexual Parenting: Is It Time For Change?»
 25. Nick Pinto. (26 травня 2010). University of Minnesota Professor's Research Hijacked. City Pages. Процитовано 12 вересня 2015.
 26. Loren Marks (6.2012). Same-sex parenting and children’s outcomes: A closer examination of the American psychological association’s brief on lesbian and gay parenting. Social Science Research.
 27. Timothy J. Dailey, Ph. D. Homosexuality and Child Sexual Abuse // Insight (№ 247), Family Research Council
 28. Воспитание в гомосексуальных семьях: Дети подвергаются опасности [Архівовано 4 липня 2014 у Wayback Machine.] // Преодоление-Х
 29. Too High A Price: The Case Against Restricting Gay Parenting // American Civil Liberties Union, February 7, 2006
 30. Meyer, Legal, Psychological, and Medical Considerations in Lesbian Parenting // Law & Sexuality: Rev. Lesbian & Gay Legal Issues. Pages 239 & 240 (1992).
 31. George Alan Rekers, Review Of Research On Homosexual Parenting, Adoption, And Foster Parenting // NARTH, 2005
 32. The Battle for Marriage in Minnesota. Архів оригіналу за 28 лютого 2010. Процитовано 13 листопада 2017.
 33. Nanette Gartrell, M.D., Carla Rodas, M.P.H., Amalia Deck, M.S.N. Heidi Peyser, M.A. and Amy Banks, M.D. Interviews With Ten-Year-Old Children // American Journal of Orthopsychiatry (№ 70), 2005
 34. Transcript of Larry King Live, interview with Dr. James Dobson, March 7, 2002
 35. Р. Дойл. Мужской манифест. Здравый подход к проблемам пола. Философия и политика Мужского Движения (рос.)
 36. Kirkpatrick, Smith, and Roy, Lesbian Mothers and their Children: A Comparative Survey, 51 Am. J. Orthopsychiatry 545, 551 (1981).
 37. Golombok, Spencer, & Rutter, Children in Lesbian and Single-Parent Households: Psychosexual and Psychiatric Appraisal, 24, J. Child Psychology and Psychiatry 551, 568 (1983).
 38. Green, Mandel, Hotveldt, Gray, & Smith, Lesbian Mothers and Their Children: A Comparison with Solo Parent Heterosexual Mothers and Their Children, 15 Archives Sexual Behav., 167, 181 (1986).
 39. Children of Lesbian Couples Do Well in School, Life. Архів оригіналу за 24 січня 2013. Процитовано 13 листопада 2017.
 40. Дети из лесбийских семей оказались умнее и послушнее сверстников. Архів оригіналу за 27 березня 2018. Процитовано 13 листопада 2017.
 41. US National Longitudinal Lesbian Family Study: Psychological Adjustment of 17-Year-Old Adolescents
 42. Mark Regnerus. How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study // Social Science Research 41 (2012) 752—770
 43. How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study. Mark Regnerus
 44. How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study. Mark Regnerus (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 29 березня 2014. Процитовано 13 листопада 2017.
 45. Adult Attachment Style Dimensions in Women Who Have Gay or Bisexual Fathers \\ Theodora Sirota
 46. Amy Davidson. (12 червня 2012). A Faulty “Gay Parenting” Study. The New Yorker. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 47. Mark Oppenheimer. (2012-10-12.10). Sociologist’s Paper Raises Questions on Role of Faith in Scholarship. The New York Times. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 48. Professor who said children with gay parents are more likely to be depressed will keep his job as he is cleared in school inquiry (англ.). Daily Mail. 3 вересня 2012. Процитовано 28 червня 2013.
 49. Steveningen. Author of anti-gay "study", Mark Regnerus blames bloggers for his shame. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 50. Zack Ford. (1 березня 2013). Sociologists To SCOTUS: All Valid Science Affirms Same-Sex Parenting. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 51. Regnerus M. «How different are the adult children of parents who have same-sex relationships? Findings from the New Family Structures Study». Soc Sci Res. 2012 Jul; 41(4):752-70.
 52. Bombshell Letter: 200+ PhDs And MDs Question Scholarly Merit Of Regnerus Study
 53. Sofia Resnick. (10 березня 2013). Goal of conservative-parenting study was to influence SCOTUS decisions on gay marriage, docs show. The Huffington Post. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 54. Sofia Resnick. (2 січня 2013). UT releases docs related to controversial parenting study. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 28 червня 2013.
 55. Какие семьи можно считать однополыми. Радио Свобода. Процитовано 7 січня 2014.

Література[ред. | ред. код]

 • Солодников В. В., Чканикова А. М. в однополых семьях[недоступне посилання з липня 2019] // Мониторинг общественного мнения. — 2008. — № N 1 (85). — С. 136-148.

Посилання [ред. | ред. код]